Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Dňa 26.9.2022 sa  uskutočnilo v Pálffyho paláci v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov 16. ročníka celoslovenského projektu „Mladý inovatívny podnikateľ 2022“. Jeho cieľom bolo vyzdvihnúť a predstaviť širokej verejnosti mladých kreatívnych, inovatívnych podnikateľov, ktorí sú úspešní vo svojom odvetví podnikania. Zároveň môžu byť inšpiratívnym príkladom pre mladých ľudí, ktorí chcú začať alebo začínajú podnikať. Medzi piatich finalistov sa zaradili títo podnikatelia:

  • Ing. Veronika Hudzíková - spoločnosť INOVUJ, s. r. o.,
  • MUDr. Martin Pekarčík - spoločnosť S-Case, s. r. o.,
  • Mgr. Eduard Popovič - spoločnosť HRIIS, s. r. o.,
  • Bc. Mário Potoček - spoločnosť Paysy, s. r. o.,
  • Juraj Fehervari – spoločnosť Be Lenka, s. r. o..

Aplikácia na rehabilitáciu tváre FaceRehab

Základným cieľom spoločnosti INOVUJ, s. r. o. je vývoj digitálneho terapeuta FaceRehab a softvérových riešení na mieru. Vyvinutý produkt je dostupný na slovenskom aj zahraničnom trhu (stiahnuteľný z obchodu s aplikáciami pre mobilné telefóny). Cieľovou skupinou sú ľudia s problémami pohyblivosti tváre, ktoré si vyžadujú rehabilitáciu a pravidelné sledovanie progresu pohyblivosti. Teda ľudia s parézou tvárového nervu, disfunkciou temporomandibulárneho kĺbu a pod.

Trh tvárovej digitálnej rehabilitácie, ktorý si v INOVUJ zvolili, je tzv. niche (niš) market a aj vďaka tomu na ňom zatiaľ neexistuje silná konkurencia, ktorá by riešila tieto problémy pacientov tak, ako ku nim pristupujú v tejto firme.

Keďže tím spolumajiteľov bol tvorcom samotného riešenia, dokázali umiestniť produkt na trh skôr ako prišla prvá veľká investícia od investora, na čo sú veľmi hrdí. Snažia sa pristupovať k pacientom (používateľom) tak, aby sa cítili pochopení a našli v aplikácii svojho sprievodcu liečbou. Chcú sa stať terapeutom vo vrecku pacienta - v mobilnom telefóne.

V. Hudzíková získala za svoje podnikanie „Cenu TV JOJ“ (komunikačnú kampaň na viacerých platformách JOJ Group) a „Cenu Ministerstva hospodárstva SR“.

Veronika Hudzíková a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec. Zdroj: JCI Slovensko
Veronika Hudzíková a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec. Zdroj: JCI Slovensko

Inovatívne zdravotnícke riešenia Scase Vital®

Spoločnosť S-Case je certifikovaným ISO 13485 výrobcom a distribútorom klinicky validovanej zdravotníckej pomôcky s názvom Scase Vital®, využívanej pre automatizáciu zdravotníckych procesov a redukciu administratívnych činností medicínskeho personálu v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach. Taktiež sa využíva pre vzdialený tele-monitoring pacientov pre správnu diagnostiku určitých ochorení, nastavenie a zmenu terapie a zvyšovania adherencie.

Spoločnosť S-Case, s.r.o. bola založená pred 3 rokmi s 5 spoločníkmi, aktuálne má viac ako 20 zamestnancov a stále rastie. Predmet činnosti spoločnosti je výroba a distribúcia inovatívnych zdravotníckych riešení s globálnym využitím. Aktuálne riešenie Scase Vital® prechádza certifikáciou ako zdravotnícka pomôcka s prípravou na masovú výrobu vyše 1000 produktov. S-case má inovatívne riešenie pre efektívnu prácu zdravotníkov s vysokým dopytom na trhu a značným predpokladom organického rastu.

M. Pekarčík ako zakladateľ spoločnosti S-Case, s. r. o. získal špeciálne ocenenie „Cena JCI-Slovensko za inovatívne podnikanie“.

Jednoduchšia práca pre mzdárov a personalistov HRIIS

Cieľom firmy je digitalizácia procesov a automatizácia. Platforma automatizuje procesy ako sú napr. publikovanie pracovných ponúk na portáloch či zber reakcií kandidátov. Taktiež pomáha s kontrolou splatnosti faktúr a úhrady sú plne automatizované. Platforma má spracované end-to-end digitálne riešenie pre spracovanie faktúr, kde po odsúhlasení dokáže automatizovane vytvoriť platobný príkaz, inicializovať platbu a odoslať to do banky cez PSD2.

Medzi ciele spoločnosti v krátkom horizonte patrí využitie umelej inteligencie na rozčítavanie (vyťažovanie) faktúr a bločkov, ktoré je už v testovaní.

Článok pokračuje pod reklamou

Aplikácia na spravovanie členských poplatkov Paysy

Cieľom firmy je vývoj softvéru Paysy, ktorý pomáha organizáciám so správou členských poplatkov, databázou členov a komunikáciou so svojou členskou základňou. Firmu založil pred 5 rokmi Mário Potoček a František Ferančík, keď videli problém v procese výberu členských príspevkov u športových klubov. Postupne začali produkt vyvíjať a získavať prvých zákazníkov. Tak ako pribúdali zákazníci, postupne rozširovali aj svoj tím. Momentálne ho tvorí 13 ľudí a majú dve kancelárie. Jedna je v Bratislave a druhá v Dolnom Kubíne.

Cieľom je, aby produkt Paysy využíval každý klub (organizácia), ktorá rieši problém s efektívnym výberom členských príspevkov. Ich zákazníkmi sú napr. Slovan Bratislava, AS Trenčín, MšK Žilina, Akadémia Mareka Hamšíka, Ján Volko a mnoho ďalších.

Úspech firmy spočíva v tom, že riešia zákazníkom problém s výberom financií a pomáhajú získavať ďalšie užitočné funkcie, ktoré používateľom zefektívňujú prácu, šetria čas a peniaze. Digitalizujú a zefektívňujú tiež procesy, ktoré si vyžadovali čas človeka a eliminujú chybovosť.

Zakladateľ spoločnosti Paysy, s. r. o. získal „Cenu BMW Slovenská republika za inovácie a digitalizáciu“, a tiež „Cenu J&T Banky za ekonómiu“.

Jeden z lídrov na svetovom trhu s barefootovou obuvou – Be Lenka

Firma Be Lenka, s.r.o. vznikla v roku 2017, jej zakladateľom je Juraj Fehervari. V prvom roku podnikania bola predmetom jej činnosti výroba a predaj baby-wearing produktov a ergonomických nosičov na nosenie detí. V roku 2018 firma pridala do svojho portfólia barefootovú obuv Be Lenka a rozšírila svoju činnosť aj na výskum a vývoj barefootovej obuvi.

Tento rok predstavili novú barefootovú značku Barebarics, ktorá spája udržateľnosť, štýl a výhody barefoot obuvi a zaradila sa medzi najlepšie hodnotené barefootové značky na svete. Ďalšími cieľmi firmy je expanzia na americký trh, odkiaľ prichádza organický dopyt, budovanie retailovej (maloobchodnej) siete v Českej republike pod značkou PLAN BE (aktuálne v Žiline a v Bratislave), uvedenie novej značky na trh - Nuton, pod ktorou bude firma predávať outdoorovú barefootovú obuv.

Aktuálne sa Be Lenka radí medzi top barefootových lídrov na svete - z hľadiska konkurencie má pred sebou napr. Vivobarefoot (jedna z prvých barefootových firiem na svete, ktorá vznikla v Anglicku, je na trhu 25 rokov). Be Lenka predala za minulý rok viac ako 100 000 produktov do viac ako 60 krajín sveta.

Juraj Fehervari bol ocenený „Cenou Indexu za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh“ a získal rozhovor v biznis magazíne Index. Okrem toho sa však stal absolútnym víťazom súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2022 a vyhral hlavné ceny: zájazd do Bangkoku, mentoring a obed s niektorým z EY Podnikateľov roka v SR, vecné ceny.

Víťaz súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2022 Juraj Fehervari. Zdroj: JCI Slovensko
Víťaz súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2022 Juraj Fehervari. Zdroj: JCI Slovensko

O organizátorovi a partneroch

Projekt organizovala mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia) v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska. Generálni partneri projektu boli spoločnosť Microsoft a J&T Banka. Generálni partneri JCI 2022/2023 sú EY, Asseco Central Europe. Špeciálnym partnerom projektu je Slovak Business Agency.

Junior Chamber International-Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. Spoločnosť je medzinárodnou organizáciou mladých lídrov a podnikateľov. V roku 2015 oslávila celosvetová JCI 100 rokov od svojho založenia.

Združenie podnikateľov Slovenska je prvým záujmovým združením súkromných podnikateľov Slovenskej republiky založeným v novembri 1989. Jeho hlavným poslaním je zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku.

Projekt sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR a organizuje sa aj v iných krajinách pod názvom Creative Young Entrepreneur Award.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2023 je „za rohom“

Získajte atraktívne ceny ako mentoring či zájazd do Bangkoku. Rozhoduje kreativita a prístup s dávkou modernizácie a invencie. Ako a dokedy sa registrovať?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Digitalizácia a efektívna správa členského vďaka nápadu mladého podnikateľa

Mário Potoček prišiel s inovatívnym riešením, ktorým zaujal aj v podnikateľskej súťaži. Aký problém rieši, vďaka čomu sa jeho zamestnanci tešia do práce a ako funguje predaj cez obchodných zástupcov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky