Podnikatelia odmietajú výnimky z daňových licencií pre startupy, požadujú rovnaké podmienky pre všetkých

Vláda ide startupom odpustiť daňové licencie v úvodných rokoch podnikania, podnikatelia požadujú rovnaké podmienky pre všetky začínajúce firmy. Tri roky sú na úľavu od licencií po štarte ideálne, mali by však platiť plošne pre všetky začínajúce firmy.

Licencie zbytočne odčerpávajú začínajúcim podnikateľom peniaze a predražujú štart podnikania

Združenie mladých podnikateľov Slovenska upozorňovalo na problém s daňovými licenciami už pred dvoma rokmi, v dobe ich rýchleho schvaľovania bez pripomienkového konania. „V čase schvaľovania daňových licencií sme upozorňovali, na to, že toto opatrenie bude mať negatívny vplyv najmä na začínajúce firmy a startupy,“ konštatuje predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) Ján Solík. Z vtedajšieho prieskumu združenia vyplynulo, že mladí podnikatelia pokladajú za optimálne odpustiť platenie daňových licencií pre začínajúce firmy aspoň na prvé tri roky a pomôcť im tak v rozbehu. „Problém nespôsobujú daňové licencie samotné, ale to, že ide o súčasť mixu opatrení, ktoré výrazne predražili štart podnikania“, dopĺňa Solík. Štát chcel licenciami postihnúť najmä firmy, ktoré sa dlhodobo vyhýbali plateniu daní, zasiahol však aj tie poctivé. „Spoločne so zábezpekou pri registrácii za platiteľa DPH, zvýšenými nákladmi na účtovníctvo kvôli mesačnej frekvencii podávania daňových priznaní na DPH, zavedením kontrolného výkazu na DPH a ďalšími opatreniami, došlo spolu so zavedením minimálnej dane k zásadnému zvýšeniu nákladov na rozbeh podnikania každej firmy,“ delí sa o skúsenosti zo svojej praxe daňová poradkyňa Veronika Dubielová.

Vláda si uvedomuje problém a rozhodla sa konať, nie však plošne

V schválenej koncepcii na podporu startupov si vláda negatíva prijatých opatrení v oblasti DPH, ale aj daňových licencií, uvedomuje a navrhuje riešenia. Startupom chce daňové licencie v prvých rokoch podnikania odpustiť. „Je pozitívne, že si rezort financií začína uvedomovať problém daňových licencií v kombinácii s ďalšími opatreniami, ktoré boli prijaté a zbytočne predražili rozbeh podnikania. Zároveň je však potrebné poukázať na to, že nie každá začínajúca firma je startup a nemali by sme rozlišovať začínajúce firmy na startupy a tradičné podnikania,“ hovorí Ján Solík, predseda ZMPS. Ostatní začínajúci podnikatelia tak budú o túto úľavu na tri roky ochudobnení a budú musieť naďalej platiť minimálnu daň už krátko po štarte, kedy je väčšina firiem prirodzene ešte v strate a investuje do svojho rozvoja.

Odborníci to vidia jasne – rovnaké podmienky pre všetkých

Aké je teda riešenie problému? Z prieskumu ZMPS vyplynulo, že odklad platenia daňovej licencie by väčšina začínajúcich podnikateľov uvítala aspoň na tri roky. Túto dobu napokon v startupovej koncepcii schválila aj vláda, no iba pre vybranú časť podnikateľov. „Zavedenie daňových licencií zbytočne odoberá likviditu všetkým firmám, nielen startupom, ktoré od ich platenia ideme na 3 roky oslobodiť,“ hovorí Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska. „Ide o príklad toho, že inak správny cieľ, vytvorenie regulačného prostredia bez zbytočných prekážok pre začínajúcich podnikateľov, má mať podobu výnimiek zo zákonných povinností, ktoré sa inak vzťahujú na všetkých podnikateľov,“ hodnotí navrhované riešenie Oravec. „Startupy síce majú najväčší potenciál rýchlo rásť, v skutočnosti ich však zakladáme naozaj iba absolútne minimum, niekoľko kusov ročne,“ delí sa o skúsenosti so zakladaním spoločností Lukáš Ivan, konateľ spoločnosti Fontionnel & Co.

“Podpora startupov je určite na mieste, uľahčiť prvé roky podnikania by sa však vláda mala snažiť všetkým firmám a nerobiť medzi podnikateľmi rozdiely. Práve prvé roky sú v podnikaní najkritickejšie a rozhodujú či firma prežije, čiže či v budúcnosti vytvorí viac pracovných miest a bude platiť dane,” uzatvára Ján Solík, predseda ZMPS.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov od SBA: uhradí poradenstvo aj účasť na podujatí

V rámci iniciatívy Startup Sharks majú začínajúci aj budúci podnikatelia možnosť získať podporu na rozbehnutie svojho nápadu. Aké kritériá treba spĺňať a do kedy treba zaslať žiadosť?

Podpora startupov: príležitosť vzdelávania aj získania partnerov

Začínajúce startupy a inovatívne projekty majú možnosť získať podporu, kontakty či investorov. Blíži sa 12. kolo súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad?“

Umelá inteligencia pre život bez bariér: grantový program ponúka príležitosť aj slovenským startupom

Grant od spoločnosti Microsoft ponúka príležitosť aj pre slovenské startupy. O čo ide a čo môžete získať?

Podpora startupov: SBA im uhradí náklady spojené s účasťou na medzinárodných podujatiach

Startupy, ale aj zabehnuté podniky a nepodnikatelia majú šancu zúčastniť sa inovatívnych alebo technologických podujatí za nižšie náklady. Kto o podporu môže žiadať? Čo všetko SBA uhradí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky