Úspešná živnostníčka 2014: Nezáleží, či ste muž alebo žena. Nad podnikaním rozmýšľate vo dne aj v noci

Úspešná živnostníčka 2014: Nezáleží, či ste muž alebo žena. Nad podnikaním rozmýšľate vo dne aj v noci
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nabrala odvahu a svoju záľubu premenila na vlastné živobytie. Podnikateľské chodníčky Katarínu Blaško Švecovú doviedli až k titulu Úspešná živnostníčka za rok 2014 v súťaži Podnikateľka Slovenska 2014.

Dámsku vášeň pre módu a štýl pretavila do vlastného podnikania v oblasti odevnej výroby. Jej cieľovou skupinou sa však stali nie ženy, ale predovšetkým muži. Katarína Blaško Švecová vedie úspešný biznis, zameraný na predaj najmä pánskych motýlikov, ale aj dámskych módnych doplnkov pod značkou šVecičky.

Kým spočiatku bola tvorba motýlikov pre Katarínu obľúbeným hobby, neskôr svoju zručnosť a cit pre módu zúročila formou úspešného biznisu. „Prvé motýliky som vyrábala len pre svojho manžela na doladenie k mojím šatám. Čoraz viac sa však okoliu začínali páčiť a dopyt po nich rástol natoľko, že som sa rozhodla ísť do toho naplno,“ vracia sa Katarína Blaško Švecová k začiatku svojho biznis príbehu.

Od obchodu k odevníctvu

Prieskum trhu a potenciálnych zákazníkov zrealizovala ešte v časoch, keď bola zamestnaná. Keďže sa jej pánske motýliky stali vyhľadávaným produktom aj bez špeciálne cielenej reklamy, po odchode zo zamestnania neváhala a pustila sa zarábať si na vlastnú päsť tým, čo ju baví. „Prvé skúsenosti som nabrala už popri práci, takže som mala istú predstavu o tom, čo ma asi čaká. Podnikanie bolo len prirodzeným vyústením mojej obľúbenej činnosti,“ dodáva. Prácu v oblasti obchodu tak vymenila za svoju najväčšiu záľubu.

Odrazovým mostíkom sa pre Katarínu Blaško Švecovú a jej motýliky stali weby sprostredkujúce predaj výrobkov, akým je napríklad sashe.sk. Prvé produkty z dielne šikovnej živnostníčky sa objavili práve na tejto webovej stránke. „Postupne sa mi darilo budovať si klientsku základňu aj za pomoci sociálnych sietí. Tie mi v šírení mojich výrobkov do povedomia širšej verejnosti veľmi pomohli,“ opisuje úspešná živnostníčka prvé pokroky v podobe rastúceho počtu spokojných zákazníkov. V ťažkých časoch odporúča nezaspať na vavrínoch a stále skúšať nové cesty a možnosti a nakoniec tiež sledovať dianie vo svete.

Jej snaženie napokon vyvrcholilo vlastným e-shopom www.motyliky.sk. „Začala som iba dvomi tvarmi motýlikov, postupne však prichádzali ďalšie tvary a nakoniec pribudli aj pánske traky. Produktový rad som postupom času stále viac a viac rozširovala, a keďže rástol aj dopyt po dámskych doplnkoch na doladenie, aj tie som zaradila do svojho portfólia. Do určitej miery teda aj dopyt zo strany zákazníkov určoval moje ďalšie smerovanie,“ prezrádza zručná podnikateľka.

Je rozdiel, či vám výplata chodí pravidelne na účet alebo si na ňu zarábate sama

Najviac síl a odhodlania stálo sympatickú živnostníčku samotné rozhodnutie začať podnikať na vlastnú päsť. „Tým, že nie som vyučená krajčírka, neostávalo mi nič iné, len sa všetko potrebné naučiť sama. Nabrať odvahu na rozhodnutie živiť sa len touto formou nebolo pre mňa ľahké,“ vysvetľuje Katarína Blaško Švecová. Nebojácnosť sa jej vyplatila; do galérie úspechov Kataríny Blaško Švecovej najnovšie pribudol titul Úspešná živnostníčka, ktorý si odniesla zo súťaže Podnikateľka Slovenska 2014. „Úspech v tejto súťaži je pre mňa veľmi milou bodkou za pracovným rokom 2014, no zároveň i záväzkom pracovať na sebe a svojom podnikaní vytrvalo aj naďalej," dodala.

Spätná väzba od spokojných zákazníkov

„Mám veľkú radosť, že aj napriek tomu, že ľudia moje výrobky k životu nevyhnutne nepotrebujú, sami sa mi ozývajú, pretože chcú jeden z mojich kúskov vlastniť len pre radosť. To, že ich moje produkty tešia, nevyhnutné teší a motivuje aj mňa,“ uvádza zdroj svojej podnikateľskej energie Katarína a pokračuje: „Zákazníci mi dokonca spätne posielajú fotografie aj s mojimi motýlikmi. Veľmi si cením, že mi takouto formou dávajú najavo svoju spokojnosť.“

Pre pánov, ale aj pre dámy

Pre svojich zákazníkov vyrába na objednávku okrem motýlikov aj traky, vreckovky do saka či doplnky pre dámy na zladenie s partnerom. Jej portfólio teda zdobia aj brošne a kabelky, ale aj ozdoby do vlasov. „V porovnaní s konkurenciou sa vždy snažím ponúknuť zákazníkovi niečo viac. Či už ide o iný, prístupnejší spôsob komunikácie, marketingovú podporu alebo širokú ponuku špecifických výrobkov,“ vysvetľuje.

Úspešná živnostníčka 2014 priznáva, že nad podnikaním rozmýšľa aj vtedy, keď zaspáva. Jej aktuálny cieľ do blízkej budúcnosti naberá reálne kontúry. „Aktuálne pracujem na kolekcii Made by BLASKO, ktorá zahŕňa luxusné ručne robené dámske klobúky. Tie vyrábam tradičnou modistickou technikou a čoskoro spúšťam ich predaj,“ prezradila svoje plány Katarína Blaško Švecová, ktorá by so značkou Made by BLASKO rada prerazila na zahraničný trh, a to predovšetkým do Anglicka.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Jaroslava Wurll Kocanová z Ateliéru de Couture: Pri každej novej kolekcii podstupujem riziko straty zákazníka

Jaroslave Wurll Kocanovej sa v mladom veku podarilo presadiť vo svete módneho návrhárstva a dnes patrí medzi krajčírsku špičku. Jej rukopis je známy aj za hranicami Slovenska, o čom svedčí predaj na piatich kontinentoch sveta.

Aj oblečenie si zaslúži druhú šancu. Dáva mu ju NOSENE

Nosene nie je len obyčajný second hand. Šíri zero waste myšlienku, učí ľudí čo je to upcyklovanie a zároveň pomáha obetiam násilia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky