Uvoľnenie ďalších opatrení od 26. apríla 2021 – prehľad zmien

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal Vyhlášku k činnosti maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb. Čo sa mení a aké pravidlá platia po novom?

Od pondelka, 26. apríla 2021, sa budú uvoľňovať ďalšie protipandemické opatrenia. Od posledného uvoľňovania prešiel len týždeň, okrem otvorených obchodov a služieb, už budú fungovať aj reštaurácie, bary či fitnescentrá, hoci stále v obmedzenom režime. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien.

Podmienky pre otvorenie terás od 26.4.2021

ÚVZ SR informovalo, že od pondelka, 26.4.2021, sa povoľuje prevádzka terás (exteriérových častí prevádzok verejného stravovania) za  týchto podmienok:

 • Stále platí zákaz konzumovať jedlá a nápoje v interiéri.
 • Jedlá a nápoje je možné podávať zabalené pre odber so sebou alebo v exteriérovej časti prevádzky. Za exteriér sa považuje priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z dvoch bočných strán.
 • Medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre (tu neplatí podmienka jedna osoba na 15 m2) .
 • Konzumovať jedlá alebo nápoje je možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí.
 • Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber pečiva. Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál.
 • Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.
 • Stanovujú sa podmienky pre umývanie riadu: vykonávať sa musí podľa požiadaviek uvedených v § 9 ods. 4. písm. g) vyhlášky MZ SR č. 533/2007 Z. z.; pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok.
 • Po každom zákazníkovi je nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel.
 • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať.

ÚVZ SR upozorňuje, že vo vyhláške neupravovali počet ani zloženie osôb za stolom na terasách (spoločná domácnosť, mimo spoločnej domácnosti). Pripomínajú, že pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí sa vyžaduje negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách, ktoré sú stanovené vo vyhláške ÚVZ SR (vstup do priestorov prevádzok a zamestnávateľov). Zároveň vychádzali aj zo skúseností z praxe: prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.

Prečítajte si tiež

Ak ide o povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest: pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté, a takto si osoby sadajú aj za stôl. Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári - počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól.

Pravidlá pre fitnescentrá od 26.4.2021

Pre otvorenie fitnescentier je potrebné dodržať nasledovné:

 • Maximálna kapacita 6 zákazníkov.
 • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.
 • Zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, na dezinfekciu treba použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.
 • Pri športovej činnosti je možné uplatniť si výnimku z prekrytia horných dýchacích ciest
 • Prevádzka šatní a spŕch je možná, za dodržiavania základných hygienických pravidiel (vetranie, dezinfekcia, rozostupy a pod.)

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že aj pri vstupe do fintescentier je potrebné, aby sa zákazník preukázal negatívnym výsledkom testu nie starším ako sedem dní, respektíve dokladom o výnimkách, napríklad o prekonaní ochorenia Covid-19 nie starší ako 180 dní. „Pri vstupe do prevádzok je zo strany zákazníka/návštevníka potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu nie starším ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu. Tu je však potrebné upozorniť, že nie na všetky prevádzky sa vzťahuje povinnosť preukázať sa negatívnym testom nie starším ako 7 dní pri vstupe. Negatívny výsledok testu nie je potrebné predložiť napríklad pri vstupe do najbližších potravín, lekárne či drogérie a podobne," uviedlo ÚVZ SR.

Informácia k vyhradenému nákupnému času pre seniorov a ŤZP

„Počas uvoľňovania opatrení je z nášho pohľadu dobré a dôležité, ak je vyhradený nákupný čas pre osoby nad 65 rokov a ťažko zdravotne postihnuté osoby, vrátane ich sprievodcov. Ide o najzraniteľnejšie skupiny ľudí.

S uvoľňovaním opatrení sa, prirodzene, zvyšuje pohyb ľudí a s tým je spojené riziko. Nákupné hodiny pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby sú vyhradené v čase, kedy je na obchody menší nápor.

Vyzývame osoby, pre ktoré je nákupný čas vyhradený, aby ho využívali vždy, keď je to možné, je to v záujme ochrany ich zdravia,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby je vyčlenený v čase od 9:00 do 11:00 počas pracovných dní, konkrétne v predajniach potravín a predajniach drogérií.

Ak sa bude epidemiologická situácia naďalej zlepšovať, sú otvorení diskusii o ich skrátení a postupom času aj o ich úplnom zrušení.

Zdroj: ÚVZ SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Opatrenia platné od 3.5.2021: prehľad zmien

Od 3. mája sa uvoľňujú ďalšie opatrenia a mení sa tiež režim vstupu do prevádzok či na pracoviská. Na čo sa pripraviť?

Koncesionárske poplatky od 1. 7. 2021

Čo sú koncesionárske poplatky, kto má povinnosť ich platiť a aké zmeny prinesie novela účinná od 1. 7. 2021?

Vestník verejného obstarávania – ako v ňom vyhľadávať

Ako sa orientovať vo Vestníku verejného obstarávania a aké informácie v ňom nielen podnikatelia môžu nájsť?

Uvoľnenie opatrení od 19. apríla 2021: prehľad zmien

Aké povinnosti musia byť dodržané v otvorených prevádzkach a ako sa menia podmienky vstupu do priestorov zamestnávateľa?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky