Skvelí mladí podnikatelia 2015

Ak si mladý a k tomu aj skvelý, máš každý rok možnosť prihlásiť sa do jednej zo súťaží, kde medzi sebou bojujú inovatívne start-upy s potenciálom uspieť na trhu. Jednou z nich je aj súťaž Skvelí mladí podnikatelia. Pozreli sme sa na to, aké projekty uspeli v jej treťom ročníku.

V roku 2015 sa na Slovensku koná hneď niekoľko podnikateľských súťaží. Jednou z nich je súťaž Skvelí mladí podnikatelia, do ktorej sa súťažiaci mali možnosť prihlasovať od 27. februára do 13. mája. Finále tretieho ročníka sa uskutočnilo 15. mája. Šlo na ňom o veľa. Víťazi si odniesli hlavnú cenu vo výške 15 000 EUR.

Súťaž pravidelne organizuje vzdelávacia organizácia JA Slovensko a spoločnosť Hyundai motor s podporou Slovak Business Agency. Vo finále sa predstavili start-upy, ktoré porota označila za prepracované, dobre vymyslené, so silnou myšlienkou, nápadom aj posolstvom.

Porotcovia posudzovali najmä nasledovné faktory: príležitosť pre rast, inovatívnosť, poznanie konkurencie, vplyv na komunity a finančné možnosti nápadu.

Finalisti súťaže Skvelí mladí podnikatelia 2015

Do finále postúpilo celkom päť projektov. Start-up Octago predstavil zaujímavo riešený projekt s cvičeniami v štýle street workout využiteľný v malých aj väčšách slovenských mestách. Projekt LeapKin prezentoval počítačové hry tvorené tímom študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Hry sú programované pre pacientov s pohybovými ťažkosťami. Tím konzultuje vývoj s fyzioterapeutmi z Detského centra Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Cieľom hier nie je iba podporiť vývoj jemnej a hrubej motoriky, ale zároveň aj umožniť sociálny vývoj detí, keďže k ovládaniu hry sú potrební aspoň dvaja hráči. Má perspektívu uplatniť sa nielen v centrách pre liečenie ťažkostí pohybového ústrojenstva, ale aj v prostredí domácej liečby. Tím Sitting Hamsters predviedol svoju aplikáciu Spine Hero s prísľubom globálneho prínosu, keďže „appka“ slúži ku kontrole správneho držania tela za počítačom prostredníctvom web kamery. Zaujímavým finalistom bola podľa porotcov aj aplikácia Woogies, ktorá rieši problémy účtovníctva spolubývajúcich. Český tím chce aplikáciou pomôcť predchádzať konfliktom a hádkam spolubývajúcich o tom, kto naposledy upratoval kúpeľňu či platil faktúru za internet. Okrem účtovnej zložky, pridali aj funkciu upratovanie a nákupy. Start-up InovaShop priniesol nápad interaktívnej kabínky, ktorej cieľom je zvyšovať predajnosť v obchodoch.

A víťazmi sa stávajú ...

Spomedzi 5 finalistov porotcovia nakoniec rozhodli o víťazstve tímu Sitting Hamsters s applikáciou Spine Hero, ktorej prepracovanosť biznis plánu, prezentácia projektu a argumentačné schopnosti presvedčili o perspektíve produktu do budúcnosti.

Tím tvoria piati študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave Aplikácia Spine Hero monitoruje správne držanie tela pri práci za počítačom za použitia web kamery.

Sitting Hamsters plánujú vložiť výhru do dokončenia aplikácie a pridania podpory pre ďalšie typy kamier. Väčšia časť financií poputuje na marketing a budovanie značky. Tím Sitting Hamsters postupuje do európskeho finále vysokoškolských start-upov, ktoré sa bude odohrávať v Portugalsku.

Na záver už iba stačí dodať: Pracujte na všetkých svojich nápadoch nech sú akokoľvek šialené, pretože jedného dňa možno prídete na to, že ste vymysleli niečo fantastické!

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Slováci sa dostali do startup centra v Bostone. Rozširujú biznis o amerických klientov

Stretnúť sa s mentormi a lídrami z vašej oblasti biznisu, získať od nich know-how a rady na rozvíjanie. To je snom asi každej začínajúcej firmy. Slovenskému Biotronu sa splnil.

Hľadáme Podnikateľku Slovenska 2018

Poznáte vo svojom okolí šikovnú podnikateľku, ktorá si zaslúži ocenenie? Stretli ste sa s dámou, ktorej podnikanie vám imponuje? Alebo sama patríte medzi podnikateľky a trúfate si uspieť v prestížnej súťaži, ktorá má za sebou už 18 ročníkov? Neváhajte a prihláste sa do 19. ročníka súťaže Podnikateľka Slovenska.

Galavečer Slovenský Goodwill 2018 slávnostne predstavil podnikateľov, ktorých si ľudia vážia

18. októbra 2018 boli slávnostne vyhlásené výsledky a odovzdané ocenenia Slovenský Goodwill 2018. Z 18 finalistov, ktorí boli nominovaní do druhého ročníka ocenenia pre firmy, ktoré si ľudia vážia, Slovenský Goodwill 2018, verejnosť 642 hlasmi zvolila Miriam Poništovú, ktorá sa stala nositeľkou titulu OSOBNOSŤ Slovenský Goodwill.

Zahlasujte online a zvoľte si Osobnosť Slovenský Goodwill 2018

Do konca septembra môže verejnosť opäť hlasovať a zvoliť novú Osobnosť Slovenský Goodwill. Na výber má z 18 finalistov, ktorí boli nominovaní do druhého ročníka ocenenia pre firmy, ktoré si ľudia vážia, Slovenský Goodwill 2018. Hlasovanie prebieha on-line na webe slovenskygoodwill.sk. 26. septembra taktiež zasadne medzinárodná odborná porota, ktorá vyberie víťazov kategórií Tradícia, Inovácia, Partner a Podporovateľ. Tí budú vyhlásení 18. októbra počas slávnostného večera v Bratislave.