Potápanie také ľahké ako jazda na bicykli? To je OxyPole!

Potápanie také ľahké ako jazda na bicykli? To je OxyPole!

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nápad, ktorý si až z Austrálie priletel po Cenu predsedu poroty v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014, aby všetkým priaznivcom vodnej hĺbky výrazne zjednodušil pohyb pod hladinou.

Podnikateľský nápad roka 2014 to nie sú len inovatívne projekty a perspektívne vízie z dielne podnikania chtivých ľudí, ale aj 13 odborníkov z rôznych oblastí, sediacich na porotcovských stoličkách a ochotných podeliť sa o svoje skúsenosti a cenné poznatky. V treťom ročníku tejto súťaže sa predsedovi poroty jeden z nápadov tak zapáčil, že sa rozhodol udeliť mimoriadnu cenu.

Tú si tak na slávnostnom galavečere vyhlasovania víťazov Podnikateľského nápadu roka 2014 z rúk predsedu poroty, riaditeľa J&T BANKY Slovensko, Andreja Zaťka, prevzal autor nápadu s názvom OxyPole. Je ním 31-ročný Slovák, aktuálne žijúci v Austrálii. Začalo to dovolenkou u rodiny na Slovensku a skončilo získaním špeciálnej ceny poroty v najprestížnejšej podnikateľskej súťaži v republike. Nasadnúť na lietadlo aj so svojím unikátnym nápadom sa mu teda bez debát vyplatilo.

Na prvý pohľad nenápadný prístroj OxyPole dokáže robiť veľké divy. Náročný šport, akým je potápanie, mení na aktivitu rovnako dostupnú, ako napr. futbal či bicyklovanie. Umožní vám totiž plávať pod hladinou bez toho, že by ste museli absolvovať zdĺhavé kurzy a nosiť pri tom na sebe ťažkú výstroj s kyslíkovou bombou. Kým si plávate pod hladinou ako ryba vo vode, kompresor, plávajúci na hladine, k vám bezpečne dodá potrebný kyslík.

Nemalú zásluhu na tom, že potápanie už viac nemusí byť vedou, má autor tohto výnimočného prístroja, Ján Kadlec. Ten neskrýval radosť z ocenenia a uznania zo strany porotcov. „Je to úžasný pocit. Mám naozaj veľkú radosť z toho, že takíto odborníci ocenili čas, energiu a všetko úsilie, ktoré sme práci na tomto projekte venovali. Cítim zadosťučinenie za všetky prebdeté noci a víkendy,“ netajil sa ťažkou prácou, ktorá stojí za prístrojom OxyPole, jeho autor. Za ním však stoja aj ďalší dvaja ľudia, bez ktorých by dnes OxyPole len ťažko stál medzi ocenenými projektmi v Podnikateľskom nápade roka 2014. „Dostali sme výnimočnú spätnú väzbu, ktorá nám prezrádza, že to, na čom tak tvrdo pracujeme má naozajstný potenciál,“ dodáva.

Hnací motor celého tímu a zároveň autor nápadu, Ján Kadlec, neváhal preletieť cez pol zemegule, aby mohol predstúpiť pred porotcov tejto súťaže. „Vďaka cennej skúsenosti a spätnej väzbe, ktorú som v súťaži získal, ale koniec koncov aj získaniu Ceny predsedu poroty, sa mi oplatilo sadnúť na lietadlo z Austrálie a priletieť až sem,“ konštatuje. Pre ľudí, ktorí nad touto súťažou uvažujú, má jednoznačný odkaz: „ Určite sa oplatí prihlásiť. Nič vás to nestojí, skutočne len pár dní práce, tvorbu videa a vypísanie prihlášky. No na oplátku získate neoceniteľné rady, ktoré sa dajú mnohými spôsobmi zúročiť.“ Ako sám priznal, za každým jedným nápadom v tomto ročníku súťaže videl perspektívny biznis a mladých ľudí s veľkým potenciálom.

A čím podľa neho oslovil OxyPole porotu? „Z vlastných skúseností a skúseností ľudí okolo mňa cítim reálnu potrebu takéhoto prístroja. Myslím si, že sa nám podarilo odhaliť naozaj veľkú dieru na trhu a aktívne pracujeme na jej odstránení. Odozva na našu prácu je zatiaľ veľmi pozitívna a to nám dodáva energiu pokračovať v nej ďalej a neustále ju zdokonaľovať,“ uzatvára.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.