Mladý inovatívny podnikateľ 2021: kto sa dostal do finále a kto je absolútnym víťazom?

Na 15. ročníku súťaže Mladý inovatívny podnikateľ bolo predstavených viacero slovenských biznis nápadov. Kto porotu zaujal najviac a aké ocenenia vyhral?

V Bratislave sa 28. septembra 2021 uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov 15. ročníka celoslovenského projektu „Mladý inovatívny podnikateľ 2021“, ktorý každoročne organizuje Junior Chamber International Slovakia a Združenie podnikateľov Slovenska.

Cieľom podujatia bolo vyzdvihnúť a predstaviť širokej verejnosti mladých kreatívnych, inovatívnych podnikateľov, ktorí sú úspešní vo svojom odvetví podnikania. Zároveň môžu byť inšpiratívnym príkladom pre mladých ľudí, ktorí chcú začať alebo začínajú podnikať.

Finalisti súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2021

Srdcové ochorenie vďaka inovatívnemu prístroju identifikuje akýkoľvek lekár

Spoločnosť Powerful Medical, s. r. o. založili bratia Martin a Robert Herman, spolu s kardiológom Robertom Hatalom. Spoločne vyvinuli medicínskeho asistenta PMcardio, ktorý akémukoľvek lekárovi s EKG prístrojom umožní diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia na úrovni špecializovaného kardiológa. Asistent PMcardio je plne certifikovaný ako zdravotnícke zariadnie pod novou reguláciou EÚ.

Pomocou PMcardio lekár odfotí EKG záznam z akéhokoľvek prístroja, algoritmy ho dokážu zdigitalizovať a vyhodnotiť presnú diagnózu. Algoritmy sú trénované na miliónoch predošlých pacientoch a dnes sú konkurenciou samotných kardiológov s diagnostickou presnosťou. V ďalších krokoch aplikácia vyhodnotí personalizovaný liečebný plán v súlade s klinickými smernicami European Society of Cardiology alebo American Heart Association.

Cieľom firmy je presadiť umelú inteligenciu v medicíne, ktorá za lekárov bude spracovávať všetky merateľné dáta senzormi (EKG, krvné testy, CT, MRI, atď.), aby sa lekár mohol sústrediť na pacienta. Zatiaľ vývojom úspešne pokryli veľkú časť kardiológie (EKG, krvné testy, ECHO), a cez ich dcérsku spoločnosť Medannot začínajú vyvíjať umelú inteligenciu pre rádiológov (CT, MRI, RTG).

M. Herman za svoj podnikateľský nápad získal v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2021 Cenu Indexu za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh, Cenu Ministerstva hospodárstva SR a stal sa tiež absolútnym víťazom celej súťaže.

Umelá inteligencia pomáha znížiť spotrebu elektrickej energie

Spoločnosť CEELABS bola založená ako spin-off na pôde Technickej univerzity v Košiciach s cieľom poskytovania služieb v rámci regiónu strednej a východnej Európy. Peter Feciľak na súťaži predstavil inovatívne riešenie pre mestá - pomáha správcom mestských objektov riešiť problém vysokej energetickej neefektívnosti, identifikovať miesta úspor a riadene znížiť uhlíkovú stopu. Technológia spoločnosti slúži na produkciu veľmi detailných dát o spotrebe elektrickej energie s prenosom údajov sieťou v reálnom čase, ktoré následne využíva v dátovom spracovaní.

Umelá inteligencia pomocou strojového učenia rozpoznáva spotrebiče a zisťuje, kde, kedy a ako dochádza k spotrebe elektrickej energie a vďaka automatizovanému rozpoznávaniu pomáha identifikovať miesta, na ktorých možno ušetriť.

Kabelka z materiálu od Malai sa rozloží aj v domácom komposte

Malai Biomaterials Design, s.r.o. je slovensko-indický projekt, ktorý začal spoluprácou Zuzany Gombošovej a Susmitha Chempodila v roku 2017. Dvojica sa rozhodla vyvinúť materiál, ktorý by nepredstavoval zátaž pre životné prostredie. Malai vyrába biokompozitné materiály na báze bakteriálnej celulózy pestovanej na odpadovej vode zo spracovania kokosu. Tieto materiály sú kompostovateľné, vegánske a neobsahujú žiadne plasty. Firma pracuje hlavne s klientmi z módneho priemyslu a materiály dodáva pre značky a výrobcov tašiek, kabeliek a pod.

Malai má aj svoju vlastnú značku doplnkov, ktorá vyšla už vo dvoch kolekciách. V blízkej budúcnosti by zakladateľka spoločnosti chcela nájsť správneho investora pre rozšírenie svojej činnosti a výrobnej kapacity. Malai je startup, ktory už má hotový prototyp a úspešne ho uviedol na trh v limitovanom množstve.

Trh s ekologickymi náhradami zvieracej kože zaznamenáva rast a konkurenčné firmy ako Mycoworks, Boltreads a Pinatex už sa chopili šance a zaistili si investorov. Malai má jedinečnú výhodu v tom, že ponúka skutočne ekologický produkt, ktorý sa rozloží aj v domácom komposte a neobsahuje žiadne syntetické látky alebo plasty.

Podnikateľka so svojou firmou získala v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2021 cenu BMW  Slovenská republika za trvalú udržateľnosť a inovácie a cenu TV JOJ.

Medzi mladými inovatívnymi podnikateľmi je aj lekár s modernou metódou starostlivosti o pacientov

Firma Spineo clin, s.r.o. vznikla za účelom zlepšenia zdravotnej starostlivosti o pohybový aparát. Predmetom činnosti je starostlivosť o pacientov s bolesťami a poruchami funkcií pohybového systému a nervového systému. Inovácie sa týkajú najmä osobitého moderného prístupu k terapii a vyšetreniam, a taktiež dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Jedným z cieľov je tvorba telemedicískych rehabilitačných a diagnostických aplikácií a pohotová online komunikačná služba. Ďalším z cieľov je vytvorenie uceleného inštitútu zaoberajúceho sa okrem liečby aj výskumom v oblasti bolestí a porúch pohybového a nervového systému.

Nominovaný MUDr. M. Lazar pracoval s myšlienkou zlúčenia rôznych rehabilitačných metodík a neurofyziologických princípov, čím vytvoril postupy liečby ľahko dostupné a prevediteľné a zároveň dobre účinné. Nominovaný sa usiluje aj o prienik rehabilitačných a diagnostických metodík do telemedicíny, konkrétne tvorbou aplikácie a novodobým prístupom rehabilitácie vo virtuálnej realite.

Chce tak inovovať spôsob liečby a vyšetrovania, od ktorého sa budú odvíjať ďalšie postupy v slovenskom a možno medzinárodnom zdravotníctve, vytvoriť ucelený model zdravotnej starostlivosti na diaľku za pomoci prístupných technológii.

Chaos v rodinných financiách viedol k úspešnému biznis nápadu

Usability Engineering Center vyvíja inovácie postavené na európskej smernici PSD2. Fintech platforma EVERIFIN integruje bankové účty v EÚ, umožňuje digitálnu fakturáciu a okamžité platby. Inovácia prispieva k digitalizácii procesov firiem, živnostníkov, inštitúcií štátnej a verejnej správy. Zlepšuje likviditu prijímateľov platieb a v neposlednom rade prispeje k odstráneniu závislosti európskeho finančného systému na zahraničných spracovateľoch.

Jana Malečková založila túto spoločnosť v roku 2013, aby sa mohla venovať konzultáciám v online biznise počas dvoch rodičovských dovoleniek. Ku koncu druhej rodičovskej dovolenky si uvedomila, že v online biznise existujú škálovateľnejšie biznis modely, a preto sa v roku 2017 s manželom rozhodli, že svoje know-how využijú na vybudovanie vlastného online produktu. Cieľom bolo, aby bol produkt globálny a maximálne škálovateľný. V tom čase mali 4 bankové účty v troch rôznych krajinách, z čoho mali veľký chaos v rodinných financiách. Rozhodli sa preto vytvoriť univerzálny internet banking, v ktorom si používatelia môžu spojiť všetky bankové účty z rôznych európskych krajín.

Firma Usability Engineering Center a jej zakladateľka získali v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2021 ocenenie J&T Banky za ekonómiu.

Trocha iné vzdelávanie vďaka Abecede TROCHA INAK

Spoločnosť Wintrend, s.r.o. sa posledné 4 roky zameriava na tvorbu a výrobu edukačných pomôcok pre vzdelávanie detí v materských školách a základných školách. Prvý produkt s názvom Abeceda TROCHA INAK bol v roku 2020 Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu odporúčaný a zaradený do národného registra didaktických pomôcok. Od uvedenia abecedy na trh sa ich produktová rada rozšírila o ďalšie edukačné pomôcky a postupne pracujú aj na iných. Pripravujú jazykové mutácie za účelom expandovania do zahraničia.

Cieľom spoločnosti je rozširovať produktovú radu v oblasti vzdelávania a robiť veci „TROCHA INAK". Vytvorenie prvého produktu (Abeceda TROCHA INAK) trvalo od nápadu po uvedenie na trh cca 2 roky, následne sa začali zaoberať aj ďalšími nápadmi a postupne ich realizujú. Z tohto pohľadu má spoločnosť za sebou úspešný štart a jej zakladatelia veria, že o postupne pridávané produkty na trh bude rovnaký záujem, ako je o Abecedu TROCHA INAK.

Zakladateľka spoločnosti, Mária Zimováv súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2021 získala Cenu JCI-Slovensko za inovatívne podnikanie.

Mladých inovatívnych podnikateľov hľadajú a oceňujú aj v zahraničí

Projekt sa organizoval taktiež v iných krajinách pod názvom Creative Young Entrepreneur Award. Organizovala ho mimovládna organizácia JCI - Slovensko (Junior Chamber International - Slovakia) v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska. 

Projekt sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR.

Zdroj: JCI Slovensko
Zdroj: JCI Slovensko

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2023 je „za rohom“

Získajte atraktívne ceny ako mentoring či zájazd do Bangkoku. Rozhoduje kreativita a prístup s dávkou modernizácie a invencie. Ako a dokedy sa registrovať?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Digitalizácia a efektívna správa členského vďaka nápadu mladého podnikateľa

Mário Potoček prišiel s inovatívnym riešením, ktorým zaujal aj v podnikateľskej súťaži. Aký problém rieši, vďaka čomu sa jeho zamestnanci tešia do práce a ako funguje predaj cez obchodných zástupcov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky