UHF RFID mURM modul umožní spraviť inventúru skladu za pár sekúnd

UHF RFID mURM modul umožní spraviť inventúru skladu za pár sekúnd
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Inventúra obrovských skladových priestorov za pár sekúnd z akéhokoľvek miesta? S UHF RFID mURM modulom je to možné! Ďalší projekt, s ktorým sa porotcovia Podnikateľského nápadu roka 2014 zoznámili, znie na prvý pohľad zložito. Výrazným spôsobom však dokáže zjednodušiť život. A to práve vďaka rádiofrekvenčnej identifikácii.

Za projektom s komplikovane znejúcim názvom stojí trojica mladíkov, z ktorých pri rozhovore o ich projekte priam vyžarovalo odhodlanie a cieľavedomosť. Neskrývali ťažkú prácu a nepočetné hodiny, ktoré do svojho projektu počas uplynulých troch rokov investovali, pričom úspech bol ešte v nedohľadne. Zoznámte sa s projektom UHF RFID mURM modul.

Podstatou je robiť veci efektívnejšie

RFID technológie nás obklopujú denno-denne, a to bez toho, že by sme si to uvedomovali. Využívame ich napr. aj pri bežnom platení v obchode bezkontaktnou platobnou kartou. Skratka RFID označuje rádiofrekvenčnú identifikáciu, ktorá umožňuje rozpoznať objekty prostredníctvom rádiových vĺn. „Náš mURM modul má svoje využitie napr. vo veľkých obchodných reťazcoch. Problematickú oblasť pre ne predstavuje práve inventúra, ktorú dokáže mnohokrát uľahčiť náš modul. Pokiaľ by tieto reťazce mali nasadené naše moduly, teda jednotlivé produkty pokryté UHF RFID tagmi, ktoré stoja zopár centov, stlačením jedného tlačidla okamžite zistia, koľko položiek majú v danom sklade či priestore,“ začína vysvetľovať jeden z tvorcov projektu, František Takács. Sediac v riadiacom centre v Londýne by sa tak kompetentný pracovník mal v priebehu pár sekúnd postarať o inventarizáciu skladových priestorov napr. v Bratislave. „Náš modul navyše  pracuje v reálnom čase. Z jedného miesta tak umožňuje evidenciu a monitoring daných objektov. Získané informácie umožnia viesť danú spoločnosť omnoho efektívnejšie,“ dodáva.

Kľúčovom k úspechu bola motivácia a sebadicsiplína

RFID technológie troch mladíkov svojím potenciálom lákali už dávno predtým, než sa pustili do spoločného projektu. Myšlienka priniesť pomocou tejto technológie nový a prospešný produkt im však stále nedala spávať. Do vývoja tohto produktu investovali nemálo času, energie, ale i vlastných financií.  „Technológia UHF RFID je naozaj jedinečná. V kombinácii s čiarovými kódmi sa mení na nástroj, z ktorého viete čerpať veľké množstvo informácií a prostredníctvom nich zefektívniť vašu prácu. Nevýhodou tejto technológie je však jej finančná náročnosť a dlhotrvajúca návratnosť investícií. Naším cieľom teda nebolo predstaviť trhu len novinku v oblasti technológií. Chceli sme priniesť takýto produkt, ktorý bude zároveň cenovo prijateľný a najmä dostupný,“ vysvetľuje jeden zo zakladateľov projektu, Peter Spiess.

Netají sa však ani tým, že obdobie vývoja a certifikovania tohto modulu patrí k najnáročnejším v jeho pracovnom živote.  „V decembri roku 2013 sa nám podarilo prejsť certifikáciou na prvýkrát a bez problémov. Hoci to bolo neľahké obdobie, počas vývoja nášho produktu sme sa však stretli s množstvom zaujímavých ľudí, s ktorými sme v kontakte do dnes. Bolo to obdobie ťažké, ale pekné,“ dodávajú. Ich produkt je využiteľný ako v maloobchode, tak v skladovom hospodárstve či priemyselnej výrobe, alebo monitoringu distribučných sietí.

Pri otázke v čom je ich produkt výnimočný, nezaváhali ani na chvíľku. „Spájame viacero technológií do jedného produktu. Oblasť pasívnych UHF RFID technológií je iba jednou oblasťou, v ktorej pôsobíme. Vieme využívať aj aktívne UHF RFID technológie a vytvárať tzv. mesh siete. V tejto oblasti nepoznáme žiadneho konkurenta, ktorého produkt by všetky spomenuté oblasti zahŕňal,“ konštatuje Peter Spiess. Konkurenčné spoločnosti majú zastúpenie v jednotlivých oblastiach, no projekt tejto trojice mladíkov ich dokázal unikátnym spôsobom spojiť a využiť ich potenciál.

Dôvod, ktorý trojicu viedol k podaniu prihlášky do Podnikateľského nápadu roka 2014, je podľa ich slov jednoznačný. „Hľadáme silných a strategických partnerov. Nemáme pritom na mysli iba investora, ale aj partnerov z rôznych oblastí, ktorí by boli ochotní s nami spolupracovať. Či už ide o vývoj produktu, jeho implementáciu alebo investície, ktoré by umožnili jeho ďalší rozvoj,“ zdôvodnil účasť projektu UHF RFID mURM modul v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014 Peter Spiess.

Disponujeme pevnými základmi, na ktorých vieme ďalej stavať

„Porotu sme sa snažili osloviť práve prostredníctvom dlhodobej vízie využitia našich produktov v budúcnosti. Popritom samozrejme aj prácou na budovaní vzťahov s obchodnými partnermi a získavaní cennej spätnej väzby,“ vysvetlil stratégiu prezentácie projektu pred odborníkmi v porote Podnikateľského nápadu roka 2014 František Takács. „Náš produkt je navyše certifikovaný, čo ho stavia do výhodnej pozície v čase silnejúcej pozície rádiofrekvenčných identifikačných zariadení na trhu. Ten taktiež stále ponúka dostatočný priestor na ďalší rast a rozvíjanie sa. Rozmanitosť aplikácií, v ktorých sa dá náš produktvyužiť je veľmi veľká a práve to je výhoda pri diverzifikácii rizika“ dodáva Peter Spiess.

Pokiaľ ide o ich plány do budúcna, nič nenechávajú na náhodu. „Momentálne je náš produkt certifikovaný pre Európu, no naším plánom je expandovať aj na americký trh. Taktiež si vieme predstaviť, že by sme časti nášho produktu ochránili patentom. Dovtedy však chceme pokračovať v predaji už hotových produktov, založených na tejto technológii a pracovať na vývoji ďalších. Tento plán si však samozrejme bude vyžadovať rozšírenie nášho tímu,“ prezentujú svoje ďalšie vízie vývojári produktu UHF RFID mURM modul.

Ak sa Vám nápad páči, staňte sa aj vy na chvíľu porotcom a hlasujte na Youtube. Aj váš palec hore, môže projektu UHF RFID mURM modul pomôcť stať sa víťazom kategórie Populárny nápad roka 2014 v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014 v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky