Investície do startupov

Aký je význam angel investícií v Európe a aká je situácia v SR? Prečo je potrebné investovať do startupov a ako udržať dobré startupy na Slovensku? Aj o týchto témach bolo Slovak venture capital forum v Bratislave.

Význam angel investícií v Európe a situácia v SR

Objem investícií podnikateľských anjelov dosiahol v Európe podľa organizácie EBAN (The European Trade Association for Business Angels, Seeds Funds, and Early Stage Market Players) za rok 2013 objem 5,5 miliardy Eur. Investíciu v tomto roku získalo až 33 430 mladých firiem. Dôležitým ukazovateľom je najmä to, že sa až 87% zainvestovaných spoločností v čase investície nachádzalo v ranom štádiu podnikania. Celkový objem investícií do firiem v skorom štádiu podnikania od podnikateľských anjelov predstavoval až 73%. Venture kapitálové fondy preinvestovali do firiem v skorom štádiu 26% objemu investícií a podiel crowdfundingu predstavoval 1%.

Z hľadiska sektorov v európskom meradle dominujú IT technológie s podielom 32% investícií. Nasledujú biotechnológie s podielom 10% a mobilné technológie takisto s podielom 10%.

Agregované štatistiky za SR neexistujú, no podľa údajov prvej siete neformálnych investorov, ktorou je Klub podnikateľských anjelov Slovenska (KPAS) je situácia v SR podobná. „Na Klub podnikateľských anjelov sa od jeho vzniku v roku 2011 do konca roku 2014 obrátilo 828 záujemcov kapitál. Z nich 97 prešlo naším kvalitatívnym filtrom a prezentovalo svoj projekt investorom združených v našej sieti,“ hovorí Vladimír Jakubec, manažér Klubu podnikateľských anjelov Slovenska. Časť z projektov bola dotiahnutá do úspešnej investície, na ktorej sa konkrétny investor so startupom dohodli. „Zrealizované investície boli najmä z oblasti informačných technológií, energetiky a služieb. Z hľadiska sektorov aj na dnešnom investičnom fóre dominovali projekty z oblasti IT technológií, ktorých aplikácie nachádzajú využitie v mnohých odvetviach hospodárstva,“ dodáva Jakubec.

Prečo je potrebné investovať do startupov?

Investovanie do startupov prináša pre spoločnosť množstvo výhod, čo neuniklo pozornosti ministerstiev financií a hospodárstva. Miroslav Dunajčín, finančný riaditeľ Slovak Business Agency avizuje, že sa blýska na lepšie časy: „Mladé inovatívne firmy vnímame ako dôležitý faktor rozvoja slovenskej ekonomiky. Startupy sú segment, ktorému v rámci SBA venujeme množstvo pozornosti. Práve pre startupy je určený náš nový program Startup Sharks. Odštartoval len pred pár týždňami a už prináša prvé výsledky a jeho cieľom je najmä prispieť k lepšej pripravenosti zakladateľov slovenských startupov.“ V rámci Startup Sharks získajú startupy mentoring, či možnosť bezplatne vycestovať na zahraničné startupové podujatia „Zahraničné skúsenosti sú jednou z ciest ako zvýšiť šancu na úspech pre slovenské startupy. Program sme spustili vo februári a už teraz máme množstvo žiadostí.“

Ako udržať dobré startupy na Slovensku

Z diskusií na podujatí Slovak Venuture Capital Forum vyplýva, že podpora investorského ekosystému a sietí rozhodne zmysel má. Vďaka tomu nebudú mať skutočne dobré startupy problém získať financie pre svoj rozvoj a nebudú utekať za investormi do zahraničia.

Napriek tomu, že anjelskí investori vo väčšine prípadov patria do medzinárodných sietí, až 96% z nich ale investuje väčšinou len v domácej krajine. Táto štatistika vyplýva z reportu EBAN za rok 2014.

Otázkou aj naďalej ostáva, koľko slovenských mladých firiem je v štádiu, aby sa reálne mohli uchádzať o priazeň investorov a investičných fondov. „Startupov, za ktorými by stál dobre pripravený tím zakladateľov, je dnes na Slovensku ešte stále málo a sú často nepripravené na sumy, ku ktorým sa môžu pomerne ľahko dostať. Je dôležité podporovať ekosystém, ktorého nevyhnutnou súčasťou sú anjelské investorské siete, ale zároveň myslieť na rozvoj podnikateľských a startupových zručností celkovo – už v rámci vzdelávania na školách,“ hodnotí situáciu Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

O podujatí Slovak venture capital forum

Slovak venture capital forum sa konalo 20. 03. 2015 a jeho cieľom bolo popularizovať ventue capitálové investície a vytvoriť platformu na stretnutie investorov a projektov hľadajúcich financovanie. Organizovala ho Slovak Venture Capital and Private Equity Association (SLOVCA) spoločne s partnermi Slovak Business Agency, Združením podnikateľov Slovenska a Združením mladých podnikateľov Slovenska. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva financií SR.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

METRO Group & Techstars vyberajú inovátorov pre multikanálový predaj

Na základe minuloročného úspešného ročníku sa aj tento rok môžu start-upy zo Slovenska prihlásiť do projektu METRO Retail Accelerator v spolupráci s Techstars. Desať najlepších získa príležitosť zapojiť sa do trojmesačného akceleračného programu v Berlíne, kde sa im bude venovať viac ako 100 mentorov z celého sveta a môžu získať investíciu až 120 000 eur. Start-upy sa môžu prihlásiť až do 2. februára 2018.

Slovenský Domotron chystá pokročilý smarthome systém pre celý svet

Domotron je komplexný systém inteligentnej domácnosti, tzv. smarthome systém. Firmu založili v roku 2012 dvaja spoločníci, Martin Budaj a Ján Zuštiak. Neskôr k nim pribudol aj Alexander Janušek, ktorý predtým pôsobil vo firme ako externista na marketing a obchod. Podelil sa s nami o dvojročné skúsenosti s hľadaním investora na slovenskom a českom trhu, ale aj o plány, ako chce firma rásť na domácom aj svetovom trhu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky