Investori prídu do Bratislavy loviť startupy

Každý rok na Slovensku pribúda množstvo nových projektov či začínajúcich firiem nazývaných aj startupy a rozširuje sa tiež množstvo investorov ochotných podporiť ich rýchlejší rast. Napriek tomu, že investori tvrdia, že peňazí na inovatívne projekty je dostatok, zainvestovaných projektov je iba niekoľko. SLOVCA sa spolu s partnermi dlhodobo usiluje o zlepšenie tejto situácie prostredníctvom investičných fór. To najbližšie sa uskutoční v Bratislave už tento týždeň. Príde naň viac ako 25 investorov, aby sa zoznámili s podnikateľmi, ktorí hľadajú kapitál na svoj rast.

Investície do startupov v Európe a na Slovensku

Investície v raných štádiách podnikania realizujú okrem formálnych investorov, ktorými sú venture kapitálové fondy aj tzv. neformálni investori, ktorí sa celosvetovo označujú pojmom business angels (podnikateľskí anjeli). Sú to individuálni investori využívajúci vlastný kapitál na financovanie malých a stredných podnikov s výrazným rastovým potenciálom. Vypĺňajú medzeru medzi financovaním podnikania z vlastných zdrojov, resp. zdrojov od rodinných príslušníkov a financovaním prostredníctvom profesionálnych fondov). Zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, že popri potrebných financiách získava podnikateľ do svojho podnikania skúseného partnera – mentora, ktorého rady, neoceniteľné skúsenosti a kontakty môžu byť v začiatkoch podnikania rovnako významné ako samotné peniaze.

Podľa zdrojov The European Trade Association for Business Angels, Seeds Funds, and Early Stage Market Players (EBAN) je v Európe aktívnych viac ako 260 000 angel investorov. Práve vďaka investíciám a podpore podnikateľských anjelov v Európe vyrástli startupy ako napr. svetoznámy Skype či Rovio, ktoré má na svedomí dnes už kultovú hru Angry Birds.

Koncentrácii kapitálu podnikateľských anjelov napomáha skutočnosť, že sa často združujú do sietí. Kým v roku 2008 bolo takýchto sietí angel investorov v Európe približne 300, ročenka EBAN z roku 2014 uvádza nárast na 468. Na Slovensku vznikla prvá domáca sieť neformálnych investorov s názvom Klub podnikateľských anjelov Slovenska v roku 2011. Jej zakladateľmi sú Združenie mladých podnikateľov Slovenska a Slovak Business Agency (SBA).

Najväčší objem angel investícií na európskom trhu má Británia a Španielsko, zatiaľ čo krajina s najvyvinutejšími a najaktívnejšími sieťami biznis anjelov je Fínsko. Aj na Slovensku sa pomaly zobúdza trh neformálneho trhu rozvojového kapitálu, k čomu prispievajú aj aktivity SLOVCA a Klubu podnikateľských anjelov Slovenska.

Veľké investorské fórum v Bratislave

V piatok 20. 03. 2015 od 9:30 do 14:00 v priestoroch Pálffyho paláca na Zámockej 47 v Bratislave uskutoční podujatie s názvom Slovak venture capital forum: Financovanie inovácií a rastu. „Slovensko je príliš malý trh na niekoľko podujatí v oblasti venture kapitálu, preto sme spojili sily so Slovak Business Agency a Združením mladých podnikateľov Slovenska, ktoré zohrávajú na tomto poli veľmi aktívnu úlohu. Spojili sme pod jednu strechu dve podujatia, ktoré sa konali v minulosti a každé z nich bolo zamerané na inú rozvojovú fázu investorsky atraktívnych projektov,“ približuje vznik podujatia Ivan Jakúbek, prezident Slovenskej asociácie rozvojového kapitálu, ktorý je zároveň viceprezidentom najväčšej a najstaršej prive equity skupiny v strednej Európe. „Cieľom je koncentrovať na jednom mieste investorskú špičku z celého regiónu a vytvoriť podnikateľom hľadajúcim investora príležitosť investorov stretnúť. Marcové Slovak venture capital forum bude najmä o startupoch, no do budúcna plánujeme rozšírenie aj o projekty v neskorších štádiách, ktoré hľadajú investora,“ dodáva Jakúbek.

Program podujatia pozostáva z panelovej diskusie, po ktorej budú nasledovať prezentácie projektov pre investorov. V rámci panelovej diskusie sú pripravené témy ako pripravenosť Slovenska na financovanie startupov a inovatívnych podnikov, podpora vývoja a rastu slovenských nápadov domácim kapitálom či obete, ktoré sú nevyhnutnosťou, ak chce rásť s investorom a naskočiť na vlnu veľkého biznisu.

Atraktívnou časťou programu budú aj prezentácie konkrétnych projektov pred zúčastnenými investormi. Účasť potvrdili Enterprise Investors, CREDO Ventures, Fond inovácií a technológií, a najmä množstvo investorov združených v prvej sieti angel investorov na Slovensku nazvanej Klub podnikateľských anjelov Slovenska.

Medzi nimi je napr. aj Michael Rostock Poplar, ktorý investoval do projektu PROFITUP – držiteľa ocenenia Podnikateľský nápad roka 2012. Známy investor vyjadril fóru aj dodatočnú podporu. „Beriem so sebou ďalších kolegov z investorskej komunity, pretože chceme loviť tak dobré projekty ako je PROFITUP,“ uviedol Michael, ktorý sa na fóre podelí o svoje skúsenosti na tému „Ako s PROFITUPom budujeme svetovú firmu“.

Investori v raných fázach podnikania do firiem neprinášajú iba peniaze, ale aj odborný mentoring a vlastné siete kontaktov. Práve to je aj prípad Michaela Rostocka Poplara a tímu zo startupu PROFITUP. Jeho CEO, Daniel Minárik, vyzdvihuje prínos akcií ako Slovak Venture Capital Forum: „S Michaelom Rostockom Poplarom sme sa vďaka Združeniu mladých podnikateľov Slovenska a ich investorskej sieti spoznali na podobnom podujatí v minulosti. Nielen startupistom vrelo odporúčam sledovať akcie tohto typu a zúčastňovať sa ich, pretože práve tu môžu stretnúť ľudí, ktorí majú k dispozícii reálny kapitál.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky