Moderná učebná pomôcka zoznámi študentov s daňami a pripraví ich na život aj podnikanie

Daňové vzdelávanie nemusí byť strašiakom, nudným či príliš zložitým učivom. Ako dane fungujú a prečo sa platia, učí deti a mládež portál TAXEDU.

Unikátny portál TAXEDU o daniach pre skupinu užívateľov od 9 do 25 rokov spustila Európska komisia (EK) v roku 2017. Jeho obsah je k dispozícii v 22 jazykoch EÚ vrátane slovenčiny. Odvtedy sa tento spôsob elektronického vzdelávania presadzuje na školách po celom starom kontinente s cieľom prispieť k zvýšeniu povedomia o daniach medzi mladými Európanmi. Na jeho príprave spolupracovali od začiatku aj príslušníci finančnej správy.

Učiteľom pomôže mimozemšťan - hravou formou prevedú deti daňami 

V rámci výučby finančnej gramotnosti môžu slovenskí učitelia využiť jednoduchý spôsob, ako začleniť koncepcie, teóriu, históriu a uplatňovanie daní do vyučovacích hodín. Portál TAXEDU je ľahko dostupný zdroj poskytujúci množstvo vzdelávacích materiálov. Zároveň je inšpiráciou k tomu, aby bolo vzdelávanie o daniach pre súčasných študentov a zajtrajších občanov EÚ zábavnejšie, podnetnejšie a tvorivejšie. 

Zdroj: Finančná správa SR
Zdroj: Finančná správa SR

Študentov na tejto ceste sprevádza veselý mimozemský módny návrhár, ktorý prišiel na Zem, aby tu predával topánky s raketovým pohonom. Volá sa 2QT (z anglického výrazu „too cute – veľmi roztomilý“) a postupne sa učí, ako na planéte daňový systém funguje a spolu s ním tak robia aj budúci daňovníci. 

S daňami sa zoznámia deti na základných školách aj vysokoškoláci 

Portál obsahuje množstvo praktických príkladov, prípadových štúdií, videoklipov a hier, ktoré prostredníctvom situácií zo skutočného života alebo fiktívnych postáv a prostredia približujú hodnotu zdanenia a učia deti všetkých vekových kategórií, ako dane fungujú a prečo ich platíme. 

Zdroj: Finančná správa SR
Zdroj: Finančná správa SR

Skupina vo veku od 9 do 12 rokov získa základné informácie o tom, čo dane vlastne sú a aký je ich prínos. Tínedžerov od 13 do 17 rokov zaujíma problematika nakupovanie cez internet či sťahovanie hudby. Veková kategória od 18 do 25 rokov rieši už iné životné situácie – prvé zamestnanie, prácu v zahraničí, štúdium na vysokej škole či začiatok podnikania. Vďaka portálu prídu na to, že platenie daní má svoje pravidlá.  

Zdroj: Finančná správa SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Lýceum C. S. Lewisa: moderné vzdelávanie, ktoré pripraví na výzvy 21. storočia

Škola, ktorá rozvíja podnikavosť či charakter, buduje vnútornú odolnosť aj vytrvalosť – riaditeľka Lýcea C. S. Lewisa prezradila, ako študentov pripravujú na výzvy, ktoré ich po štúdiu čakajú.

Rozvíjať podnikateľské zručnosti na školách pomôžu firmy: pilotné projekty štartujú v januári

Podnikateľské zručnosti sú blízke kľúčovým kompetenciám potrebným na presadenie sa na pracovnom trhu. Rozvíjať ich u detí a mládeže pomôžu nové systémové nástroje so zapojením firiem.

Objavte potenciál umelej inteligencie na konferencii Podnikanie budúcnosti

Ako využiť potenciál umelej inteligencie vo vašom podnikaní? Bude pomocníkom účtovníkov alebo ich nahradí? Odpovede prezradia špičkoví experti 07. 11. 2019 v Bratislave. Registrácia je bezplatná.

Night of Chances, na ktorom prisľúbil účasť aj primátor Matúš Vallo, ti prinesie horúce novinky zo sveta biznisu

Už čoskoro sa koná 9. ročník najväčšieho kariérno-vzdelávacieho podujatia Night of Chances pre všetkých, ktorým je blízka téma biznisu. Si to práve ty? V tom prípade je pre teba pripravený večer plný nielen životných šancí, ale aj zaujímavých workshopov, aktuálnych tém či inšpiratívnych rečníkov. Príď už 9.10. stráviť NOC na FIIT, STU v Bratislave.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky