Konflikt na Ukrajine mení spotrebiteľské správanie: Slováci nakupujú zlato a variče

Aktuálne dianie na Ukrajine vzbudzuje v ľuďoch obavy, ktoré sa prejavujú aj zvýšeným dopytom po vybraných tovaroch. Ktoré položky skončili v ich nákupných košíkoch častejšie ako inokedy?

Ľudia svojimi nákupmi reagujú na spoločenskú situáciu, podobne ako tomu bolo aj počas pandémie covidu-19. Vtedy napríklad dochádzalo ku krátkodobému nedostatku respirátorov a rúšok. „Krátkodobo boli vybrané druhy tovaru horšie dostupné. Na rozdiel od pandémie však teraz nezaznamenávame problémy týkajúce sa zásobovania e-shopov či dodávok tovaru,“ hovorí Samuel Huba, výkonný riaditeľ spoločnosti Shoptet.

Stúpa záujem o investičné zlato

Časť zákazníkov sa na prípadnú krízu pripravuje nákupom zlata, ktoré sa považuje za jednu z najbezpečnejších investícií. Záujem oň rástol následkom inflácie už dlhšie, ale v posledných dňoch sa zvýšil rapídne. „Nie je prekvapením, že ľudia nechcú nič nechať na náhodu. To, že sa v súčasnosti uchyľujú k nákupu zlata, nie je nezvyčajné. Zlato sa v čase krízy považuje za bezpečný investičný prístav,“
upozornil Samuel Huba.

Príprava na nedostatok energií

Dáta Shoptetu naznačujú stúpajúci záujem o produkty, ktoré by sa dali využiť pri prípadnom nedostatku plynu či elektriny. Stúpol záujem o variče (nárast o 122 %), sporáky na tuhé palivo (nárast o 80 %) či elektrocentrály (nárast o 115 %).

„Čo sa týka týchto, aj ďalších tovarov, v krízových situáciách ide o pomerne bežnú prax. Dôležité však je, aby ho ľudia nevykupovali vo veľkom len pre istotu. Iní ho totiž môžu skutočne potrebovať už teraz,“
hovorí Samuel Huba zo Shoptetu.

Záujem o vlajky signalizuje podporu Ukrajiny

Extrémny nárast v trendoch zaznamenali aj vlajky. Dopyt po nich sa na slovenskom trhu zvýšil o 580 %, na českom až o vyše 1 000 %. Vlajky vidno napríklad na zhromaždeniach na podporu Ukrajiny, ale aj v slovenskom parlamente.

Zdroj: Shoptet

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora zamestnania od ÚPSVR: financie (nielen) pre odídencov

Ústredie práce pomáha získať zamestnanie utečencom a spúšťa projekt Pomáhame odídencom. Príspevky však môžu získať aj zamestnávatelia a v rámci ďalších projektov aj slovenskí zamestnanci. Prehľad v článku.

Pozastavenie cla na dovoz tovaru z Ukrajiny a ďalšie opatrenia EÚ

Európska komisia navrhla pozastavenie ciel na tovar z Ukrajiny, a tiež ochranných opatrení na ukrajinskú oceľ. Aké kroky EÚ podniká na pomoc ukrajinskému medzinárodnému obchodovaniu?

Dočasné útočisko: čo treba vedieť? Otázky a odpovede

Jednoduchší prístup na trh práce – aj to umožňuje dočasné útočisko odídencom z Ukrajiny. Kto a ako oň môže žiadať? Aké práva a povinnosti potom odídenci majú? Môžu vycestovať či podnikať?

Príspevok za ubytovanie odídenca a jeho zdaňovanie

Ako má zdaňovať príspevok za ubytovanie odídenca nepodnikateľ a ako podnikateľ? Kedy je od dane príspevok oslobodený?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky