Heat for energy zázračne mení odpadové teplo na elektrickú energiu

Heat for energy zázračne mení odpadové teplo na elektrickú energiu

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Mladí Slováci vynašli doteraz neobjavený spôsob, ktorým dokážu meniť všadeprítomné odpadové teplo na využiteľnú elektrickú energiu. Zoznámte sa s tvorcami projektu Heat for energy.

Premýšľali ste nad využitím odpadového tepla? To vzniká denno-denne všade okolo nás a my ho zatiaľ nevieme efektívne zúročiť vo svoj prospech. Toto tvrdenie sa už ale od roku 2011 snaží vyvrátiť Peter Bereš spolu s kolegom Lukášom Oravcom. Spoločne tvoria tím, ktorý stojí za projektom s názvom Heat for energy. Ten sa po trojročnom úsilí o jeho vývoj rozhodli predstaviť v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014.

Primárnym zámerom tohto projektu je získavanie energie z tepla, ktoré je v súčasnosti ešte vnímané ako odpadové. Na prvopočiatočný vývoj ich produktu si Lukáš Oravec spomína celkom jasne: „V počiatkoch rozvíjania našej myšlienky sme začali integrovať Peltierove články do chladiarenských zariadení. Vedeli sme, že dokážu vyprodukovať elektrickú energiu, no prišli sme na to, že iba v skutočne zanedbateľnom množstve.“ Práve tento fakt nedal spávať hlavnému autorovi celej myšlienky, Petrovi Berešovi. Hlavu si nad tým lámal dovtedy, kým tento rébus nevyriešil a nevyvinul článok, ktorý dokáže odpadové teplo efektívne premieňať na elektrickú energiu.

Objavením tohto unikátneho spôsobu recyklácie energie sa Peter Bereš stal majiteľom jedinečného know-how. Na trhu totiž podľa jeho slov nemá v podstate žiadnu konkurenciu. „Peltierove články boli primárne využívané práve na chladenie. Nikto si teda nelámal hlavu nad tým, ako by sa dalo zanedbateľné množstvo elektriny, ktorú vyprodukujú, maximalizovať,“ objasňuje jeho kolega; Lukáš Oravec. Oporou pri neúnavnom hľadaní riešenia boli Petrovi Berešovi aj skúsenosti, ktoré nadobudol počas niekoľkomesačnej stáže v švajčiarskom CERNe. Tam sa totiž intenzívne venoval výskumu v tejto oblasti. A jeho snaha preniesla ovocie.

Ak využitím Peltierových článkov získame zaujímavé množstvo ampérov, o získanom napätí toto tvrdenie už neplatí. Objem elektrickej energie s malým množstvom Wattov tak nie je zaujímavý. „Počas troch rokov sme intenzívne pracovali na zmene štruktúry takéhoto článku a snažili sa maximalizovať jeho efektívne využívanie. Nakoniec sa nám podarilo vyrobiť článok, ktorý dokáže vyprodukovať dostatočné množstvo elektrickej energie s potrebným napätím,“ vysvetľuje Lukáš Oravec. Ich článok sa dá jednoducho implementovať do akéhokoľvek zariadenia, ktoré produkuje odpadové teplo. To premení a vráti späť vo forme elektrickej energie.

Vývoj takéhoto článku však zďaleka nebol taký ľahký, aby sa zmestil do dvoch viet. Neľahké výzvy pre mladíkov predstavovalo najmä prvkové zloženie článku. „Kým väčšina Peltierových článkov obsahuje zlúčeniny kremíka, my sme hľadali niečo s väčšou absorpčnou schopnosťou, aby sme sa dopracovali k väčšiemu objemu vyprodukovanej energie,“ konštatuje Lukáš, no následne s neskrývaným zadosťučinením dodáva: „Toto všetko sa dielo doslova v provizórnych podmienkach podomácky vyrobených laserov, no nakoniec sme sa dopracovali k želanému výsledku.“

V ich hľadáčiku preto stoja väčšie fabriky či elektrárne, pre ktoré je nadbytočné množstvo odpadového tepla typické . „Vzhľadom na to, že pomocou nášho článku dokážeme rekuperáciou získať elektrickú energiu v potrebnom množstve, tieto podniky by ju následne dokázali opätovne spotrebovať,“ dodáva CEO, Lukáš Oravec. Inými slovami, elektráreň môže takýmto spôsobom získanú energiu využiť napr. na osvetlenie svojich priestorov. Vďaka tom klesne celková spotreba elektriny potrebnej na jej chod. „Veríme, že nášmu produktu sa otvoria dvere všade tam, kde je prebytočné teplo,“ dodal Lukáš. Okrem elektrární, teplární a fabrík však článok nájde svoje využitie aj v domácnostiach na súkromné účely.

V súťaži Podnikateľský nápad roka chceli predovšetkým získať kontakty, v ktorých by sa mohol ukrývať aj jeden z ich kľúčových partnerov. V neposlednom rade však túžili svoj nápad prezentovať ľuďom, ktorí im môžu poskytnúť cennú spätnú väzbu . „Zaujať sme chceli najmä efektivitou nášho produktu v porovnaní s ostatnými typmi článkov. Prezentáciu sme tiež postavili na inovatívnosti našej myšlienky a tvrdej práci, ktorú sme spoločne projektu venovali,“ odhalil stratégiu pôsobenia v súťaži CEO, Lukáš Oravec. Odborníci z radov porotcov upozornili najmä na fakt, že praktická aplikácia takýchto produktov býva pomerne náročná.

Ak sa Vám nápad Heat for energy páči, staňte sa aj vy na chvíľu porotcom a hlasujte na Youtube. Aj váš palec hore, môže projektu Heat for energy pomôcť stať sa víťazom kategórie Populárny nápad roka 2014 v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.