Šperky na mieru z vlasov zákazníčky

Architektka našla nezvyčajný spôsob, ako onkologickým pacientkam dodať odvahu počas liečby - vytvorí im šperk z ich vlasov.

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Sú však ľudia, ktorí o túto „korunu“ nedobrovoľne prichádzajú – napríklad pri chemoterapii. A práve im sa rozhodla pomôcť architektka a zároveň umelkyňa, ktorá našla nezvyčajný spôsob, ako onkologickým pacientkam dodať odvahu a symbolickú silu počas ich liečby. Skôr ako im z chemoterapie vypadajú vlasy, ostrihá im ich, alebo si ich ostrihajú ony samy. Následne z nich umelkyňa vytvára nezvyčajné šperky.

Vlasy môžu byť fascinujúci materiál

Sybille Paulsenová citlivo vníma detaily každodenného života, napríklad štruktúru mramorových podláh múzea, farebnosť obrazov či nezvyčajnosť mosadzných kľučiek. Ako umelecká duša sa však v roku 2015 začala zaujímať o hlbší zmysel predmetov. Sama seba sa pýtala, čo v našom živote znamenajú. Existujú veci, ktoré o nás dokážu povedať niečo viac? Niečo, čo bude mať hlbší dôvod, prečo sme si daný predmet zaobstarali, a povie viac ako len: „Kúpil/a som si to, pretože je to pekné“? Často sú práve šperky podceňované, predávané a kupované ako lacná bižutéria, len na dotvorenie outfitu. Podľa Sybille však majú šperky rozprávať príbeh o osobe, ktorá ich nosí a stáva sa takzvanou galériou pre toto umelecké dielo.

Rozbehla preto svoj výskum rituálov, v rámci ktorého začala pracovať na umeleckom projekte so zameraním na tému transformácie – nazvala ho Tangible truths (v preklade „Hmatateľné pravdy“). Keďže pri práci architektky patrili medzi jej klientky aj ženy, ktoré trpeli onkologickým ochorením a pri chemoterapii prichádzali o svoje vlasy, vedela, aký náročný proces je to pre chorú osobu, no tiež pre rodinu danej osoby. Rozhodla sa preto spojiť tento poznatok so svojou úvahou o zmysle šperkov. Navyše ju vlasy začali fascinovať. Považuje ich totiž za jedinečný a očarujúci materiál, ktorý evokuje veľa sentimentu. Pustila sa do výroby vlasových šperkov, ktorých podstatou je individualita.

Tento nezvyčajný nápad však nie je revolučný. Už vo viktoriánskom období sa zvykli vyrábať šperky vyrobené na mieru z vlasov zosnulých blízkych. Slúžili ako symbolické pripomenutia úmrtnosti a patrili medzi spôsoby, ako zvečniť pamiatku na blízkych ľudí. Sybille však tvrdí, že pri rozbiehaní svojho projektu o tejto zvyklosti nevedela. Vpletanie vlasov milovaných ľudí do šperkov bolo pritom kedysi tradíciou.

Intuícia jej ukázala, ako s vlasmi narábať

Pri vytváraní šperkov hľadala inšpiráciu v knihách a materiáloch o spomínanej tradícii, no nakoľko ide o vymierajúce remeslo, musela veľakrát improvizovať. Sybille na svojej webovej stránke ale uvádza, že jej ruky vedeli pracovať na základe inštinktu. V prvé týždne od zrodu myšlienky začínala so syntetickými vlasmi. Keď si bola istá, že môže začať tvoriť zo skutočných vlasov, oslovila svoju priateľku, zdravotnú sestru, aby jej s projektom pomohla.

Pri prvej zákazke pre onkologickú pacientku bola Sybille veľmi nervózna, pretože si uvedomovala, že má len jednu šancu spracovať vlasy pacientky a pokus nemôže opakovať. Stretla sa však s pozitívnym ohlasom a svoje portfólio začala rozširovať. Na všetkých šperkoch pracuje sama vo svojej dielničke.

Článok pokračuje pod reklamou
Vlasový šperk z dielne Sybille Paulsenovej. Zdroj: sybille.me
Vlasový šperk z dielne Sybille Paulsenovej. Zdroj: sybille.me

Šperky vznikajú niekoľko dní, no majú svoj význam

Vybraný typ šperku od Sybille Paulsenovej si môže objednať klientka s onkologickým ochorením, ale aj bežný človek, ktorý chce mať pamiatku z materiálu s vlastnou DNA. Stačí si vybrať vzor a zaslať ostrihané vlasy. Každý výrobok má stanovenú minimálnu dĺžku ostrihaných vlasov, ako aj ich množstvo. Keďže nie každý si túži naraz skrátiť každý prameň na hlave napríklad o 25 centimetrov, Sybille uverejnila na svojej webovej stránke video s návodom, ako sa ostrihať na účely výroby šperku bez toho, aby si to ktokoľvek všimol.

Vlasy po doručení zapletá, viaže a spája napríklad s korálkami, medenými alebo kovovými drôtikmi, striebornými aj zlatými niťami, či inými ozdobami vo farbách, ktoré majú pre klientov osobný význam. Sybille vidí svoje výtvory ako symbolické objekty, ktoré pomáhajú ľuďom prejsť cez svoje choroby a poskytujú východiskový bod pre ťažké rozhovory s priateľmi a rodinou. Transformáciou totiž prechádza nielen postihnutá osoba, ale aj ľudia okolo nej. Artefakty, ktoré Sybille vytvára, označujú túto premenu a zverejňujú nový prístup k neľahkej situácii.

Každý kus jej trvá vytvoriť približne dva týždne. Za svoju prácu si účtuje približne 250 eur, závisí od konkrétneho modelu. Okrem objednaného produktu vytvára aj menšie náramky pre pacientových blízkych. Snaží sa osloviť aj organizácie či súkromné osoby, s cieľom získať podporu pre svoju tvorbu, aby mohla byť prístupná aj ženám s nízkym príjmom.

Výtvory umelkyne rozdelili spoločnosť na dva tábory

Umelkyňa sa stretáva s rôznymi reakciami ľudí. Mnohí to považujú za skvelý spôsob podpory chorých, no viacerým prídu vlasové šperky nevkusné až nechutné. A to aj napriek tomu, že jej výtvory často ani len nenaznačujú, že ide o vlasový materiál. Pre ňu ako dizajnérku však ide o veľmi cenný a jedinečný materiál, ktorý je zároveň pre jej klientov materiálom nesúcim ich vlastnú identitu.

Na druhej strane stoja ľudia, ktorí o šperky začali prejavovať záujem, hoci sú zdraví. Chcú mať pri sebe napríklad kúsok svojich blízkych alebo aj samých seba, a vyjadriť tak svoju identitu. Dokonca ju oslovujú ľudia so záujmom vytvoriť šperk pre člena rodiny. Pre jednu oslávenkyňu vytvorila dlhý, elegantný náhrdelník z vlasov troch dcér, dvoch vnúčat a najlepšieho priateľa.

Zdroje: dezeen.com, trendhunter.com, sybille.me, i-d.vice.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky