Zmena zdravotnej poisťovne: podľa čoho si vybrať?

Prehľad a porovnanie benefitov, ktoré môžu byť zaujímavé pre mladých a slobodných ľudí, pre ženy a (budúce) mamičky či pre rodiny s deťmi.

Na zmenu zdravotnej poisťovne je každoročne čas do konca septembra. Jedným z dôvodov, pre ktorý sa poistenci rozhodnú zmeniť ZP, môže byť zazmluvnenie lekárov v ich okolí (s akou ZP spolupracuje všeobecný lekár, zubár či iný špecialista, ktorého služby potrebujú využívať). Ďalším dôvodom sú služby či benefity, ktoré tá – ktorá poisťovňa ponúka. Základné výhody, ktoré môže využiť široká skupina poistencov, ponúkajú v zásade všetky poisťovne – benefit preplatenia nákladov na zubné ošetrenie, preplatenie niektorých očkovacích vakcín a pod. Rozdiel spočíva najmä v spôsobe, ako o peniaze žiadať (či ide o 30 krokový postup, alebo stačí pár klikov v mobilnej aplikácii).

V praxi sa však môže stať, že hoci sú benefity jedným z hlavných lákadiel v marketingových kampaniach poisťovní, poistenci ich v realite ani nevyužijú. Okrem toho, že nie všetko, čo poisťovňa ponúka, potrebuje každý z jej klientov, odradiť môže aj množstvo podmienok, ktoré treba splniť a náročnosť postupu žiadania.

Preto pri rozhodovaní, do akej poisťovne prestúpiť, je vhodné zvážiť, čo naozaj poistenec potrebuje a čo aj využije. V článku priblížime, ako na to a čo môže zaujímať:

 • mladú (dospelú), slobodnú a bezdetnú osobu,
 • rodinu s deťmi,
 • budúce mamičky a mamičky,
 • ženy vo všeobecnosti.

Benefity zaujímavé pre mladších, slobodných a bezdetných poistencov

Je možné predpokladať, že mladší ľudia budú preferovať elektronickú formu komunikácie s poisťovňou a využívať to, čo ponúkne aplikácia či e-pobočka. Že treba ísť s dobou, pochopili všetky ZP a každá preto má vlastnú aplikáciu. V nej zväčša možno nájsť digitálny preukaz poistenca, informácie o poistnom či o poslednej návšteve lekára aj s predpísanými liekmi.

Čo sa týka rozdielov v elektronických službách, aplikácia ZP Dôvera poskytuje najviac funkcionalít, navyše poistencom táto poisťovňa umožňuje využiť aj aplikáciu na samodiagnostiku na báze umelej inteligencie, aplikáciu s cvikmi pre diabetikov spolu s digitálnym nutričným poradcom alebo online službu na nežiadúce kombinácie liekov. Aplikáciu na samodiagnostiku ponúka taktiež ZP Union.

Atraktívnym pre mladších poistencov môže byť aj príspevok na zuby. Ten je v poisťovniach (dospelým poistencom) poskytovaný nasledovne:

Zdroj: Vlastné spracovanie
VšZP Dôvera Union
V rámci Peňaženky zdravia MINI 60 eur ročne (2 x 30 eur) na dentálnu hygienu, zubné ošetrenie, anestéziu a zubné výplne. 150 eur (5 x 30 eur) na osobu ročne – na bežné stomatologické výkony, korunky a mostíky, dentálnu hygienu. 150 eur ročne – 100 eur na zubné ošetrenie, 50 na dentálnu hygienu.
V rámci Peňaženky zdravia MAXI (skupina 3 až 8 členov) 120 eur ročne, nezáleží na koľko návštev a aké zákroky.

Ako možno vidieť, výška príspevku sa až tak výrazne nelíši, poistenca môže zaujímať najmä to, ako o benefit žiadať a aké podmienky treba splniť. Vo všetkých troch prípadoch platí, že lekár musí mať s danou poisťovňou uzavretú zmluvu. Taktiež je rovnakou podmienkou, že treba mať absolvovanú preventívnu prehliadku u lekára a zubára (v prípade VšZP sa „preventívka“ u zubára len odporúča). V štátnej poisťovni a v Dôvere je podmienkou aj mať zaplatené dlhy.

Podmienky pre získanie príspevku na zuby:

Zdroj: Vlastné spracovanie
VšZP Dôvera Union
 • Odporúčaná preventívna prehliadka u zubára,
 • preventívna prehliadka u lekára (zákonná, t. j. aj napr. gynekológ, či urológ),
 • žiadne dlhy,
 • zmluvný zubár.
 • Preventívna prehliadka u zubára,
 • preventívna prehliadka u lekára,
 • žiadne dlhy,
 • zmluvný zubár.
 • Preventívna prehliadka u zubára,
 • preventívna prehliadka u lekára,
 • ak sa má benefit vzťahovať na dieťa, aj min. jeden rodič musí byť poistencom,
 • zmluvný zubár.
 • Postup pri žiadaní o vrátenie peňazí za zubné ošetrenie je nasledovný:

  Zdroj: Vlastné spracovanie
  VšZP Dôvera Union
  Podať žiadosť cez aplikáciu /ePobočku – do 60 dní + doklad o zaplatení. Nahrať doklad cez aplikáciu / ePobočku do 5 dní od vystavenia dokladu + nahrať doklad o zaplatení. Cez online pobočku do 30 dní odo dňa vyšetrenia podať žiadosť + potvrdenie o preventívnej prehliadke + doklad o zaplatení.

  Pre mladšiu osobu môže byť tiež výhodou, ak jej poisťovňa prispeje na starostlivosť o zrak. Poisťovne ponúkajú v rôznej výške príspevok na okuliarové dioptrie či na okuliarové rámy, taktiež zľavy na rôzne vyšetrenia či laserovú operáciu (u zazmluvnených / vybraných poskytovateľov).

  Zaujímavé v tomto prípade môžu byť tiež rôzne zľavy a zvýhodnenia. Všetky ZP napríklad poskytujú zľavy na cestovné poistenie (rozdiel je vo výške zľavy, v účele poistenia či u akého poskytovateľa zľava platí). Taktiež môže mladého poistenca potešiť napríklad zľava na portáloch Zľavomat (VšZP) a ZľavaDňa, SlevaDne či Boomer (Dôvera). Ale aj zvýhodnené ceny na vstup do fitnesscentrier či wellness. Každá ZP poskytuje niečo mierne iné, preto je potrebné si vybrať aj podľa toho, čo poistenec reálne chce využívať.

  Článok pokračuje pod reklamou

  Benefity zaujímavé pre rodiny s deťmi

  Jedným z častých dôvodov, prečo sa niekto rozhodne zmeniť ZP, je uzavretie manželstva a plánovanie rodiny. Je totiž oveľa praktickejšie, ak sú manželia aj deti v rovnakej poisťovni. Okrem toho, že si nemusia pamätať, kto patrí kam, majú zvyčajne nárok na viacero benefitov (alebo vyššie príspevky) než jednotlivci.

  Aj v prípade rodín bude zaujímavým benefitom preplatenie nákladov na zubné ošetrenie. Takto ho ponúkajú poisťovne:

  Uvedené platí len pre výkony u zmluvných stomatológov. Zdroj: Vlastné spracovanie
  VšZP Dôvera Union
  V rámci Peňaženky zdravia MINI:
 • 60 eur ročne (2 x 30 eur) na:
  -dentálnu hygienu,
  - zubné ošetrenie,
  - anestéziu a zubné výplne pre dospelého;
 • 1 x 30 eur na rovnaké úkony pre dieťa;
 • Prípadne 1 x 30 eur na strojček pre deti do 19 rokov.
 • 150 eur na osobu ročne (5 x 30 eur) na:
  - bežné stomatologické výkony a dentálnu hygienu (pre dospelých aj deti),
  - pečatenie zubov u detí do 14 rokov,
  - zhotovenie mostíkov a koruniek u dospelých.
  150 eur na osobu ročne pre dospelých aj deti:
  - 100 eur na zubné ošetrenie,
  - 50 eur na dentálnu hygienu a parodontológiu,
  - pre deti do 18 rokov aj na strojček na zuby a čeľustno-ortopedické výkony.
  V rámci Peňaženky zdravia MAXI:
 • 120 eur ročne na osobu, nezáleží na koľko návštev a aké zákroky,
 • 450 eur na strojček pre deti do 19 rokov.
 • Ďalším preferovaným benefitom pre rodiny je vrátenie doplatkov za lieky (nejde o zákonom daný limit maximálnej spoluúčasti pre niektoré skupiny poistencov). Tu sa podmienky aj výška vrátených financií navzájom v jednotlivých ZP líši nasledovne:

  Zdroj: Vlastné spracovanie
  VšZP Dôvera Union
  V rámci Peňaženky zdravia MINI 20 eur pre jednotlivca nad 18 rokov. 300 eur na osobu (dieťa do 18 rokov a jeho otca alebo matku). 100 % vrátenie doplatkov za lieky pre deti do 18 rokov.
  V rámci Peňaženky zdravia MAXI:
  - 20 eur pre jednotlivca nad 18 rokov,
  - 200 eur ročne na doplatky za lieky a dietetické potraviny pre deti do 18 rokov, ich rodičov a zákonných zástupcov.

  Rovnako môžu rodiny využiť zľavy a príspevky na okuliare či očné vyšetrenia, poisťovne taktiež ponúkajú preplatenie očkovacích vakcín (chrípka, HPV vírus, hepatitída a pod.). Pri výbere poisťovne a zvažovaní týchto benefitov však treba zvážiť aj to, koľko „práce“ bude so získaním príspevku, pričom niekedy nejde o veľmi vysoké sumy (v desiatkach eur).

  Napríklad v prípade vakcíny proti kliešťovej encefalitíde, ktorá stojí cca 15 - 20 eur, je postup žiadania o vrátenie doplatku nasledovný:

  Zdroj: Vlastné spracovanie
  VšZP Dôvera Union
  50 % z ceny každej vakcíny 50 % z celkovej ceny všetkých troch vakcín 50 % z ceny každej vakcíny
  Zmluvný lekár predpíše vakcínu, pacient si ju zakúpi a nechá sa zaočkovať (netreba čakať, kým absolvuje všetky 3 dávky).
  Do 60 dní musí podať žiadosť cez Peňaženku zdravia MAXI, ku ktorej treba doplniť:
 • názov, o aký benefit poistenec žiada,
 • IČO poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (na doklade o úhrade),
 • sumu, ktorú zaplatil,
 • sumu, ktorú žiada (ak je iná ako na bločku),
 • doklad o zaplatení.
 • Zmluvný lekár predpíše vakcínu, pacient si ju zakúpi a nechá sa zaočkovať (o benefit možno žiadať až po absolvovaní všetkých 3 dávok).
  Žiadosť o príspevok spolu s originálom bločkov všetkých vakcín treba podať osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo poštou na adresu.
  Lekár predpíše recept na vakcínu, pacient si ju vyzdvihne a nechá sa zaočkovať. Riadne vyplní žiadosť o príspevok a spolu s bločkom doručí osobne do ktorejkoľvek pobočky alebo poštou na adresu.

  Pri rozhodovaní môže poistencov – rodiny tiež zaujímať, či ZP preplácajú testy. Napr. vyšetrenie z kvapky krvi (CRP) – preplácajú všetky poisťovne vo výške 100 % u pediatra, súkromné poisťovne aj u všeobecného lekára. Súkromná Dôvera a Union taktiež ponúkajú zľavy na ďalšie testy:

  Zdroj: Vlastné spracovanie
  Dôvera Union
  Zľava 20 % na 200 druhov testov v sieti UniLab. Zľava 12 až 31 % na rôzne druhy testov.
  Zľava 150 eur na genetický test DNA ERA, ktorý poskytne prehľad o genetických predispozíciách, zdravotných rizikách či športovom potenciáli. Zľava 200 eur na genetický test DNA4fit na reštart zdravia či spoznanie tela.

  Benefity pre budúce mamičky a mamičky

  Hoci túto skupinu osôb istým spôsobom možno radiť aj medzi rodinu a môžu ju teda zaujímať už spomínané benefity, špeciálne sme ešte vyňali niekoľko takých, ktoré budú zaujímavé vyslovene pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, sú tehotné alebo sú čerstvými rodičkami.

  Ak žena plánuje tehotenstvo, možno ju bude zaujímať príspevok v prípade asistovanej reprodukcie. Vo VšZP ponúkajú ženám do dovŕšenia 40. roku života doplatok na 4. cyklus asistovanej reprodukcie absolvovaný na Slovensku, a to vo výške 450 eur. Union ZP zasa poskytuje príspevok do 1 200 eur na vyšetrenia a úkony súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

  V prípade žien, ktoré už svoju ratolesť čakajú, môžu byť zaujímavé rôzne zľavy, napr. na nákup kočíka, autosedačky, detského oblečenia, výbavičky, príspevok na kúpu či zapožičanie monitoru dychu pre bábätká a pod. Ide však o náležitosti, ktoré by určite nemali byť tými jedinými rozhodujúcimi pri výbere poisťovne. Dôležitejšie môžu byť príspevky na genetické testy či neinvazívne prenatálne testovanie.

  Všetky ženy – poistenkyne môžu pri výbere ZP taktiež zvažovať benefity vo forme prevencie pred ochoreniami špecifickými pre toto pohlavie.

  Zdroj: Vlastné spracovanie
  VšZP Dôvera Union
  Termín na mamografiu do 15 dní od objednania. Termín na mamografiu do 10 dní od objednania pre ženy od 40 do 69 rokov, raz za 2 roky. Dostupnejšie termíny vo vybraných zariadeniach.
  Preplatenie cytologického vyšetrenia LBC metódou raz ročne (pomáha predchádzať rakovine krčka maternice). - Preplatenie cytologického vyšetrenia LBC metódou raz ročne.
  - - Genetický test BRAscreen v cene 130 eur – test na predispozície rakoviny prsníka / vaječníkov.

  Čo zvažovať pri výbere zdravotnej poisťovne - zhrnutie

  Dôležité je v závere poznamenať, že inak sa na ponuku poisťovní pozerá zdravá osoba a inak niekto, kto trpí závažným či chronickým ochorením. Poisťovne totiž ponúkajú aj rôzne služby napríklad pre diabetikov, programy zdravia, v rámci ktorých preplatia náklady na špeciálnu zdravotnú starostlivosť alebo ponúkajú zľavy na kúpele a pod.

  Pri výbere ZP by si každý mal zvážiť:

  • zazmluvnenosť lekárov vo svojom okolí a prípadne špecialistov, ktorých služby potrebuje v blízkej dobe využívať,
  • dostupnosť termínov a čakacie doby vyšetrení (napríklad ZP Dôvera poskytuje možnosť absolvovať výmenu bedrového či kolenného kĺbu s minimálnou čakacou dobou, avšak len v priestoroch Nemocnice novej generácie v Michalovciach),
  • benefity podľa skutočných potrieb poistenca a možností ich využitia (s akou byrokraciou sa ich uplatnenie spája a čo poistencovi vyhovuje viac).

  Podrobnejšie porovnanie benefitov, ktoré ponúkajú jednotlivé ZP, nájdete aj v prehľadnej tabuľke na našom portáli – Zmena zdravotnej poisťovne.

  Zdroj: prihlaska.vszp.sk, dovera.sk, union.sk

  Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


  Požiar fotovoltiky na firme alebo dome: ako mu predísť?

  Ako požiarnu ochranu fotovoltických panelov rieši legislatíva, na čo treba dbať pri inštalácii a ako postupovať v prípade vzniku požiaru? Tipy a rady odborníkov z praxe.

  Vylúčenie povinnosti platiť poistné od 1. 1. 2024

  Od 1. 1. 2024 platí vylúčenie povinnosti platiť poistné počas obdobia dávky materské. Koho sa to (ne)týka a čo treba urobiť?

  Výber a platenie poistného: zmeny od 1.1.2024

  Koľko budú do Sociálnej poisťovne po novom platiť SZČO, zamestnanci a zamestnávatelia, kto odvody platiť nemusí a čo sa mení v zozname dlžníka? Prehľad v kocke.

  Konsolidačný balíček mení dane, odvody aj poplatky od roku 2024

  Konsolidačný balíček opätovne zavádza daňové licencie pre právnické osoby, zvyšuje daň z dividend aj odvody zamestnávateľov a SZČO. Aké ďalšie zmeny čakajú podnikateľov v roku 2024?
  To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky