Ako sa zákazu predaja počas sviatkov prispôsobili predajcovia?

Ako sa zákazu predaja počas sviatkov prispôsobili predajcovia?
Zdroj: Pixabay.com
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Pre maloobchodné predajne už dva roky platí zákaz predaja počas sviatkov. Ako sa predajcovia vysporiadali s týmto zákazom? Mala táto právna úprava vplyv na ich tržby?

Zákaz predaja cez sviatky sa dotkol maloobchodného predaja v tom, že zamestnávateľ v presne vymedzené dni v roku nemôže nariadiť, alebo si dohodnúť prácu so zamestnancom. Týka sa to nielen práce za pokladňou, ale aj obsluhy výdajných miest, dokladania tovaru, zabezpečovania čistoty  predajní a iné práce, ktoré sú naviazané na maloobchodný predaj. 

Základom právnej úpravy je to, že sa to vzťahuje iba na zamestnanecké vzťahy. Existuje však skupina výnimiek, ktorá môžu mať aj počas sviatku otvorené. Zväčša ide o fyzické osoby, ktoré si predaj tovaru zabezpečujú sami bez využitia zamestnancov.

Zákaz predaja postihol najmä potraviny

Zákazom boli postihnuté najmä celoslovenské maloobchodné potravinové reťazce. Nezostávalo im nič iné, len sa tejto zmene prispôsobiť. „Ako každý iný reťazec aj náš rešpektuje a dodržiava zákon o zákaze predaja cez sviatky,“ konštatuje spoločnosť Terno real estate, ktoré prevádzkuje sieť potravín KRAJ.

Niektoré siete potravín túto zmenu vnímajú pozitívne. „Zatvorenie predajní počas sviatkov sme uvítali,“ uvádza Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko.

Naopak táto právna úprava sa nedotkla veľkoobchodnej siete predajní METRO, ktoré nie je zamerané na predaj koncovému zákazníkovi. „Našej spoločnosti sa tento zákon a regulácia netýka. Je totiž zameraná na B2B biznis a nie na predaj koncovému zákazníkovi, takže sa jej netýkajú ani ďalšie body príslušného zákona. Predajne METRO sú preto na celom Slovensku zatvorené len na 1. sviatok vianočný - 25.12., na Nový rok 1. januára a na Veľkonočnú nedeľu,“ uvádza v stanovisku spoločnosť METRO Cash & Carry SR.

Zmena v logistike nákupu

So zákazom predaja počas sviatkov sa museli vyrovnať nielen predajcovia, ale aj samotní zákazníci. „Zákazník kvôli sviatkom neobmedzí svoju spotrebu, a tak k nám príde nakúpiť deň vopred alebo deň po štátnom sviatku. Zákazníkov na zatvorené predajne počas sviatkov vždy vopred upozorňujeme a proces objednávania potravín neustále zlepšujeme s cieľom dosiahnutia čo najnižšej miery odpisov,“ konštatuje Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA.

Predajcovia tak museli prispôsobili veľkosť svojich objednávok vzhľadom na blížiaci sa štátny sviatok. „Objednávky prispôsobujeme podľa potreby jednotlivých predajní. Dbáme na to, aby sme znižovali odpisy tovaru,“ uvádza prevádzkovateľ siete predajní potravín KRAJ.

Lepšia logistika objednávok tak dokáže kompenzovať zatvorenú predajňu počas štátneho sviatku. „V prípade objednávania čerstvých potravín vychádzame z analytiky predchádzajúcich sviatkov, množstvá sa optimalizujú podľa predajných dát,“ konštatuje Branislav Lellák z reťazca Coop Jednota.

Článok pokračuje pod reklamou

Vplyv zákazu predaja cez sviatky na obrat? Žiadny

Zatvorená predajňa má prirodzene vplyv na hospodárnosť obchodu. Počiatočné obavy veľkých klesajúcich obratov sa ale nepotvrdili. „Nevnímame, že by tento krok mal negatívny dopad na obrat našej spoločnosti,“ objasňuje Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA.  

Podobný názor má aj Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko: „Zatvorenie predajní počas sviatkov nemá žiaden dopad na celkový obrat, nakoľko spotrebitelia svoje nákupné zvyklosti prispôsobili realite. Predajne vopred zásobujeme dostatočným množstvom tovaru, takže zákazníci ich zatvorenie  počas sviatkov nepociťujú.“

Prečítajte si tiež

Napriek tomu určitý negatívny vplyv zatvorenia predajní tu je. Myslí si to sieť predajní KRAJ: „Týždne, do ktorých spadajú štátne sviatky, sú celkovo hodnotené slabšie ako štandardné týždne, kedy sú obchody otvorené sedem dní.“

Názory na zákaz predaja v nedeľu sú rôzne

Vymedziť, kedy by mali byť obchody otvorené a kedy zatvorené nie je jednoduché. Na jednej strane zamestnanci oceňujú príplatky počas sviatkov, na druhej strane veľa zamestnancov by rado strávilo nedeľu či sviatok s rodinou.

„Z procesnej stránky je lepšie mať otvorené cez všetky sviatky, alebo ponechať zatvorené ako momentálne je. Podľa našich informácií zamestnanci by radi oddychovali aj v nedeľu,“ konštatuje sieť potravín KRAJ. 

Na trend zatvorených predajní počas nedele pristúpili aj niektoré predajne COOP Jednota Slovensko: „Naši zamestnanci zákaz privítali, viac voľného času môžu venovať sebe a svojej rodine, čo podporujeme. Niektoré spotrebné družstvá dokonca pristúpili aj k úprave otváracích hodín, prípadne úplnému zavretiu predajní aj počas nedieľ.“

Iný názor má Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA: „Vzhľadom na to, že predajne máme otvorené sedem dní v týždni, naši zamestnanci boli zvyknutí pracovať aj cez sviatky. Predpokladáme, že väčšina preferuje pracovať cez sviatky kvôli výhodnému finančnému ohodnoteniu – príplatkom. Určite sa však nájde aj u nás skupinu zamestnancov, ktorí preferujú mať voľno a tráviť čas s rodinou či priateľmi.“

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Nový zákon o ochrane spotrebiteľa od 1. 7. 2024 – prehľad zmien

Parlament schválil nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Aké zmeny prinesie pre spotrebiteľov a obchodníkov vrátane e-shopov? Pripravili sme stručný prehľad tých najdôležitejších zmien.

ESG reporting na Slovensku od roku 2025

Ako bude ESG vykazovanie prebiehať v praxi, koho sa (ne)týka a čo robiť, aby firma mala lepší ESG rating? Približuje špecialista na oblasť ESG vykazovania Peter Szabó.

Národný program reforiem: na čo sa pripraviť?

Návrat k eFaktúre, efektívnejšie plnenie daňových povinností, podpora inovácií či jednoduchšie zamestnávanie cudzincov. Súhrn opatrení, ktoré reagujú na odporúčania EÚ.

Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov 2024

Prehľad otváracej doby jednotlivých reťazcov počas Veľkej noci - od 29.3.2024 do 1.4.2024. Kto (ne)musí prevádzku zatvoriť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky