Skvelí mladí podnikatelia 2015

Ak si mladý a k tomu aj skvelý, máš každý rok možnosť prihlásiť sa do jednej zo súťaží, kde medzi sebou bojujú inovatívne start-upy s potenciálom uspieť na trhu. Jednou z nich je aj súťaž Skvelí mladí podnikatelia. Pozreli sme sa na to, aké projekty uspeli v jej treťom ročníku.

V roku 2015 sa na Slovensku koná hneď niekoľko podnikateľských súťaží. Jednou z nich je súťaž Skvelí mladí podnikatelia, do ktorej sa súťažiaci mali možnosť prihlasovať od 27. februára do 13. mája. Finále tretieho ročníka sa uskutočnilo 15. mája. Šlo na ňom o veľa. Víťazi si odniesli hlavnú cenu vo výške 15 000 EUR.

Súťaž pravidelne organizuje vzdelávacia organizácia JA Slovensko a spoločnosť Hyundai motor s podporou Slovak Business Agency. Vo finále sa predstavili start-upy, ktoré porota označila za prepracované, dobre vymyslené, so silnou myšlienkou, nápadom aj posolstvom.

Porotcovia posudzovali najmä nasledovné faktory: príležitosť pre rast, inovatívnosť, poznanie konkurencie, vplyv na komunity a finančné možnosti nápadu.

Finalisti súťaže Skvelí mladí podnikatelia 2015

Do finále postúpilo celkom päť projektov. Start-up Octago predstavil zaujímavo riešený projekt s cvičeniami v štýle street workout využiteľný v malých aj väčšách slovenských mestách. Projekt LeapKin prezentoval počítačové hry tvorené tímom študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Hry sú programované pre pacientov s pohybovými ťažkosťami. Tím konzultuje vývoj s fyzioterapeutmi z Detského centra Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Cieľom hier nie je iba podporiť vývoj jemnej a hrubej motoriky, ale zároveň aj umožniť sociálny vývoj detí, keďže k ovládaniu hry sú potrební aspoň dvaja hráči. Má perspektívu uplatniť sa nielen v centrách pre liečenie ťažkostí pohybového ústrojenstva, ale aj v prostredí domácej liečby. Tím Sitting Hamsters predviedol svoju aplikáciu Spine Hero s prísľubom globálneho prínosu, keďže „appka“ slúži ku kontrole správneho držania tela za počítačom prostredníctvom web kamery. Zaujímavým finalistom bola podľa porotcov aj aplikácia Woogies, ktorá rieši problémy účtovníctva spolubývajúcich. Český tím chce aplikáciou pomôcť predchádzať konfliktom a hádkam spolubývajúcich o tom, kto naposledy upratoval kúpeľňu či platil faktúru za internet. Okrem účtovnej zložky, pridali aj funkciu upratovanie a nákupy. Start-up InovaShop priniesol nápad interaktívnej kabínky, ktorej cieľom je zvyšovať predajnosť v obchodoch.

A víťazmi sa stávajú ...

Spomedzi 5 finalistov porotcovia nakoniec rozhodli o víťazstve tímu Sitting Hamsters s applikáciou Spine Hero, ktorej prepracovanosť biznis plánu, prezentácia projektu a argumentačné schopnosti presvedčili o perspektíve produktu do budúcnosti.

Tím tvoria piati študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave Aplikácia Spine Hero monitoruje správne držanie tela pri práci za počítačom za použitia web kamery.

Sitting Hamsters plánujú vložiť výhru do dokončenia aplikácie a pridania podpory pre ďalšie typy kamier. Väčšia časť financií poputuje na marketing a budovanie značky. Tím Sitting Hamsters postupuje do európskeho finále vysokoškolských start-upov, ktoré sa bude odohrávať v Portugalsku.

Na záver už iba stačí dodať: Pracujte na všetkých svojich nápadoch nech sú akokoľvek šialené, pretože jedného dňa možno prídete na to, že ste vymysleli niečo fantastické!

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky