Investície do startupov

Aký je význam angel investícií v Európe a aká je situácia v SR? Prečo je potrebné investovať do startupov a ako udržať dobré startupy na Slovensku? Aj o týchto témach bolo Slovak venture capital forum v Bratislave.

Význam angel investícií v Európe a situácia v SR

Objem investícií podnikateľských anjelov dosiahol v Európe podľa organizácie EBAN (The European Trade Association for Business Angels, Seeds Funds, and Early Stage Market Players) za rok 2013 objem 5,5 miliardy Eur. Investíciu v tomto roku získalo až 33 430 mladých firiem. Dôležitým ukazovateľom je najmä to, že sa až 87% zainvestovaných spoločností v čase investície nachádzalo v ranom štádiu podnikania. Celkový objem investícií do firiem v skorom štádiu podnikania od podnikateľských anjelov predstavoval až 73%. Venture kapitálové fondy preinvestovali do firiem v skorom štádiu 26% objemu investícií a podiel crowdfundingu predstavoval 1%.

Z hľadiska sektorov v európskom meradle dominujú IT technológie s podielom 32% investícií. Nasledujú biotechnológie s podielom 10% a mobilné technológie takisto s podielom 10%.

Agregované štatistiky za SR neexistujú, no podľa údajov prvej siete neformálnych investorov, ktorou je Klub podnikateľských anjelov Slovenska (KPAS) je situácia v SR podobná. „Na Klub podnikateľských anjelov sa od jeho vzniku v roku 2011 do konca roku 2014 obrátilo 828 záujemcov kapitál. Z nich 97 prešlo naším kvalitatívnym filtrom a prezentovalo svoj projekt investorom združených v našej sieti,“ hovorí Vladimír Jakubec, manažér Klubu podnikateľských anjelov Slovenska. Časť z projektov bola dotiahnutá do úspešnej investície, na ktorej sa konkrétny investor so startupom dohodli. „Zrealizované investície boli najmä z oblasti informačných technológií, energetiky a služieb. Z hľadiska sektorov aj na dnešnom investičnom fóre dominovali projekty z oblasti IT technológií, ktorých aplikácie nachádzajú využitie v mnohých odvetviach hospodárstva,“ dodáva Jakubec.

Prečo je potrebné investovať do startupov?

Investovanie do startupov prináša pre spoločnosť množstvo výhod, čo neuniklo pozornosti ministerstiev financií a hospodárstva. Miroslav Dunajčín, finančný riaditeľ Slovak Business Agency avizuje, že sa blýska na lepšie časy: „Mladé inovatívne firmy vnímame ako dôležitý faktor rozvoja slovenskej ekonomiky. Startupy sú segment, ktorému v rámci SBA venujeme množstvo pozornosti. Práve pre startupy je určený náš nový program Startup Sharks. Odštartoval len pred pár týždňami a už prináša prvé výsledky a jeho cieľom je najmä prispieť k lepšej pripravenosti zakladateľov slovenských startupov.“ V rámci Startup Sharks získajú startupy mentoring, či možnosť bezplatne vycestovať na zahraničné startupové podujatia „Zahraničné skúsenosti sú jednou z ciest ako zvýšiť šancu na úspech pre slovenské startupy. Program sme spustili vo februári a už teraz máme množstvo žiadostí.“

Ako udržať dobré startupy na Slovensku

Z diskusií na podujatí Slovak Venuture Capital Forum vyplýva, že podpora investorského ekosystému a sietí rozhodne zmysel má. Vďaka tomu nebudú mať skutočne dobré startupy problém získať financie pre svoj rozvoj a nebudú utekať za investormi do zahraničia.

Napriek tomu, že anjelskí investori vo väčšine prípadov patria do medzinárodných sietí, až 96% z nich ale investuje väčšinou len v domácej krajine. Táto štatistika vyplýva z reportu EBAN za rok 2014.

Otázkou aj naďalej ostáva, koľko slovenských mladých firiem je v štádiu, aby sa reálne mohli uchádzať o priazeň investorov a investičných fondov. „Startupov, za ktorými by stál dobre pripravený tím zakladateľov, je dnes na Slovensku ešte stále málo a sú často nepripravené na sumy, ku ktorým sa môžu pomerne ľahko dostať. Je dôležité podporovať ekosystém, ktorého nevyhnutnou súčasťou sú anjelské investorské siete, ale zároveň myslieť na rozvoj podnikateľských a startupových zručností celkovo – už v rámci vzdelávania na školách,“ hodnotí situáciu Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

O podujatí Slovak venture capital forum

Slovak venture capital forum sa konalo 20. 03. 2015 a jeho cieľom bolo popularizovať ventue capitálové investície a vytvoriť platformu na stretnutie investorov a projektov hľadajúcich financovanie. Organizovala ho Slovak Venture Capital and Private Equity Association (SLOVCA) spoločne s partnermi Slovak Business Agency, Združením podnikateľov Slovenska a Združením mladých podnikateľov Slovenska. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva financií SR.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

METRO Group & Techstars vyberajú inovátorov pre multikanálový predaj

Na základe minuloročného úspešného ročníku sa aj tento rok môžu start-upy zo Slovenska prihlásiť do projektu METRO Retail Accelerator v spolupráci s Techstars. Desať najlepších získa príležitosť zapojiť sa do trojmesačného akceleračného programu v Berlíne, kde sa im bude venovať viac ako 100 mentorov z celého sveta a môžu získať investíciu až 120 000 eur. Start-upy sa môžu prihlásiť až do 2. februára 2018.

Slovenský Domotron chystá pokročilý smarthome systém pre celý svet

Domotron je komplexný systém inteligentnej domácnosti, tzv. smarthome systém. Firmu založili v roku 2012 dvaja spoločníci, Martin Budaj a Ján Zuštiak. Neskôr k nim pribudol aj Alexander Janušek, ktorý predtým pôsobil vo firme ako externista na marketing a obchod. Podelil sa s nami o dvojročné skúsenosti s hľadaním investora na slovenskom a českom trhu, ale aj o plány, ako chce firma rásť na domácom aj svetovom trhu.

5 možností exitu investorov z podniku

Prvá otázka, nad ktorou dobrý investor rozmýšľa, je exit. Pre niekoho to možno znie kruto, ale majitelia, ktorí hľadajú venture kaptiálového alebo private equity partnera musia byť pripravení na to, že investor im predá firmu. Prinášame prehľad najčastejších spôsobov exitu investorov aj s príkladmi zo slovenského prostredia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky