Zuzana Matejčíková (MaMaTo s.r.o.): „Chcete byť úspešní v podnikaní? Buďte vytrvalí a trpezliví.“

Zuzana Matejčíková, študentka 5. ročníka na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, založila v roku 2011 spolu so svojim snúbencom firmu MaMaTo s.r.o.. Prišla s inovatívnym konceptom prevádzkovania veľkoplošných autodráh v nákupných centrách, s ktorým sa jaj podarilo zvíťaziť v národnom kole súťaže Študentská podnikateľská cena 2012, ktorú organizovala mimovládna organizácia Junior Chamber International-Slovakia v spolupráci so Združením mladých podnikateľov Slovenska. Postúpila do medzinárodného finále Global Student Entrepreneur Awards, ktoré sa konalo v budove americkej burzy v New Yorku. Spoločnosť MaMaTo s.r.o. sa momentálne sústredí na oblasť východného Slovenska, plánuje však rozšírenie podnikania aj na západ. V rozhovore pre Podnikajte.sk prezradí dôvody úspechu svojej spoločnosti, svoje plány a podelí sa skúsenosti, ktoré získala vďaka víťazstvu v súťaži Študentská podnikateľská cena 2012.

Ako ste prišli na Váš podnikateľský nápad?
Na nápad prevádzkovať sieť veľkoplošných autodráh som prišla keď som sa spolu so snúbencom prechádzala po obchodnom centre, kde sme si uvedomili, že pre deti vo veku od 5 do 15 rokov v obchodnom centre nie sú atrakcie, ktoré by ich dostatočne zaujali.

Taký nápad väčšinou nepríde z čista jasna. Hľadali ste si cestu k podnikaniu dlhšie?
Stále som vedela, že chcem podnikať, nakoľko môj starší brat podniká už veľa rokov a páčilo sa mi akú má slobodu v rozhodovaní o svojom čase. Taktiež som bola od malička vedená k tomu, aby som usilovne pracovala na svojich cieľoch. To je dôležité hlavne v podnikaní.

Vedeli by ste popísať proces premeny podnikateľskej myšlienky na plán a plán na činy? Na čo všetko ste sa museli sústrediť a myslieť?
Proces premeny bol zdĺhavý, nakoľko som si musela premyslieť všetky, aj tie najmenšie detaily môjho podnikateľského plánu. Najhoršie bolo naplánovať niečo, s čím som nikdy nemala skúsenosti a nemohla som dopredu vedieť, ako sa veci vyvinú. Najdôležitejšie však bolo, aby som začala robiť prvé kroky, bez ktorých sa žiadny podnikateľský zámer nezrealizuje. Človek musí rátať s tým, že pri jeho ceste bude veľa problémov, ktoré bude musieť vyriešiť. Avšak o to chutnejšie budú potom plody jeho práce.

Článok pokračuje pod reklamou

Podnikanie v tejto oblasti by mnoho ľudí považovalo za riskantné. Neodhovárali Vás známi od podnikateľských zámerov?
Tak samozrejme, zo začiatku sa ľudia dosť čudovali s čím podnikám. Reakcie boli rôzne, od smiechu, odhovárania až po podporu. Avšak vraví sa, že ak chce byť človek úspešný, musí ísť proti prúdu a neprajné reakcie ma vždy len utvrdili, že idem správnym smerom.

Museli ste sa pre podnikanie niečoho vzdať?
Musela som sa vzdať voľného času, ktorý moji spolužiaci trávili flákaním sa, chodením do kina či obchodov. Zo začiatku bolo ťažké zvyknúť si, že mám stále nejaké povinnosti.  Neskôr sa mi zdalo už samozrejmé, že sa okolo mňa stále niečo dialo a že som mala stále veľa práce. Dnes keď mám napríklad voľnejší týždeň tak začínam mať pocit, že sa nudím. Potrebujem proste stále niečo robiť.

Čo pre Vás bolo základom pre vybudovanie úspešného podnikania?
Určite sú to vlastnosti ako trpezlivosť a vytrvalosť. Sú to podľa mňa dve kľúčové vlastnosti, ktoré k podnikaniu potrebuje každý. Samozrejme, veľkou výhodou je, ak si človek vie dennodenne predstaviť, kde chce byť napríklad o rok a podriadi tomu svoje každodenné konanie. Uvedomujem si, že za posledné necelé tri roky som sa posunula obrovskými krokmi dopredu a moji rovesníci to budú len ťažko doháňať.

Na aké ťažkosti ste narazili?
Ťažkostí bolo samozrejme veľa. Od technických, s ktorými som sa popasovala aj s pomocou mojej rodiny, cez ťažkosti, ktoré súvisia so založením spoločnosti s ručením obmedzeným na Slovensku. Presne tu mi pomohla moja trpezlivosť. Ďalšie ťažkosti prišli, keď sa mi začala rozrastať firma. Už nestačilo dohliadať len na jednu prevádzku, musela som vymyslieť, ako by malo všetko fungovať čo najefektívnejšie.

K tomu všetkému je potrebný predovšetkým dostatok informácií. Ako a kde, s výnimkou školy, sa vzdelávate?
Samozrejme vzdelávam sa neustále, aby som sa posúvala stále dopredu ako osobnosť. Najväčší podiel vzdelávania pochádza zo samotného vedenia firmy, kde sa stále stretávam s menšími či väčšími problémami a musím si zisťovať stále nové informácie. Bohužiaľ, učím sa mnohokrát aj na vlastných chybách, čo zamrzí asi najviac.

Ako hodnotíte zhodnotenie investície Vášho času do podnikania? Čo všetko Vám to prinieslo?
Samozrejme, podnikanie prináša mnoho vecí. Asi najdôležitejší prínos pre môj život je to množstvo skúseností, ktoré som nazbierala a ku ktorým by som sa ako čerstvá absolventka len ťažko dostala. Podnikanie taktiež prináša aj finančné ohodnotenie, ktoré ak sa človek snaží, vie byť aj výrazne vyššie ako v zamestnaní.

Spomínate si na nejaký zábavný moment v podnikaní?
Keď sme mali zákazníkov dvoch starších pánov, ktorí si proti sebe zapretekali. Bolo úžasné sledovať, ako sa muži dokážu v každom veku premeniť na deti a užívať si takéto momenty.

Akú predpokladáte budúcnosť Vášho podnikania? Vidíte nejaké potenciálne trendy?

V budúcnosti plánujem rozšírenie môjho podnikania ďalej na západ, nakoľko na východnom Slovensku je nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva. Taktiež je v pláne nová divízia firmy smerom k IT odvetviu, ktorú ale ešte nechcem bližšie špecifikovať, pretože považujem tento smer za potenciálny a taktiež chcem zabezpečiť dostatočnú diverzifikáciu podnikateľského rizika. 

Akú radu by ste dali začínajúcim podnikateľom?
Začínajúcim podnikateľom by som poradila, aby sa nebáli a skúsili si to. Aby hľadali, čo ľuďom na trhu chýba a snažili sa im to priniesť. Môžete mať super nápad, ale keď nemáte odbyt, nemáte ani biznis. Taktiež je veľmi dobré využívať podporu vo forme rôznych grantov, súťaží ako Podnikateľský nápad roka, či podnikateľských anjelov, ktorá vám určite v začiatkoch pomôže.

Čo Vám priniesla výhra v súťaži Študentská podnikateľská cena?
Výhra v súťaži mi dala veľmi veľa nových skúseností, zážitkov a neposlednom rade kontaktov na ľudí, ktorí mi môžu v podnikaní pomôcť. Hlavne sa o mojom podnikaní dozvedelo veľmi veľa ľudí, od ktorých som dostala mnoho rád, ktoré plánujem uplatniť v budúcnosti pri podnikaní. Taktiež medializácia, ktorá s touto súťažou súvisela, nám pomohla pri jednaní s obchodnými partnermi.

Vedeli by ste popísať svoje zážitky a skúsenosti z účasti vo finále v New Yorku?
Najzaujímavejším zážitkom bola atmosféra, ktorá panovala okolo celej tejto súťaže. Dokonca aj hostia v hoteli vedeli, že sa tam koná finále podnikateľskej súťaže a veľmi si nás vážili. Boli sme tam ako veľká podnikateľská rodina. Každý sa len pýtal v čom podnikám a akým spôsobom mi môže pomôcť. Starali sa o nás ako v bavlnke, mali sme naplánovaný program od 7.30 do 19.30 – prednášky a recepcie s podnikateľmi a investormi svetových formátov. Taktiež bolo skvelé prezentovať môj podnikateľský nápad pred svetovými investormi, ktorí toho už veľa preskákali a veľa mi poradili. Myslím, že asi najexkluzívnejší pocit som mala, keď som vstúpila do budovy americkej burzy, kde sa konalo finále. Vtedy som si bola vedomá toho, že mám obrovské šťastie, že som sa na takúto súťaž dostala práve ja.

Máte nejaké ďalšie ambície, ktoré súvisia s touto súťažou?
Určite plánujem využiť kontakty, ktoré som touto súťažou získala a tiež využiť túto propagáciu na ďalší rast mojej firmy.

Ďakujeme a prajeme veľa úspechov.

Zaujímajú Vás podobné súťaže a novinky o podnikaní mladých? 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky