Mal 16, keď položil základy najväčšieho študentského portálu Zones.sk – Ľuboš Demovič

Mal 16, keď položil základy najväčšieho študentského portálu Zones.sk – Ľuboš Demovič
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aký príbeh stojí za úspešným študentským portálom Zones.sk? Kto je jeho autorom a prečo sme o tomto nevšednom mladíkovi doteraz nepočuli?

Kým bežný stredoškolák trávi podľa neho nezáživné vyučovacie hodiny v školskej lavici hraním hier na mobile alebo surfovaním na internete, Ľuboš Demovič je z celkom iného cesta. Sediac v školskej lavici bratislavského gymnázia Grösslingová 18 si tento vtedy šestnásťročný chlapec vytváral časový harmonogram na pracovné popoludnie s úlohami, ktoré musí splniť.

Výsledkom jeho niekoľkoročnej vytrvalej práce je najväčší študentský portál na Slovensku; Zones.sk. „Už počas prvého ročníka na strednej škole som sa začal upisovať webovým technológiám. Zaujalo ma, že môžem pracovať z domu a sám vytvoriť niečo, čo využijú aj iní ľudia. V prvom ročníku som sa tiež stal členom školského webmasterského tímu Gamca.sk, v rámci ktorého sme spravovali webovú stránku školy, “ začína svoje rozprávanie Ľuboš. Potom nasledovalo víťazstvo v jednej zo školských internetových súťaží, v ktorej tento mladík so svojimi kamarátmi získali ocenenie Najlepšia tímová práca.

Vtedy už bolo jasné, že šestnásťročný Ľuboš našiel to, v čom je dobrý. A nemienil sa toho vzdať. „ Keďže sme v súťaži získali toto ocenenie aj napriek veľkej konkurencii z celého Slovenska, povedal som si, že asi sme v tom celkom dobrí. V tom momente som zatúžil pracovať na niečom sám a vytvoriť niečo vlastné. Niečo, čo by však mohlo byť užitočné aj pre viacerých ľudí. Vtedy mi skrsla myšlienka založiť študentský portál ,“ vysvetľuje Ľuboš. Začalo to kúpou domény Zones.sk v júli v roku 2007: „ Bol som vcelku prekvapený, že takáto atraktívna doména bola ešte voľná. Jej názov však neprezrádza, že ide o študentský portál a práve v tomto som myslel do budúcna. Za osud Zones.sk totiž nepokladám ostať stránkou, na ktorú klikajú len žiaci či študenti. Mám víziu, že sa môže rozrásť aj na iné cieľové skupiny,“ zdôrazňuje.

V tom čase však Ľuboš vôbec nemyslel na zarábanie peňazí prostredníctvom tohto portálu. Stanovil si cieľ, podľa ktorého mal v priebehu pol roka vytvoriť a následne spustiť portál užitočný pre všetkých školopovinných ľudí. Chcel sa vďaka nemu zdokonaliť v programovaní a uľahčiť prácu iným ľuďom. Ako druhák na gymnáziu si stanovil pevný „deadline“, 8. januára 2008, ktorý dodržal presne na deň. O pol roka od vzniku pôvodnej idey tak portál Zones.sk uzrel svetlo sveta.

V júni som si na svojej stránke spustil odpočítavanie času, aby som mal prehľad o tom, koľko času mi na tvorbu portálu ešte ostáva . Keď som každý deň videl, ako sa dni odrátavajú a odrátavajú, bolo to pre mňa skutočne motivujúce. Po príchode zo školy som si sadol pred počítač a pracoval až do večera,“ spomína Ľuboš na úplné začiatky portálu Zones.sk. Pre mnohých môže byť záhadou, odkiaľ chlapec v jeho veku čerpal motiváciu a chuť tak vytrvalo pracovať na svojom projekte. „ Naše gymnázium je jedno z najlepších na Slovensku a mojich spolužiakov považujem za skutočne veľmi šikovné a inšpiratívne osoby. Práve čas, strávený s nimi, ma vždy nabil energiou do ďalšej práce, “ hodnotí svoje stredoškolské časy čerstvý absolvent Slovenskej technickej univerzity.

Prvá ponuka na spoluprácu prišla celkom znenazdajky

Bez veľkej vstupnej finančnej injekcie, bez rizika a bez záväzkov. Presne tak sa začalo podnikanie Ľuboša Demoviča. Prelúskol tak všetky ťažie oriešky v podnikaní, a to bez toho, že by o tom vôbec tušil. Keď totiž zakladal študentský portál Zones.sk, ani netušil, aký úspešný projekt sa z neho vyvinie. Všetko, s čím pracoval a čo premenil na úspešné plody svojej práce, bola znalosť programovania, vytrvalosť, vášeň a čas. Voľný čas teenagera, ktorý by si jeho rovesníci vedeli predstaviť využiť celkom iným spôsobom.

Ľuboš však vedel, čo robí, a ani odhováranie jeho kamarátov ho nezastavilo. „Keď som spúšťal Zones.sk, mnoho starších kamarátov ma od tohto projektu odhováralo a nevideli v ňom príliš veľký potenciál. Pri jeho zakladaní som nemal v podstate žiadnu podporu. Pevne som si však stál za svojím názorom,“ spomína. A vyplatilo sa! Zo Zones.sk sa stal najväčší študentský portál na Slovensku, na ktorý si denne kliknú tisíce mladých ľudí, hladných po informáciách. Práve nedôvera okolia v silu jeho nápadu bolo to, čo mu dodávalo energiu a chuť dokázať pravý opak. Úspešne.

Už po necelom mesiaci po spustení portálu dostal Ľuboš Demovič prvú ponuku na spoluprácu . Išlo o uverejnenie reklamy na jeho stránke, ktorá so sebou pre neskúseného gymnazistu priniesla aj viacero prekvapení. „Mal som sedemnásť rokov, živili ma rodičia a zrazu si odo mňa niekto žiadal vystaviť cenník reklamy a faktúru. Bol som v šoku. So žiadnou reklamou som nepočítal a ceny reklamy boli pre mňa veľkou záhadou. Začal som však okamžite konať, prostredníctvom internetu som zrealizoval rýchlu cenovú analýzu a vytvoril cenník. Daná firma môj návrh prijala a predo mnou sa týčila ďalšia veľká neznáma – vystavenie faktúry ,“ vysvetľuje Ľuboš. Ešte nebol plnoletý a živnosť si mohol založiť až o rok. Vysporiadal sa však aj s týmto problémom a prvú spoluprácu mal úspešne za sebou.

Podľa jeho slov sa však skutočné finančné obraty dostavili po asi po troch rokoch. Ľuboš Demovič: „Brat sa ma pri vytváraní platformy Zones.sk spýtal, akú dennú návštevnosť očakávam. Odpovedal som mu, že ak portál navštívi denne 300 ľudí, budem spokojný. Dnes na túto stránku klikne viac ako 30 000 ľudí v priebehu jedného dňa. Moje očakávania skutočne neboli také veľké.“

Medzitým si však Ľuboš krátko po dovŕšení osemnástych narodenín založil živnosť. Práve v čase, keď väčšina jeho rovesníkov žila celkom inými záľubami a aktivitami. „ Najťažšie z toho celého bolo pre mňa pochopenie účtovného systému a odvodov do zdravotnej či sociálnej poisťovne. Bol som na to celé sám a stálo ma to množstvo energie a času. Ak by som mohol niekomu poradiť, určite by som mu odporučil najať si na takéto veci nejakého človeka. Utratené peniaze za váš čas a energiu určite stoja, “ radí Ľuboš.

Stále chceme vylepšovať aktuálne služby a prinášať nové

„Cez leto sme spustili brigádnický server na hľadanie sezónnych brigád SuperBrigady.sk. Spustená jednoduchšia verzia mala skutočne pozitívny ohlas, takže na tomto projekte budeme aj ďalej pracovať. Posnažíme sa o spoluprácu s rôznymi brigádnickými agentúrami a pretvorenie jednoduchšej verzie portálu na skutočne silnú doménu. Brigády sú totiž top letnou témou každého študenta ,“ vysvetľuje Ľuboš, ktorého nadšenie pre to, čo robí, sa prejavuje v každej jeho vete.

Nové nápady sa vždy objavia tak nejako samy. Prináša ich život a detaily, ktoré urobia život ľahším či príjemnejším,spomína Ľuboš na projekt Hladnystudent.sk, ktorý vznikol ako spontánny nápad hladných študentov, pátrajúcich po obedovom menu. Portál tak združuje ponuku viacerých vysokoškolských jedální a teší sa veľkému úspechu.

„Jednotlivé projekty prichádzajú spolu s etapami života, v ktorých sa práve nachádzam. Portál s učebným obsahom som založil ešte keď som bol stredoškolák, neskôr pribudol projekt Zmaturuj.sk a počas mojich vysokoškolských štúdií zasa pribudli projekty, zaujímavé pre skupinu ľudí študujúcich na rôznych univerzitách,“ približuje Ľuboš vývoj portálu.

Návštevnosť každým rokom rastie

Na začiatku základ tvorilo asi 200 učebných materiálov, ktoré Ľuboš zozbieral od starších alebo poctivejších spolužiakov. Onedlho po spustení portálu však sami študenti začali posielať alebo rovno nahrávať vlastné materiály a robia tak dodnes. Portál Zones.sk tak v súčasnosti, po šiestich rokoch od svojho vzniku, poskytuje viac než 9000 študijných materiálov.

Jeho návštevnosť má každým rokom stúpajúcu tendenciu; zvyšuje sa aj o 50%. Momentálne za ním stojí tím externých redaktorov a programátorov, ktorí sa na čele s Ľubošom Demovičom starajú o jeho chod a zdokonaľovanie. Na portáli neustále pracujú, zlepšujú existujúce služby a snažia sa pridávať aj nové. „Tie už sústreďujeme aj na iné cieľové skupiny, nielen na žiakov a študentov. Stále sa objavujú nové možnosti a smery, ktorými by sa portál mohol uberať ,“ hovorí Ľuboš. V Zones.sk nachádza stále väčší a väčší potenciál. „ Hoci pri jeho zrode som stál sám, v súčasnosti Zones.sk funguje vďaka celému tímu ľudí a ja verím, že spoločne s portálom sa rozrastie aj naša pracovná skupina,“ dúfa jeho autor.

Plachý navonok, sebavedomý vo vnútri

Ešte v úlohe gymnazistu sa Ľuboš rozhodol pracovať na svojom projekte bez toho, že by sa svojmu okoliu priznal, že práve on stojí za najnavštevovanejším študentským portálom na Slovensku. Možno to pripísať jeho skromnosti, a ako sám vraví, túžbe po férovom jednaní. „Celý čas som sa snažil byť, obrazne povedané, v utajení. Keď sme sa učili na maturity a na laviciach boli pohádzané učebné materiály s logom Zones.sk, skoro nikto netušil, že za tým stojím práve ja. Ani moji spolužiaci, ani učitelia. Netúžil som totiž po žiadnych výhodách či uprednostňovaní,“ vysvetľuje Ľuboš. To, že stojí za zrodom najväčšieho študentského portálu si dokonca neuviedol ani na prihlášku na vysokú školu. Napriek tomu skúškami hladko prešiel a odniesol si batoh plný úspechov a skúseností. Otvorene sa k autorstvu Zones.sk prihlásil až v týchto dňoch, po ukončení štúdia na Slovenskej technickej univerzite.

Perfekcionista a workoholik

Čerstvý absolvent softvérového inžinierstva na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity plánuje po úspešnom ukončení vysokoškolského štúdia pracovať na svojom portáli skutočne naplno, keďže sa už nemusí venovať štúdiu. Priznáva, že všetok svoj čas venuje práve práci. Jeho teóriou je veľa pracovať, aby som neskôr, keď sa objavia určité záväzky, mohol iba pozbierať plody svojej práce.

Momentálne ho možno charakterizovať ako skutočného workoholika. „Som veľký perfekcionista; radšej robím menej a dokonale, ako veľa a s chybami. Hoci si ukrojím zo spánku, ale spravím všetko, čo som si naplánoval,“ vysvetľuje Ľuboš a dodáva: „ Po štátniciach som si už skutočne potreboval vyvetrať hlavu. Skončilo sa pre mňa totiž obdobie, počas ktorého som od rána do večera písal diplomovú prácu, dozeral na chod Zones.sk a rozbiehal projekt Superbrigady.sk. “ A akým spôsobom relaxuje človek ako Ľuboš? Rád trávi voľný čas športovaním. Behá, bicykluje, pláva či hrá futbal, no aj veľa cestuje. Hneď po úspešnom ukončení štúdia na univerzite navštívil vzdialené Portugalsko a zúčastnil sa medzinárodného vzdelávacieho eventu, na ktorom sa opäť stretol so študentmi s celého sveta.

Pri otázke kde sa Ľuboš vidí o pár rokov zaznela odpoveď, ku ktorej si tento cieľavedomý a úspešný človek dláždi cestu už dlhé roky. „ Ideálne by bolo mať vlastnú firmu, reprezentatívne sídlo a zamestnancov, na ktorých sa človek môže spoľahnúť. Každý deň by sme spolu komunikovali a vytvárali kreatívne návrhy na možné zlepšenia ,“ odpovedá Ľuboš.

Slovo problém nepoužíva

„Znie to príliš negativisticky. Uprednostňujem skôr slovné spojenie návrh na zlepšenie, ktoré trefne vystihuje podstatu situácie, označovanej ako problém ,“ vraví. Hoci Ľuboš sám seba vníma skôr ako introverta, tvrdí, že dokáže vládnuť pevnou rukou a od svojich spolupracovníkov vyžaduje precíznosť a perfekcionizmus. „ Ja mám všeobecne kritiku rád, aj sám sebe som veľkým kritikom. Pretože práve kritika vám prezradí, čo môžete robiť inak, lepšie a produktívnejšie. Pochvala síce poteší, ale tá ma ďalej neposunie. Kritika áno ,“ hodnotí Ľuboš Demovič, ktorý má latky na svoju prácu, ale aj aktivity svojich spolupracovníkov nastavené veľmi vysoko.

V súčasnosti hlavný problém mladých ľudí s určitým nápadom najčastejšie podľa Ľuboša spočíva v túžbe po jedinej veci. Zbohatnúť, a to čo najrýchlejšie, za pár mesiacov. Človek by to mal robiť s vášňou, pretože ho daná činnosť napĺňa a baví. A to až do takej miery, že by ju bol ochotný robiť aj zadarmo. To je skutočná vášeň, “ hodnotí tvorca portálu Zones.sk. V súčasnosti však pôsobí aj vo funkcii porotcu v súťaži mladých internetových talentov Junior internet 2014, ktorú kedysi ako študent sám vyhral. Dnes je to teda práve on, kto zo súťažiacich vyberá nielen víťaza, ale aj potenciálneho člena svojho tímu. „ Vďaka tejto súťaži stretávam mnoho mladých ľudí s neskutočnou motiváciou a nadšením. Splnenie zadanej úlohy takémuto človeku trvá síce dlhšie ako skúsenejšiemu profesionálovi, no za to ju splní poctivo a s vášňou,“ uzatvára.

Dnes je Ľuboš hrdým absolventom Slovenskej technickej univerzity. Zamestnanie si nehľadá, naopak, sám ho ponúka šikovným a ambicióznym mladým ľuďom. Portál Zones.sk je jedným z partnerov súťaže Podnikateľský nápad roka. Keďže sám začal svoju cestu za úspešným podnikaním v skutočne mladom veku, plne si uvedomuje význam podporných aktivít a nezištne investuje do budúcej generácie podnikateľov. Tiež je členom Združenia mladých podnikateľov Slovenska a jeho kroky môžu byť pre mladú generáciu podnikateľov veľmi inšpiratívne. 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky