Sociálna poisťovňa rozširuje možnosti prihlásenia do e-Služieb

Sociálna poisťovňa v záujme zlepšovania svojich služieb a zvýšenia bezpečnosti zavádza nový spôsob prístupu do e-Služieb. Čo sa mení a koho sa novinka týka?

Klienti sa už po novom môžu do e-Služieb prihlásiť aj pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie. Je to ďalšia bezpečná možnosť popri vstupe s elektronickým občianskym preukazom (eID). Modernejší spôsob prihlasovania úplne nahradí používanie Grid kariet.

Novinka v prihlasovaní sa týka:

  • zamestnávateľov (pre službu Odvádzateľ poistného), 
  • SZČO (pre službu Saldokonto) a 
  • fyzických osôb (pre službu Individuálny účet poistenca), ktorým prístupy do e-Služieb zriaďujú pobočky Sociálnej poisťovne (SP).

Nový klient dostane prístup pre aktiváciu v pobočke, existujúci si ho aktivuje sám

Klienti, ktorí aktuálne využívajú Grid kartu, sa môžu do e-Služieb prihlásiť rovnako ako doteraz.
V nastaveniach svojho profilu si vedia rýchlo a jednoducho aktivovať nový spôsob prihlasovania. Nových používateľov e-Služieb pri podpise dohody v pobočke Sociálnej poisťovne už čaká nový spôsob prihlásenia. Vo svojej mailovej schránke si nájdu e-mail, ktorý bude obsahovať odkaz na vytvorenie hesla.

Klient sa overí pomocou mobilnej aplikácie a jedinečného kódu

Pre nový prístup do e-Služieb je potrebná aplikácia, ktorú si používatelia jednoducho stiahnu do svojho smartfónu (pre Android alebo iOS). Pomocou nej si nasnímajú QR kód z e-Služieb (urobia to len pri prvej aktivácii) a aplikácia im vygeneruje jedinečný kód, ktorým sa overí ich prístup. E-služby používateľa pri každom ďalšom prihlásení pomocou mena a hesla, vyzvú na zadanie jedinečného kódu z mobilnej aplikácie, a potom ho presmerujú do prostredia e-Služieb, kde sa takto bezpečne prihlási.

S novým prístupom si môže klient spravovať profil

Po aktivovaní nového spôsobu prihlásenia si klient bude môcť spravovať svoj profil sám. Môže si zmeniť heslo v záujme ochrany pred zneužitím alebo si ho obnoviť, ak ho zabudne. V takýchto prípadoch už nebude musieť navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne, ako to bolo doteraz napríklad pri strate Grid karty.

Nový prístup predpokladá, že klient využíva jedinečnú mailovú adresu, ku ktorej nemá prístup iná osoba. Ak tú istú mailovú adresu využíva v e-Službách viacero klientov, poisťovňa ich na to upozorní správou cez e-Služby.

Modernejší a bezpečnejší spôsob prihlásenia pre klientov znamená vyšší komfort i väčšiu kontrolu nad prístupom do e-Služieb. Aktuálne používané Grid karty zostanú dočasne v platnosti. Sociálna poisťovňa bude o ukončení ich používania včas informovať.

Sociálna poisťovňa pripravila dva stručné návody na aktiváciu nového prístupu do e-Služieb – jeden pre existujúcich a ďalší pre nových užívateľov, ktoré nájdete na stránke poisťovne.

Modernizácia Sociálnej poisťovne

Pre klientov Sociálnej poisťovne je v rámci modernizácie pripravených viacero noviniek. Napríklad o PN-ku bude čoskoro možné žiadať elektronicky, rovnako ako je takýmto spôsobom možné žiadať o novú dávku tehotenské. Aké ďalšie novinky pripravujú a čo sa pre poistencov zjednoduší, sme priblížili v článku Modernizácia v Sociálnej poisťovni: čo uľahčí poistencom?.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Menej byrokracie pre zamestnancov pracujúcich v zahraničí vďaka novinke Sociálnej poisťovne

Podnikatelia a občania pracujúci v zahraničí budú mať menej „papierovačiek“. Sociálna poisťovňa má nový informačný systém na medzinárodnú výmenu údajov. Ako novinka funguje a čo ovplyvní?

Odvody SZČO do Sociálnej poisťovne od 1.7.2021

Od 1. júla čaká živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby zmena odvodovej povinnosti. Ktorých SZČO sa to týka a dokedy sa o zmene dozvedia od Sociálnej poisťovne?

Modernizácia v Sociálnej poisťovni: čo uľahčí poistencom?

Národná rada SR schválila Strategické zámery činnosti Sociálnej poisťovne na roky 2021 až 2026. Naplniť víziu stať sa modernou a proklientsky orientovanou inštitúciou, pomôže elektronizácia služieb aj zmeny v internom prostredí.

Sociálna poisťovňa – čo by mal podnikateľ vedieť

Kedy sa podnikateľa týkajú povinnosti voči Sociálnej poisťovni a čo je potrebné vedieť o plnení povinností voči tejto inštitúcii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky