Zakladateľ agentúry HYPE: Reklamy ma bavia viac ako film, ktorý prerušujú

Zakladateľ agentúry HYPE: Reklamy ma bavia viac ako film, ktorý prerušujú
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Tvrdí, že na svet sa zo zásady pozerá cez ružové okuliare. A hoci ho podnikanie ako predmet štúdia nenaplnilo, podnikateľský svet si okolo seba vystaval sám. Podarilo sa mu vybudovať marketingovú agentúru, ktorá drží krok s lídrami a informuje o najaktuálnejších trendoch v digitálnom svete.

Podnikateľská história Mareka Didáka má korene už v jeho vysokoškolských časoch. Život podnikateľa ho lákal odjakživa a tak sa pustil do štúdia podnikania a obchodu v cestovnom ruchu na Ekonomickej univerzite v hlavnom meste. Jeho očakávania však ostali nenaplnené. „Ukončil som bakalára a trochu sklamaný som zo školy odišiel. Nenaučil som sa totiž nič z toho, kvôli čomu som sa školu hlásil. Tak som sa rozhodol ísť nazbierať reálne skúsenosti do cestovnej kancelárie,” načrtáva príbeh svojej podnikateľskej dráhy 29-ročný Bratislavčan.

Len sociálne siete nestačia

Ani popri práci v cestovnej agentúre nezaháľal; keď sa vrátil domov z práce, čas venoval marketingu na sociálnych sieťach. Tie sa mu časom začali máliť a on sa obzeral po ďalších možnostiach marketingových aktivít. „Pokiaľ využívate ako nástroj len sociálne siete, stane sa to naháňačkou za počtom lajkov a o tom by to byť nemalo. Preto som začal rozširovať pôsobenie na ďalšie nástroje on-line marketingu. Dostal som sa až do bodu, kedy som zistil, že sám nemôžem zvládať všetko na sto percent a prinášať kvalitu, akú som prinášať chcel. Preto som sa postupne začal obzerať po partnerovi, s ktorým by sme do toho išli naplno a vytvorili okolo seba prostredie zložené z profesionálov,” vysvetľuje Marek Didák. Zakotvenie v oblasti reklamy tak bolo prirodzeným vyústením jeho aktivít, rovnako ako založenie digitálnej marketingovej agentúry Hype. Kým na začiatku boli len dvaja, už rok po založení agentúry, sa rozrástli na partiu ôsmych ľudí. Po prirátaní externých spolupracovníkoch celý tím tvorí viac ako 10 ľudí.

Dobrý tím = tvrdý oriešok

Nájsť spoľahlivých ľudí do rozbiehajúcej sa firmy si vyžaduje nemálo energie. „Ľudia - zamestnanci sú v tomto type podnikania kľúčoví. Najťažšie je nájsť spoľahlivých zamestnancov, ktorí vedia, čo robia a majú motiváciu zlepšovať sa,” vysvetľuje Marek Didák. Kým vstupný kapitál okrem výraznej časovej investície nepredstavuje veľkú položku, investíciám do osobného rastu a rastu firmy sa podnikateľ nevyhne. „Okrem toho, že musíte zháňať klientov a následne pracovať na ich projektoch, je nevyhnutné tráviť množstvo času vzdelávaním sa, lebo vo svete on-line marketingu sa veci menia zo dňa na deň. A to nehovorím o neustálom nastavovaní cieľov a stratégie, aby ste vedeli, čo vôbec robíte a či to robíte správne,” vymenúva.

Článok pokračuje pod reklamou

Prvých zákazníkov podnikateľská dvojica získavala hlavne vďaka známym a kamarátom. „Je to najjednoduchší postup, ale aj najväčšia zodpovednosť. Ak vám kamarát dohodí klienta a vy to pokazíte, odrazí sa to nielen na biznisových, ale aj medziľudských vzťahoch,” myslí si Marek. Neskôr sa im však klientská základňa začala rozrastať na základe prvých odporúčaní. Mohli tak začať robiť vlastné marketingové aktivity a dnes sa im zväčša klienti ozývajú sami. Tajomstvo ich kreatívnej stratégie pritom neváhajú odhaliť nielen veľkým rybám spomedzi podnikateľov, ale aj startupom. Na svoje konto si už pripísali klientov ako Hotel Sheraton Bratislava, reťazec Pepco či firmu Hilkovič.

Nech sa akokoľvek sa pripravíte, nikdy presne neviete, do čoho idete. Ale o tom to je. Buď si to zamilujete, alebo skončíte.

Vždy niečo naviac

V tíme tejto marketingovej agentúry nemá negatívna nálada miesto. „Dôležité je pre nás udržovať dobrú náladu a úprimnosť v tíme, aby mohol tieto princípy presúvať každý člen tímu aj na klientov,” konštatuje zakladateľ firmy Hype. Piliere, o ktoré sa jej činnosť opiera, hrdo prezrádza aj na svojom webe. „Vždy sa pokúšame spraviť niečo malé navyše a vyžadujeme to od každého. Napríklad vzdelávanie vo voľnom čase je z môjho pohľadu nevyhnutné a ten pomyslený krôčik navyše,” vysvetľuje, čo firma myslí pod pojmom “one more step”.

Trendom v digitálnom svete sa v Hype venujú aj na svojom blogu, na ktorom každý mesiac prinášajú zhrnutie najaktuálnejších noviniek. Nedávno realizovali marketingvý prieskum, ktorý sleduje, ako sú spoločnosti schopné zavádzať digitálne trendy. Výsledky prieskumu nájdete v článku: 101 spoločností prezradilo svoj vzťah k digitálnym trendom.

„Milujem svoju prácu, ale zároveň milujem vypnúť od nej.”

Popri maximálnom pracovnom nasadení by podľa majiteľa agentúry Hype podnikateľ nemal zabúdať ani na strategické myslenie. „Inými slovami, pracujte tvrdo a viac ako ostatní, ale stále si nechajte čas na rozmýšľanie. Ináč sa stane, že budete už len drieť a ani nebudete vedieť, kam smerujete a prečo to vlastne robíte,” myslí si. Ako človek s megalomanskými víziami sa nebojí stanoviť si globálnejšie ciele. „Predovšetkým by som rád priniesol niečo vlastné a posunul slovenský marketing na nový level,” prezrádza na záver ambiciózny mladík.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky