Majiteľka jednej z najrýchlejšie rastúcich digitálnych agentúr v SR: Ako vlastník firmy sa musíte naučiť konať rýchlo

Majiteľka jednej z najrýchlejšie rastúcich digitálnych agentúr v SR: Ako vlastník firmy sa musíte naučiť konať rýchlo
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Je matkou aj podnikateľkou na plný úväzok. Popri strategickom riadení firmy sa stíha angažovať na univerzitnej pôde, blogovať a školiť, a to všetko s plným cestovateľským itinerárom. Aj jej deň má len 24 hodín, za ktorými však stojí skvelý time manažment.

Katarína Molnárová svoju e-mailovú schránku otvára len 2-krát denne. Namiesto hodín strávených odpovedaním na elektronickú poštu sa riadi zoznamom priorít, popretkávaným dôležitými pracovnými stretnutiami alebo typickými povinnosťami mamy dvoch detí. „Mám jasne stanovený týždenný harmonogram mítingov a zoznam úloh rozdelený podľa priorít do štyroch skupín. Vždy sa venujem najskôr tým, ktoré nepočkajú a následne riešim zvyšok. Na začiatku som pracovala veľa z domu a ťahala až do noci, ale teraz už si viem čas oveľa efektívnejšie zadeliť a plánovať. Ak potrebujem ísť ráno s deťmi k lekárovi alebo s nimi zostať na PN, dokážem si to zariadiť, pretože som oveľa flexibilnejšia ako tí, čo pre niekoho pracujú,“ pochvaľuje si časovú slobodu podnikateľky mamička dvoch detí. Zároveň však obracia mincu a upozorňuje na to, že je náročné neprenášať stres, ktorý súvisí s riadením spoločnosti, domov. Aj stres a napätie však zohrávajú svoju úlohu pri stavaní firmy na nohy celkom od nuly. Presne to sa majiteľke spoločnosti ONLINE TORO podarilo za necelé štyri roky.

Katarína vedie biznis v oblasti, ktorá sa v 21.storočí počuteľne hlási o slovo. „Rozhodnutie začať podnikať v on-line oblasti nebolo racionálne, ani založené na vidine zisku. On-line marketing je moja vášeň a som presvedčená, že ak človek robí to, čo ho baví, má veľký potenciál na úspech,“ myslí si Katarína, ktorá sa špecializuje na výkonnostný digitálny marketing. „Každé jedno investované euro do kampane musí priniesť nejaký zisk. Výhoda spočíva v tom, že čokoľvek robíme, vieme presne merať a prinášať tak efektívne riešenia,“ špecifikuje oblasť svojho pôsobenia.

Od nuly až po jednu z najrýchlejšie rastúcich agentúr

On-line marketing jej zaimponoval ešte v časoch, keď študovala na ekonomickej univerzite. Ako druháčka sa zamestnala v nadnárodnej spoločnosti. Dobrý time manažment mala v malíčku už vtedy, pretože okrem štúdia a práce jej ešte ostal čas aj na sebavzdelávanie. „Keďže ma bavilo najmä SEO, rozhodla som pomôcť s biznisom aj kamarátom. Služby, ktoré som im poskytovala, boli úspešné, a mňa začali postupne oslovovať aj iní klienti. Takto som fungovala popri zamestnaní istý čas, no potom som sa rozhodla založiť si živnosť,“ rekapituluje podnikateľka, ktorá v roku 2012 založila svoju vlastnú agentúru. „Začali sme v malom, no rokmi nám pribúdali kolegovia, až sme sa stali jednou z najrýchlejšie rastúcich agentúr na Slovensku. Za minulý rok sme 2. najrýchlejšie rastúcou digitálnou agentúrou a patríme tiež medzi top 3 SEO agentúry na našom trhu,“ chváli sa šikovná podnikateľka úspechmi agentúry ONLINE TORO.

Nehráme sa na korporáciu

Výnosy z firmy Katarína investuje do jej ďalšieho rastu a expanzie. V súčasnosti je chlebodarcom pre presný tucet kolegov. „Naša firemná kultúra stojí na tom, že sme jedna veľká partia. Chcem vytvárať prostredie, kam ľudia chodia radi. Nesnažím sa ich riadiť, chcem, aby si úlohy zadávali sami a plne si uvedomovali svoju zodpovednosť. Samozrejme, istá forma kontroly je nutná, avšak v rozumných medziach,“ konkretizuje svoj spôsob vedenia spoločnosti mladá Slovenka. Tá dokonca povedala áno zriadeniu vlastnej ONLINE TORO kaviarne. Okrem toto, že jej zamestnanci holdujú dobrej káve, kaviareň využívajú aj návštevy a klienti.

Postaviť fungujúci a harmonický tím si vyžadovalo istú dávku času i trpezlivosti. Ďalšou výzvou pre Katarínu bolo delegovanie práce. „V tomto som spravila veľký pokrok, pretože bez delegovania nemôžete ďalej rásť. Keďže som jediná majiteľka, potrebovala som, aby niekto prebral určité časti podnikania na úrovni manažmentu. Zistila som však, že delegujem až moc, resp. na nesprávnych ľudí. Čo sa odzrkadlilo na tom, že som stratila rok podnikateľského života a veľa vecí musím nastavovať nanovo,“ spomína na jedno z poučení, ktoré agentúru ONLINE TORO okrem peňazí stálo aj pár odídených klientov. „Rovnako dôležité je nastavovať podstatné procesy. Kým je firma malá, dá sa to aj bez nich, ale neskôr vás to všetko dobehne. Aj ja si hovorím, že keby som na procesné veci myslela skôr, mohli sme rásť ešte rýchlejšie,“ radí sa vyvarovať podobných chýb. Úpravy procesov sa dočkalo aj samotné poskytovanie služieb v agentúre. Od štandardizovaných balíčkov sa prešlo k diagnostike každého klienta a následnej kreácii riešenia priamo pre neho.

Článok pokračuje pod reklamou

E-žena, reformátorka, trénerka aj blogerka

Za jeden zo svojich najväčších úspechov členka Združenia mladých podnikateľov Slovenska považuje to, že do práce chodí rada a s nadšením. Okrem toho sa však môže pochváliť aj oceneniami E-žena roka a Google tréner. „Venujem sa rôznym školeniam, seminárom a prednáškam. Okrem toho pôsobím aj v občianskom združení Školstvo inak, prostredníctvom ktorého sa snažíme zmeniť vyučovanie na vysokých školách. Začali sme v oblasti on-line marketingového vzdelávania a naším najväčším úspechom je Online Klub, ktorý funguje na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Najnovšie sa nám podarilo rovnaký koncept aplikovať aj na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave,“ konštatuje aktívna podnikateľka a teší sa, že už po štyroch rokoch je konečne badať prvé výsledky.

Ženám v biznise Katarína Molnárová radí ostať ženami. „Nesnažte sa porovnávať s mužmi, práve v tom spočíva náš šarm, že veci dokážeme robiť trochu inak. A hoci niekedy nevieme vyjednávať na takej úrovni ako muži, niekedy stačí mať po boku obchodného partnera, ktorý nás vie podržať,“ rozpráva Katarína, ktorá by sa vo svete biznisu potešila o niečo vyššiemu zastúpeniu nežnejšieho pohlavia.

Paleta ďalších plánov Kataríny nestráca na pestrosti. Úspešný biznis chce viesť aj ďalej, avšak už so spoločníkom. „ Ostalo by mi viac času na občianske združenie a tiež písanie vlastného cestovateľského blogu. Tento rok chcem precestovať 10 krajín, momentálne mám za sebou už tri z nich,“ prekvapuje Katarína, pre ktorú je cestovanie formou relaxu a zdrojom inšpirácie. „Zároveň pracujem v segmente, ktorý je veľmi dynamický a neustále sa vyvíja. Chcem, aby sa firma aj naďalej týmto trendom vedela prispôsobovať. Preto aj teraz pracujeme na vývoji nového produktu,“ načrtla.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky