Výhody a nevýhody lízingu v podnikaní

Ak začínate podnikať a potrebujete peniaze na auto či technológiu k vášmu podnikaniu, do hry okrem úveru prichádza aj lízing. Pozrite sa na to, kedy sa vám oplatí.

Najskôr si ujasnime jednu vec – lízing sa nevzťahuje len na osobné autá. Hoci ho ešte stále veľa ľudí vníma len ako nástroj ako financovať nové auto, lízing má pre podnikateľov oveľa širšie využitie. Môžete ním financovať aj nákladné auto, traktor, príves, ale aj stavebný mechanizmus, vysokozdvižný vozík do skladu, autobus, stroj do továrne, nové kreslo pre zubára alebo aj tlačiarenský stroj.

Finančný a operatívny lízing

V skratke je hlavný rozdiel v tom, že pri finančnom lízingu sa po zaplatení poslednej splátky stanete majiteľom vozidla (stroja) a môžete si s ním robiť, čo chcete. Keď skončí operatívny lízing, auto či stroj si zoberie naspäť lízingová spoločnosť, ktorá ho môže ďalej prenajímať.

Ak preto financujete stroj a je pravdepodobné, že si ho vo fabrike chcete nechať čo najdlhšie, je pre vás finančný lízing výhodnejší. Ak však potrebujete novú dodávku na tri roky a potom (už ojazdenú) by ste ju aj tak dali preč, je pre vás na začiatku podnikania lepšie zvoliť operatívny lízing. Naviac aj preto, že v sebe zväčša zahŕňa všetky poplatky, ktoré s prenájmom súvisia (lebo lízing je vlastne prenájom) – diaľničnú známku či servisné kontroly.

Kedy sa vám lízing vyplatí

Lízing môžete kedykoľvek ukončiť, hoci v lízingovej zmluve sú pravidlá, za akých podmienok. Ak by ste napríklad mali na auto či stroj úver, tak ho musíte riadne splatiť – ak stroj nechcete, najskôr ho treba predať a potom splatiť úver v zostávajúcej výške. V tomto prípade ale rátajte s tým, že ukončujete predčasne zmluvu a v zmysle zmluvných podmienok lízingových spoločností platíte za takýto krok sankčné poplatky.

V skutočnosti je lízing šikovnou možnosťou, ako financovať hnuteľný majetok do firmy najmä preto, že si všetky náklady s ním súvisiace viete dať do účtovníctva do nákladov. Nevýhody súvisia s tým, že počas lízingu nie ste majiteľ stroja či auta. Takže ak by ste na nich chceli robiť zásadné zmeny, potrebujete súhlas majiteľa – lízingovej spoločnosti.

Zvážte aj podnikateľský úver

Ak potrebujete financovať dlhodobejšiu investíciu a presne viete, na čo peniaze použijete (napríklad licencie, depozit s 5-mesačným nájomným, skladové zásoby), zvážte okrem lízingu aj investičný úver. Začínajúci podnikatelia môžu využívať aj povolené prečerpanie, ak ich klienti platia včas faktúry a oni musia platiť iné dodávateľské faktúry alebo DPH. Viac o tom sa dočítate v článku Aké úvery dá banka začínajúcim podnikateľom.

5 vecí ktoré je potrebné vedieť pri lízingu v podnikaní

1. Podmienky ukončenia

Ak podpisujete akúkoľvek zmluvu do budúcnosti, vrátane lízingu či úveru, myslite na najhorší možný scenár – že sa firme nebude dariť a lízing budete musieť ukončiť. Pozrite si preto podmienky, za akých okolností môžete lízing ukončiť predčasne.

2. Nebojte sa prenájmu

V podnikaní má prenájom vecí v porovnaní s vlastníctvom výhody. Špeciálne pri veciach, ktoré sa rýchlo opotrebujú a strácajú hodnotu. Vopred viete, koľko vás bude splátka lízingu stáť a viete rátať do budúcnosti. Ak aj máte peniaze k dispozícii a auto či stroj si viete kúpiť, časť hotovosti si radšej odložte na náročnejšie chvíle a voľte prenájom. V podnikaní je, rovnako ako v živote, dôležité mať finančnú rezervu.

3. Lízing len na užitočné veci

Hoci je lízing dostupný aj pre začínajúcich podnikateľov, nedajte sa pomýliť výhodnou ponukou. Radšej si najskôr odpovedzte na otázku, či to nové auto naozaj do firmy potrebujete. Obzvlášť v prípade, že začínate podnikať. Veď ak už auto máte, viete na podnikanie za pomerne jednoduchých podmienok používať aj osobný automobil a tiež si časť nákladov viete dávať do účtovníctva.

4. Efektivita je viac než imidž

Voziť sa v aute vyššej triedy je síce efektné, ale naozaj na to máte? Finančné výsledky vašej firmy si môže hocikto pozrieť na internete, preto nehrajte na imidž tam, kde potrebujete cieliť na efektivitu. Mimochodom, traduje sa taká historka, že americkí self-made miliardári si radi kupujú autá strednej triedy, pretože dlho vydržia a sú lacné. Asi neexistuje štatistika, ktorá by to overila, ale z pohľadu podnikateľského rozmýšľania je to veľmi zdravá stratégia.

5. Stroje a biznis plán musia ladiť

Ak rozbiehate biznis spolu s dvoma kamarátmi, možno rátate s tým, že postačí jedno auto, ktoré si budete požičiavať. Ale čo keď máte biznis plán postavený na tom, že dvaja budú zháňať po Slovensku nový biznis a jeden sa postará o ten existujúci? Jedno auto už stačiť nebude. Potrebujete dve, prípadne ďalšiu dodávku, ak zásobovanie tovaru v prevádzke riešite samostatne. V každom prípade si potrebu nových strojov, áut aj akýchkoľvek vecí do firmy dobre odôvodnite. Vaším cieľom nie je mať nové auto, ale rozbehnúť stabilnú firmu.

Pred tým, ako sa pustíte do podnikania alebo vyčleníte peniaze na jeho rýchlejší rozbeh, nezabudnite sa na to dobre pripraviť. Vzorový biznis plán, ktorým vás Slovenská sporiteľňa usmerní nielen v tom, ako pripraviť finančný plán, ale aj ako získať financie na rozbeh, si stiahnete na www.zacinamepodnikat.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Spätný leasing a DPH: zmeny od 1. 1. 2024

Od 1.1.2024 je spätný leasing oslobodený od DPH. Čo to v praxi znamená a aké sú výnimky? Prezradil Juraj Ďuratný, predseda Výboru pre dane a účtovníctvo pri Asociácii leasingových spoločností.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky