Autor dizajnovej značky Arli: Inšpirácia je všade navôkol

Autor dizajnovej značky Arli: Inšpirácia je všade navôkol
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Začal od nuly a vlastnými silami vybudoval firmu, ktorá ponúka (nielen) slovenskému spotrebiteľovi dizajnový produkt: Žilinčan Adam Ratulovský.

Slovenský trh pred rokom a pol Adam Ratulovský obohatil o ponuku dizajnových výrobkov pod značkou Arli. Jeho cieľom je zmeniť všedné veci na neobyčajné a z obyčajného produktu spraviť produkt dizajnový. My si tak vďaka jeho kreativite môžeme domov rozjasniť pomocou dizajnových svietidiel, žiaroviek, farebných a predlžovacích káblov.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Ako každý začínajúci podnikateľ alebo všeobecne človek vstupujúci do celkom neznámych vôd, sa aj Adam Ratulovský musel prácne prehrýzť všetkými nejasnosťami, problémami či pravidlami. Ako sám hovorí, aj za obyčajnou tvorbou webstránky stoja hodiny a hodiny driny.Cítil som potrebu naučiť sa niečo, čo ma na škole nenaučia,“ začína rozprávanie Adam Ratulovský, ktorý sa popri štúdiu stavebného inžinierstva začal obzerať po nejakej práci.Začal som pracovať na vlastných interiérových návrhoch a vizualizáciách a o niečo neskôr sa mi podarilo nájsť si prácu v jednom interiérovom štúdiu. Práve vďaka tejto práci som sa naučil mnoho vecí, súvisiacich s fungovaním podniku či marketingovou stratégiou. Odtiaľ bol už len krôčik k začiatku pôsobenia na voľnej nohe. Potom som už neodolal a pustil som sa do toho, čo som chcel vždy robiť. A tak vznikla značka Arli,“ vysvetľuje jej tvorca.

„Pôvodná idea bola celkom jednoduchá. Keďže som sledoval prácu popredných svetových architektov, neuniklo mi, že pracujú s prvkom, ktorý je hneď na prvý pohľad výnimočný. Tak som sa prvýkrát stretol s farebnými textilnými káblami. Bez váhania som ich vo svojich projektoch začal používať a netrvalo dlho, kým od zákazníkov prišli prvé ohlasy. Boli zvedaví, kde sa dá takýto dizajnový produkt zohnať, “ vysvetľuje Adam, ktorý práve vtedy zistil, že takýto produkt na Slovensku a dokonca ani v Európe len tak ľahko nezoženie. „Primárny zámer teda bol kupovať farebné textilné káble zo Švédska, v krajine pôvodu tohto netradičného dizajnového kúsku. Tu sa však objavili určité komplikácie a mne neostávalo nič iné, len prísť na to, ako si tento produkt dokážem vyrobiť sám. Postupom času sa mi teda podarilo prísť na celý výrobný proces,“ opisuje svoje odhodlanie Adam Ratulovský, ktorý prešiel od predaja tohto výrobku až k jeho samotnej výrobe pod vlastnou značkou.

Podľa zakladateľa značky Arli však človek nikdy nie je dostatočne vzdelaný, a tak v učení sa nových vecí pokračuje aj naďalej. „Čím človek viac vie, tým viac si uvedomuje, ako málo to je. Aj z toho dôvodu venujem každú chvíľku svojho voľného času získavaniu informácií o výrobných procesoch na internete. Alebo sa snažím stretávať s ľuďmi z podobnej oblasti, s ktorými si máme čo navzájom povedať a odovzdať,“ vysvetľuje.

Najťažšie je začať

Trvalo mi asi štyri až šesť mesiacov, kým som dal dokopy celú podnikateľskú stratégiu. Úplne prvé produkty, s ktorými som pracoval, boli klasické textilné káble,“ spomína na začiatky firmy Arlistore jej riaditeľ. „ Prví zákazníci sa objavili asi mesiac od spustenia e-shopu. Neskôr som začal pridávať prvé svietidlá a postupne nakupovať stroje na výrobu ďalších produktov. Po roku a pol sa už začali sami ohlasovať ostatní výrobcovia svietidiel, aby som ich zásoboval produktmi značky Arli,“ hodnotí počiatky firmy Arlistore jej zakladateľ.

Po roku a pol za značkou Arli však už stojí tím ľudí, ktorý pracuje pod vedením Adama Ratulovského. „V súčasnosti je naším ďalším cieľom preniknúť s farebnými textilnými káblami do všetkých možných oblastí. Druhá línia, ktorou sa chceme uberať, sa týka svietidiel. Hlavným pilierom našej stratégie by mali byť netradičné materiály, ktoré sa dnes ešte moc nepoužívajú,“ pokračuje. Za dizajnom produktov z firmy Arlistore stojí práve jej riaditeľ, Adam Ratulovský. Ten je otvorený spolupráci aj s inými dizajnérmi, ktorej základy už začína pokladať. „Pokiaľ ide o nové dizajnové nápady a inšpirácie, tie sú naozaj kdekoľvek. Všade okolo nás. Hoci to môže znieť ako klišé, stačí sa len poobzerať vôkol seba. Aktuálne sa snažíme premietnuť dizajn charakteristický pre Slovensko do niektorého z našich svietidiel a predstaviť tak svetu niečo, čo je typicky slovenské. Inšpirovať sme sa pri tom nechali klasickým zvončekom, ktorý nosia pasúce sa ovečky na krku. Pracujeme teda s relatívne jednoduchým motívom. Dôležité však je uvedomiť si, že daný motív sa dá použiť a ľuďom by sa navyše mohol páčiť,“ prezrádza zlomok z ich stratégie Adam Ratulovský.

Základnou motiváciou je túžba tvoriť a niečo v živote dosiahnuť

„Patrím k tým typom ľudí, ktorí majú veľmi veľa nápadov a myšlienok a neustále potrebujú niečo tvoriť. Arli mi poskytuje ideálny priestor na tvorbu niečoho nového a zároveň na organizovanie si času podľa vlastných predstáv . Každý deň je iný. No každý deň niečo tvorím. Z toho dôvodu ma táto práca baví. Neustále v nej totiž ide o proces učenia a vznik niečoho nového,“ objasňuje Adam Ratulovský podstatu svojej motivácie pre prácu so značkou Arli.

Som hrdý, že som sa na začiatku nezľakol

Začiatky však podľa jeho slov nebývajú vždy ľahké: „V úvode musíte veriť, že to zvládnete a váš nápad ma dostatočný potenciál. V období prvotného rozbiehania vlastného biznisu sa však objavujú rozličné menšie či väčšie problémy takmer každodenne. Udržujú vás však vo švungu a nútia vás pozerať sa na danú situáciu z rozličných uhlov. Keď sa však prebijete týmto kritickým obdobím, poučíte sa z vlastných skúseností a postupne sa vám uľaví.“ Ako sám tvrdí, pracovať s podnikateľským plánom je nevyhnutné, no až realita ukáže jeho pravú tvár. „Zo začiatku sme si mysleli, že to pôjde trochu jednoduchšie, no dôležité je, že sa neustále posúvame bližšie k vytýčeným cieľom. Na vnímaní potenciálu značky Arli sa nič nezmenilo. Ten je obrovský. V každej domácnosti či firme sú obyčajné aj predlžovacie káble nevyhnutnosťou. Arli teda možno implementovať takmer kdekoľvek. Potenciál je podľa nás obrovský, len rýchlosť rozmachu sme trošku precenili. Na vytýčených métach sa však nič nemení a my postupujeme podľa plánu,“ prezradil Adam Ratulovský.

Slovenský trh je veľmi malý

Značka Arli bola odjakživa navrhnutá pre nielen slovenský, ale celoeurópsky trh. Adam Ratulovský: Od začiatku sme sa z nej snažili spraviť značku predajnú v Európe, pretože slovenský trh je veľmi malý. Prostredníctvom neho sme sa len snažili otestovať záujem ľudí o tento typ produktu. Ten sa ukázal ako veľmi perspektívny, keďže už teraz sa nám ozývajú aj ľudia zo zahraničia. Pre nás je však momentálne najjednoduchšie expandovať na český trh. Na tom v Arlistore aktuálne pracujeme. Postupne však chceme zasiahnuť celý európsky priestor a naplniť tak náš podnikateľský plán.“ Zakladateľ značky Arli však zároveň prezrádza, že aj v tomto prípade sa chcú odlíšiť od konkurenčných spoločností: „Niektorí ľudia ešte aj v dnešnej dobe neradi nakupujú a objednávajú veci zo zahraničia. My im to chceme uľahčiť a náš e-shop prispôsobiť tak, aby mali pocit, že objednávajú priamo z ich domácej krajiny. Podľa IP adresy tak chceme automaticky nastavovať menu danej krajiny či jej jazyk.“

Značka Arli ponúka slovenskému zákazníkovi dizajnový produkt, ktorý je špecifický a na trhu pomerne ojedinelý. Získať si zákazníka tak nie je vždy ľahké. „Zákazníci sa ešte aj v dnešnej dobre rozdeľujú na tých, ktorí hľadia hlavne na funkčnosť daného výrobku, bez ohľadu na dizajn. V tomto prípade zvyčajne zohráva úlohu aj cena. To sú kritériá, ktoré slovenský zákazník veľmi často zvažuje. Vo väčších mestách, akým je napríklad Bratislava, ale aj Košice, je záujem o dizajnové výrobky omnoho väčší ako napr. v menších mestách či obciach. V tomto prípade zohráva dizajn a vzhľad výrobku kľúčovú úlohu a dopyt po našich výrobkoch je pomerne veľký,“ hodnotí situáciu predajca dizajnových káblov a svietidiel značky Arli. Zároveň predpokladá, že počet ľudí, ktorí budú prihliadať ani nie na cenu, ale skôr dizajn výrobku, porastie.

Problém treba riešiť hneď na začiatku

Ak sa zakladateľa značky Arli spýtate na základné princípy, ktorými sa riadi nielen v podnikaní, ale aj v živote, dostanete jednoznačnú odpoveď: „Ak sa či už vo firme alebo pri zakladaní podnikania objavia nejaké problémy, treba ich riešiť hneď v zárodku. Čím skôr, tým lepšie. Ľudia sa tomu skôr vyhýbajú, pretože majú strach a boja sa možnej konfrontácie. Je to však jediná cesta, ktorá zamedzí nabaľovaniu sa ďalších vecí na daný problém a vzniku nepríjemností,“ hodnotí Adam otázku možných problémov a toto konštatovanie vzťahuje ako na oblasť medziľudských vzťahov, tak aj fungovania technológií a rôznych prístrojov.

Ako odhaliť dieru na trhu?

Kým nezačnete pôsobiť v danej oblasti, službu alebo produkt, ktorý na trhu chýba, len ťažko objavíte. Avšak tým, že ste sa odhodlali a aktívne na niečom pracujete, sa vám postupne otvárajú dvere, odhaľujúce desiatky nepokrytých miest na trhu. Inak by ste o nich nevedeli. A práve tie by ste mali dokázať využiť v prospech rozvoja vášho podnikania,“ vysvetľuje a takto pokračuje: „Ľudia často lamentujú, že by radi niečo robili, ale nevedia čo. Pokiaľ so do ničoho nevrhnete naozaj na 100%, potom nikdy nezistíte, aké sú ďalšie možnosti. Treba začať a trh vám sám odhalí, čo na ňom chýba. Potom je už potrebné iba naozaj doťahovať veci do konca. A v tom býva v prípade mnohých mladých podnikateľov problém.“

Treba byť iný

Svietidlá dnes kúpite naozaj všade. To, v čom sme v Arlistore odlišní, nie je len dizajn našich produktov, ale aj samotné služby. Na Slovensku je taký trend, že ak si zákazník niečo objedná, doma to má zvyčajne do niekoľkých pracovných dní. My v Arlistore sa to snažíme riešiť okamžite, aby mal zákazník vybratý produkt doma hneď na druhý deň. Tiež sa často stáva, že zákazníkovi príde odpoveď na jeho otázku prostredníctvom e-mailu v časovom horizonte jedného týždňa. My sa to opäť snažíme riešiť expresne. Prečo, keď služba môže byť iná ako u ostatných firiem, ju tak nerobiť? Nielen produkt, ale aj služby je nevyhnutné optimalizovať na potreby daného zákazníka, to je to najsprávnejšie,“ prezrádza stratégiu firmu jej zakladateľ, Adam Ratulovský.

Veci si treba plánovať

Svoj deň mám vždy naplánovaný dopredu. Už večer viem, čo budem na druhý deň robiť. Dôležité je vyhradiť si čas na konkrétnu vec, ktorú treba vyriešiť. Počas jej riešenia sa nevenovať už ničomu inému, zbytočne sa nerozptyľovať. Týmto spôsobom sa dá čas naozaj efektívne organizovať. Vďaka tomu, že si naplánujete jednotlivé úlohy a každej z nich na osobitne na 100% venujete bez toho, že by ste mysleli na ďalšiu, získate potrebný nadhľad. Vo svojich rozbehnutých veciach sa potom nestrácate a viete sa v nich dokonale orientovať. Aj keď takým rušivým elementom, ako sú rôzne súrne telefonáty sa dá nie vždy vyhnúť,“ pochvaľuje si svoj osvedčený spôsob organizácie času a povinností Adam. Sám seba však označuje za vorkoholika, keďže pracuje veľmi veľa a dlho: Často sa pristihnem, že na prácu myslím aj keď práve nepracujem, počas svojho voľného času. Snažím sa však neustále vzdelávať a učiť nové veci. A to nielen ohľadom podnikania, ale aj efektívneho organizovania vlastného času, aby som sa vo veciach nestrácal,“ dodáva

Vsádzame na istotu

Pokiaľ ide o riskovanie či branie si pôžičiek, tejto stratégií sa v Arlistore zatiaľ vyhýbajú. „Zo zásady sa do rizika veľmi púšťať nechceme. Snažíme sa maximálne vyťažiť z toho, čo máme. Ak si chceme niečo kúpiť, no aktuálne to presahuje naše finančné možnosti, nekúpime to. Počkáme, kým si na to zarobíme a až potom sa pustíme do nakupovania. Hoci by pôžička rozličné veci urýchlila a risk by mohol byť skutočne ziskom, my sme si zvolili skôr tú pokojnejšiu cestu, hoci je pomalšia,“ konštatuje. To však neznamená, že tá sa na čele s Adamom Ratulovským nehýbe a nerozvíja ďalej. Práve naopak. Adam totiž aktívne pracuje na rozvoji ďalšieho projektu.

Výrobňa.sk

Presne taký názov nesie druhý projekt Adama Ratulovského, v ktorom vidí tiež veľký potenciál. O tom, že takýto projekt je nevyhnutný ako soľ sa utvrdil vtedy, keď sa mu nepodarilo so žiadnym výrobcom plastov dohodnúť na výrobe menšieho počtu výrobkov. „Naša spolupráca sa z princípu nerozvinula z toho dôvodu, že sme nemali záujem o výrobu 200 000 kusov, ale len jednu stovku. Platiť za formu v hodnote 4000€ nás tiež veľmi nelákalo. Vtedy sme si povedali, že by bolo dobré, keby obchody a služby nezlyhávali na takýchto veciach a rozhodli sme sa ísť do projektu Výrobňa.sk naplno,“ konštatuje.

Projekt Výrobňa.sk by mal byť podľa jeho slov maximálne efektívny a prínosný. Takže ak stratíte napr. vrchnák z termosky, čo sa bežne stáva, vaším riešením bude práve Výrobňa.sk. „Nakúpili sme 3D tlačiarne a tiež CNC stroje, takže už teraz môžeme vyrábať takmer nekonečnú škálu produktov, ktoré sa ani v dnešnej dobre nedajú len tak ľahko zohnať,“ nadšene vysvetľuje podnikavý riaditeľ firmy Arlistore a takto pokračuje: „Na Výrobňu.sk sa bude môcť obrátiť ktokoľvek, kto bude potrebovať vyrobiť niečo na mieru alebo len v malej sérii. Či už pôjde o špeciálnu záložku, držiak na telefón, príslušenstvo na GoPro kameru alebo čokoľvek iné. Výrobňa.sk bude totiž postavená na službách technológií pre ľudí. Tí sa vďaka nej budú môcť ľahko dostať k produktom, ku ktorým sa doteraz nemohli. Nebudú už totiž musieť ísť do špecializovanej firmy ani nič prácne vyhľadávať na internete. Stačí, ak zavolajú k nám do Výrobne.sk a my im vyrobíme pár kusov podľa ich požiadaviek a potreby.“

Aké sú ďalšie plány riaditeľa firmy Arlistore? „Značku Arli by som chcel spolu s projektom Výrobňa.sk postupne premeniť na niečo, čo nebude niekde na pozadí, ale všetci o tom budú vedieť. Mojou aktuálnou prioritou je dostať značku Arli na európsky trh, kde sa z nej stane symbol kvality, spoľahlivosti a jedinečnosti,“ ukončuje Adam Ratulovský.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky