Ocenenie EY Podnikateľ roka 2014 získali zakladajúci spoločníci firmy MicroStep

Držiteľmi titulu EY Podnikateľ roka 2014 Slovenskej republiky sa stali Alexander Varga a Eva Stejskalová, zakladajúci spoločníci firmy MicroStep, spol. s r. o.. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2014 získali Šimon Šicko, Marián Fridrich a Filip Fischer, trojica spoluzakladateľov spoločnosti PIXEL FEDERATION, s.r.o..

Špeciálne ocenenie poroty za spoločenský prínos si odniesol Július Hron zo spoločnosti AUTO - IMPEX spol. s r.o.. Zvláštnu cenu Profitu za najkrajší podnikateľský príbeh udelil dvojtýždenník Profit Petrovi Matúškovi z AÇAIMANIA Europe s. r. o.. Včerajšieho slávnostného ceremoniálu sa zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska, ktorý prevzal záštitu nad súťažou EY Podnikateľ roka 2014 a slovenským podnikateľom sa prihovoril hneď v úvode podujatia.

„Je to úžasný pocit získať toto ocenenie a verím, že aj moji kolegovia na to budú hrdí, pretože len vďaka nim sme ho mohli získať,“ hovorí Alexander Varga, generálny riaditeľ spoločnosti MicroStep, spol. s r. o.. „Sme v podnikaní už 25-ty rok, za tieto roky prešlo našou firmou množstvo ľudí, niektorí sú stále s nami, niektorí sa vydali inou cestou. Ale každý zanechal na tejto firme svoju stopu a my im všetkým ďakujeme,“ sprostredkúva svoje pocity Eva Stejskalová, finančná riaditeľka spoločnosti, bezprostredne po ocenení.

Porota tohto ročníka súťaže uchádzačov hodnotila podľa nasledovných medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť / osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny / globálny dosah.

Porota v EY Podnikateľ roka posudzovala 34 podnikateľských osobností

„Porota posudzovala 34 podnikateľských osobností. Čítať príbehy týchto podnikateľov a ich spoločností bolo nesmierne zaujímavé, boli to príbehy o šikovnosti, nápadoch a sebavedomí, ale aj o serióznosti, poctivosti,  tvrdej robote. Každý účastník súťaže je jedinečný a vynikajúci. Preto výhru za podnikateľský príbeh by si zaslúžili všetci. No realisticky okrem príbehu sa treba pozrieť aj na čísla, na ich vývoj, výsledky, ako aj na spoločenský prínos jednotlivých podnikateľov,” hovorí Vladimír Šrámek, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2013 a rozhodnutie poroty komentuje takto: „Alexander Varga a Eva Stejskalová stoja v čele spoločnosti MicroStep od jej založenia. Spolu s ostatnými kolegami sa im podarilo pretaviť svoje schopnosti, vedomosti a vedecké poznatky do úspešného podnikania a vybudovali firmu, ktorej stroje dnes nájdete takmer na všetkých kontinentoch a v mnohých výrobných odvetviach. Vo svojom odbore aj vďaka neustálemu inovačnému prístupu patrí MicroStep k svetovej špičke.“

„Poslaním tejto súťaže je nielen vzdať uznanie úspešným podnikateľom, ale aj informovať verejnosť o inšpiratívnych podnikateľských príbehoch. Činnosť a aktivity slovenských podnikateľov často presahujú hranice našej republiky a mali by sme byť na nich právom hrdí. Alexander Varga a Eva Stejskalová budú v júni Slovensko reprezentovať na svetovom finále v Monte Carle a budú spoločne bojovať o titul EY Svetový podnikateľ roka. Som šťastný, že už po deviatykrát sa Slovensko dostáva medzi ostatných 50 krajín a predstavuje svetu svojich najlepších podnikateľov,“ hovorí Matej Bošňák, vedúci partner EY v Slovenskej republike a dodáva: „Tento súťažný ročník je výnimočný, pretože prvýkrát v histórii súťaže slovenského národného kola je jednou z držiteľov titulu EY Podnikateľ roka žena.”

Finalisti súťaže EY Podnikateľ roka 2014

  • Július Hron, AUTO - IMPEX spol. s r.o.
  • Zsolt Bindics, GreenCoop družstvo
  • Alexander Varga, Eva Stejskalová, MicroStep, spol. s r.o.       
  • Juraj Habovštiak, MTS, spol. s r.o.
  • Šimon Šicko, Marián Fridrich, Filip Fischer, PIXEL FEDERATION, s.r.o.

Profil slovenských víťazov EY Podnikateľ roka 2014

Alexander Varga  a Eva Stejskalová sú zakladajúcimi spoločníkmi firmy MicroStep, spol. s r. o.. V roku 1991 sa spolu s kolegami z Katedry automatizácie a regulácie Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave rozhodli využiť svoje skúsenosti z riešenia výskumných úloh pre prax a začali podnikať v oblasti vývoja a výroby riadiacich systémov pre priemyselné aplikácie. V počiatočnom období firma MicroStep, spol. s r. o. dodávala riadiace systémy pre rôzne odvetvia ako napr. regulátory turbín a budenia turbogenerátorov pre vodné elektrárne alebo riadiace systémy pre diaľkovo ovládané odmínovacie systémy „Božena“. Postupne sa od roku 1993 vo firme vyprofilovala súčasná oblasť aktivít a stala sa významným výrobcom CNC strojov na delenie materiálu energolúčovými technológiami plazmou, kyslíkom, laserom a vodným lúčom. Dôveru zákazníkov si získala svojím kontinuálnym inovačným úsilím, vďaka ktorému patrí dnes k svetovej špičke, najmä v oblasti plazmového rezania. Firma MicroStep, spol. s r. o. dodala od roku 1993 už tisícdeväťsto rezacích strojov zákazníkom v päťdesiatich troch štátoch sveta. Ide predovšetkým o štáty Európskej únie, ale aj o Juhoafrickú republiku, Čínu, Indiu, Spojené arabské emiráty a ďalšie, pričom export predstavuje 95 % produkcie firmy. Firma vyrába v súčasnosti ročne 180 CNC strojov v objeme 26 mil. eur. Ide o vysoko sofistikované produkty, ktoré nachádzajú uplatnenie v rôznych odvetviach priemyslu od lodeníc, automobilovej výroby, leteckého priemyslu až po výrobu oceľových konštrukcií pre stavebníctvo. Za svoje inovatívne riešenia predovšetkým v oblasti úkosového a priestorového rezania získala firma mnoho ocenení na odvetvových výstavách, ako aj ocenenie Vedeckovýskumný tím roka 2009 od Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR.

EY Technologický Podnikateľ roka 2014

Víťazom kategórie EY Technologický Podnikateľ roka 2014 sa stala trojica spoluzakladateľov spoločnosti PIXEL FEDERATION, s.r.o., herní nadšenci Šimon Šicko, Marián Fridrich a Filip Fischer.

Ďalšie ocenenie v súťaži Podnikateľ roka 2014

Tento rok sa porota rozhodla udeliť aj Špeciálne ocenenie poroty za spoločenský prínos, ktoré si odniesol Július Hron zo spoločnosti AUTO - IMPEX spol. s r.o.. Július Hron stál pri transformácii detských domovov z internátnych typov na rodinné a v súčasnosti je jedným z reformátorov odborného školstva na Slovensku.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2014 v tomto súťažnom ročníku nebol udelený.

Kto vyberal EY Podnikateľa roka 2014 na Slovensku?

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky