Päť príbehov o tom, ako sa rodí úspešné podnikanie

Päť príbehov o tom, ako sa rodí úspešné podnikanie
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nezľakli sa podnikateľských výziev, nabrali odvahu plniť si svoje sny a rozvíjať vášeň pre netradičné odvetvia. Päť finalistov súťaže EY Podnikateľ roka a ich biznis príbehy.

Biznis súťaž EY Podnikateľ roka 2014, ktorá sa pravidelne vyhlasuje vo viac ako 50 krajinách sveta, nedávno spoznala svojich slovenských finalistov. Tých najlepších z 34 podnikateľských osobností vybrala 9-členná porota. Medzi víťazmi nechýbajú podnikaví študenti, ktorí si splnili svoj sen o počítačových hrách, ale ani podnikateľ, ktorý neváhal rozbehnúť svoj biznis priamo z domu či cestovateľ, ktorý na dovolenke objavil exotické ovocie, ktoré sa stalo základom jeho podnikateľského úspechu. Ako sa im podarilo vybudovať úspešný biznis?

Jednotka v podnikaní, filantrop a reformátor

Slovensko vďaka nemu pred 24 rokmi spoznalo značku osobných vozidiel Nissan a nákladných vozidiel IVECO. V súčasnosti jediný majiteľ spoločnosti AUTO – IMPEX, Július Hron, firmu zakladal aj s piatimi spoločníkmi. Po štyroch rokoch sa stal výhradným majiteľom jej piatich prevádzok a dnes je nielen predajcom, ale aj poskytovateľom servisu a komplexných služieb v oblasti mobility, ktorý poskytuje prácu viac než 200 zamestnancom. Po viac než dvoch desiatkach rokov na slovenskom trhu si drží pozíciu lídra v predaji značiek Nissan a Iveco. K jeho hlavným tromfom patrí maximálna služba zákazníkovi a jedno z najširších portfólií služieb zákazníkom. Ako motivácia mu slúžia práve nároky zákazníkov. Kvalitu poskytovaných služieb ocenilo už viac než 350 000 zákazníkov od jednotlivcov až po najväčšie spoločnosti na Slovensku. V roku 2011 firma AUTO – IMPEX oslávila 20. výročie vzniku na okruhu SlovakiaRing.

Okrem budovania silnej značky na slovenskom trhu si Július Hron dokázal nájsť čas aj na pomoc druhým. Majiteľ spoločnosti AUTO - IMPEX osobne dvadsať rokov organizoval známe koncerty pre deti z detských domov Úsmev ako dar a dodnes prostredníctvom Spoločnosti priateľov detí z detských domov, ktorú založil so svojimi kolegami, podáva pomocnú ruku deťom z detských domovov. Zaslúžil sa aj o ich transformáciu z internátnej podoby na rodinné typy. O zmenu k lepšiemu sa pokúša aj pôsobením na fronte odborného školstva, ktoré má smerovať k duálnemu vzdelávaniu, no najmä k vyššej uplatniteľnosti absolventov škôl na trhu práce. Jeho snaha bola v súťaži EY Podnikateľ roka 2014 odmenená špeciálnym ocenením poroty za spoločenský prínos.

Zo študenta ekonomiky pestovateľ rajčín

Zsolt Bindics už ako 23-ročný študent vysokej školy s ekonomickým zameraním načrel do celkom iného odvetvia. Pustil sa do pestovania kvalitnej, chutnej a maximálne čerstvej domácej zeleniny a stal sa z neho jeden z najväčších pestovateľov paradajok v krajine. Spolu s kamarátmi stavil na najmodernejšie dostupné pestovateľské technológie na svete a vďaka nim získal pre svoju zeleninársku organizáciu medzinárodnú konkurenčnú výhodu. Ich družstvo GreenCoop sa rozširuje každým rokom čoraz viac a v súčasnosti produkuje až 8 000 ton vysokokvalitných skleníkových rajčín ročne. Skleníky vykurujú geotermálnymi vrtmi a prostredníctvom výlučne biologickej ochrany a technológií šetrných k životnému prostrediu zabezpečujú maximálnu kvalitu ich plodín bez škodlivého dopadu na krajinu. Zo študenta sa Zsolt Bindics vypracoval na významného zamestnávateľa v poľnohospodárskom odvetví, ktorý poskytuje pracovné uplatnenie trom stovkám ľudí. Dlhodobou víziou ekologicky zmýšľajúceho mladého poľnohospodárskeho producenta je znížiť množstvo dovážanej čerstvej zeleniny a zvýšiť jej produkciu priamo v cieľovej krajine.

Od podnikania z domu až k medzinárodnej spoločnosti

Juraj Habovštiak neváhal odštartovať svoju podnikateľskú dráhu priamo z vlastného domu. Komplikovaný začiatok bez vlastných priestorov ho neodradil od toho, aby si svojpomocne založil spoločnosť MTS, zameranú na montážne technológie a kompletné automatizované výrobné systémy. Firma absolventa strojníckej a elektrotechnickej fakulty Juraja Habovštiaka nastúpila na dráhu samostatnej, nezávislej a medzinárodne pôsobiacej spoločnosti, ktorá sa postupne vypracovala až na úroveň veľkých európskych dodávateľov. Za dominantnú oblasť považuje majiteľ firmy MTS investície do moderných technológií, ktoré umožňujú dosiahnuť vysokú kvalitu, presnosť, rýchlosť a hospodárnosť procesu výroby. Hybnú silu dynamického biznisu vidí však práve v ľuďoch, ktorí sa podieľajú na tvorbe firemnej kultúry, ale aj v zákazníkoch či dodávateľoch. Aj naďalej sa chce podieľať na budovaní technologicky najvyspelejších výrobných závodov na svete, preto sa svojim zamestnancom okrem dôvery a zodpovednosti nebojí poskytnúť priestor aj na kreatívnu realizáciu vlastných nápadov. Základy konkurencieschopnosti svojho podniku totiž vidí najmä v ich odborných a morálnych kvalitách.

Článok pokračuje pod reklamou

Hráči hráčom

Šimon Šicko, Marián Fridrich, Filip Fischer dokázali zhmotniť svoju vášeň a záľubu v počítačových hrách formou založenia vlastnej firmy PIXEL FEDERATION, s.r.o. Kým prvý z nich venoval svoju pozornosť grafickému dizajnu a kreatívnej podstate hier, druhý z trojice, Marián Fridrich dokonca súťažne hrával počítačové hry. Trojicu uzatvára Filip Fischer, ktorý sa už od stredoškolských čias túžil stať vývojárom vlastnej hry. Počiatočný problém s nedostatkom kapitálu trojica vyriešila založením webového štúdia, ktoré malo potenciálne zisky využívať na vývoj vlastných projektov. V roku 2008 sa na trojicu herných nadšencov usmiala šťastena, keď jeden z klientov prejavil záujem stať sa finančným investorom projektu vývoja hier. Mierny krok späť mohla pre spoločnosť PIXEL FEDERATION, s.r.o znamenať hospodárska kríza. Ak chcela firma napredovať, potrebovala ďalšieho investora a tiež prechod z developerskej spoločnosti aj na publisherskú. Vhodný priestor poskytol Facebook a prvou úspešnou hrou sa stala dnes už dobre známa TrainStation v roku 2010. Od vtedy majú šikovní vývojári na konte viacero úspešných počítačových hier a s firmou PIXEL FEDERATION, s.r.o pokračujú vo vývoji a distribúcii hier priamo pre koncových zákazníkov – hráčov. Jej zakladatelia však nezaspávajú na vavrínoch a plánujú rozšíriť svoje portfólio o nové herné žánre a tituly. Spoločne sa im podarilo stať sa víťazom kategórie EY Technologický Podnikateľ roka 2014.

Podnikanie, ktoré začalo surfovaním

Podnikateľská cesta Petra Matúšku začala distribúciou mobilných telefónov. Všetko zmenilo surfovanie v Brazílii, ktoré ho priviedlo k dobrote z ovocia açai. Od neho sa odvíja aj názov spoločnosti AÇAIMANIA Europe s. r. o., ktorú v roku 2009 založil so svojím spoločníkom Andrejom Bartalosom a v tom čase si aj dal patentovať značku produktov Açaico. Cesta k prvému produktu tejto značky však bola kľukatá; od tvorby vlastnej receptúry, ktorej základom bolo práve brazílske ovocie açai, cez hľadanie fabriky na jeho výrobu až po partnerstvá s logistickými a distribučnými spoločnosťami. Cieľom zakladateľa spoločnosti AÇAIMANIA Europe s. r. o bolo zoznámiť európskeho spotrebiteľa s novou chuťou plnou vitality, zdravia a energie. Z pôvodnej dvojice pracovníkov dnes firma zamestnáva viac než 30 pracovníkov, ktorí sprostredkúvajú predaj nielen v online obchode, ale aj vo všetkých retailových reťazcoch na Slovensku, ale aj v niektorých na území Čiech. Spoločnosť Açaimania úspešne reprezentuje Slovensko na svetových potravinárskych výstavách, kde žne jeden úspech za druhým. Preto jej produkty nie sú ničím výnimočným ani na pultoch reťazcov v Holandsku, Fínsku, Maďarsku či Južnej Kórei a o onedlho aj v USA, Austrálii a Japonsku. Práve na zahraničných trhoch totiž vidí Peter Matúška budúcnosť Açaimanie.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky