Private equity investície do spoločností v strednej a východnej Európe dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2009

Investície rozvojového kapitálu v strednej a východnej Európe dosiahli minulý rok najvyššiu úroveň od roku 2009. Ukazujú to nové dáta Invest Europe - asociácie európskeho rozvojového kapitálu. Rovnako ako v celom regióne sa investíciám darí aj na Slovensku.

Investície v strednej a východnej Európe zaznamenali rekordný rast

Celková hodnota investícií vzrástla medziročne o 25% na 1,6 miliárd eur, pričom počet financovaných podnikov bol na približne rovnakej úrovni ako v rekordnom roku 2014, ako vyplýva zo správy „Európska štatistika private equity v strednej a východnej Európe 2015“ od Invest Europe.

„Nárast investičných aktivít v minulom roku na nový vrchol po finančnej kríze dokazuje zdravý a rozvíjajúci sa trh v našom regióne,“ hodnotí Ivan Jakúbek, predseda Slovenskej asociácie private equity a rozvojového kapitálu – SLOVCA. „Región strednej a východnej Európy generuje dynamické spoločnosti. Ak sú podporené rozvojovým kapitálom, majú obvykle medzinárodný dosah, čím zaujmú aj globálnych hráčov,“ dodáva

Rok 2015 bol zároveň ďalší silný rok exitov s rekordným počtom 97, v celkovej hodnote 1,2 miliardy eur. Viac ako polovica spoločností mierila do rúk strategickému investorovi, no významnými boli aj exity prostredníctvom verejných trhov (napríklad IPO), ktoré dosiahli 17% celkového objemu predaja.

Výborné výsledky private equity v strednej a východnej Európe v minulom roku sú súčasťou podobne úspešného príbehu celého európskeho trhu. Na celom kontinente vzrástli investície o 14 % na 47 miliárd eur a exity vyrovnali rekordných 40 miliárd eur z roku 2014.

Článok pokračuje pod reklamou

Európska štatistika private equity strednej a východnej Európy 2015 tiež informuje o tom, že viac ako 200 spoločností získalo venture kapitálovú investíciu, ktoré zahŕňajú takmer 130 start-upov. Buy-out investície, 40 financovaných spoločností, ktorých hodnota sa medziročne zvýšila o jednu tretinu na 1,3 miliardy eur, smerovali najmä do oblasti energetiky, životného prostredia, spotrebného tovaru a maloobchodu.

Po fundraisingovom vrchole v roku 2014, ktorý bol ťahaný niektorými manažérmi najväčších regionálnych fondov, bol fundraising v minulom roku na priemernej úrovni 418 miliónov eur, čo súvisí so zameraním sa fond manažérov na investície a exity.

Slovensko zaznamenalo výrazný rast v počte spoločností zainvestovanými rozvojovým kapitálom

Po úspešnom fundraisingu v predošlých rokoch sa aj Slovensko zaradilo medzi investične aktívnejšie krajiny s 19 zainvestovanými spoločnosťami, predstavujúcimi nárast o 90 % oproti roku 2014. Celková investovaná suma podľa štatistík Invest Europe bola 12 miliónov eur. Nižšia priemerná výška investície oproti ostatným krajinám v regióne je výsledkom investícií najmä do rannej fáze rozvoja podniku ako start-up, seed, poprípade neskoršieho venture. „Je to veľmi pozitívny vývoj pre začínajúcich podnikateľov, ako aj pre malé a stredne veľké podniky,“ sumarizuje rok Ivan Jakúbek. „Slováci majú silné technologické zázemie a práve tu môžu vznikať úspešní globálni hráči. Som rád, že sa po dlhom čase podarilo vyzbierať dostatok zdrojov pre tento segment investícií na Slovensku a že sa fondom, ktoré sa špecializujú na Slovensko, darí nájsť dostatok príležitostí. Malo by to v strednodobom horizonte pomôcť aj investíciám v seniornejších segmentoch.“

Investície smerovali do rôznych odvetví. Ako napríklad nápadov zlepšujúcich kvalitu života či do zdravej výživy - proteínovým tyčinkám Max Sport pomohol k rýchlejšiemu rastu fond spravovaný Limerock Fund Manager. „Max Sport je slovenský šampión v oblasti funkčných potravín a líder na trhu v kategórii tyčiniek. Špecializuje sa prevažne na proteínové tyčinky, kde má najväčšiu expertízu, ale zároveň má v portfóliu aj ďalšie zdravšie alternatívy z kategórie funkčných snackov a cukroviniek, ktoré sa úspešne predávajú na domácom, ale hlavne zahraničnom trhu. Úspech vidím hlavne v úprimnom záujme o poskytnutie ponuky skutočne zdravšej výživy pre spotrebiteľov v retaili, cez uplatňovanie najnovších trendov a prinášaní inovácií, čo v tomto segmente dlho absentovalo,” komentoval investíciu Roman Čmelík.

Sústredili sme sa prevažne na investície do inovatívnych firiem v seed a start-up fáze z oblasti softvéru či start-up firmám s hardvérovým komponentom,“ dopľňa svoj pohľad David Szedely z Neulogy Ventures. „Napríklad spoločnosť Fixer, ktorá sa zameriava na tvorbu aktívneho prevenčného mechanizmu v pracovných postupoch a v odvetviach s vysokou náročnosťou na ľudský kapitál, má veľký potenciál byť dlhodobo úspešnou slovenskou spoločnosťou s globálnym potenciálom,“ uzatvára Radoslav Vašina dodáva z Fondu inovácií a technológií.

"Vplyv ekonomickej konjunktúry v poslednom období by mal zrýchliť rast životnej úrovne obyvateľstva a jeho spotreby, z čoho by mali profitovať najmä maloobchod a služby", konštatuje Ivan Jakúbek. „Zlepšujúca sa ekonomická situácia v EÚ by mala taktiež priať exportne zameraným odvetviam,“ dodáva.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky