Predčasný dôchodok

Aké sú podmienky odchodu na predčasný dôchodok, ako sa počíta predčasná penzia a čo všetko ovplyvňuje jej výšku? Aký je rozdiel oproti klasickému starobnému dôchodku a kedy sa oplatí? Praktické informácie aj o postupe žiadania o predčasný dôchodok, aké doklady je potrebné mať pripravené či o práci popri dôchodku.  


Predčasný dôchodok od 15. 5. 2024

Parlament v rámci novely zákona o sociálnom poistení schválil zmeny v predčasných dôchodkoch. Ako sa zmení výpočet predčasnej penzie a kto na ňu bude mať nárok?

Schvaľovanie dôchodku: riziko výpadku príjmu a neplatenia odvodov

Sociálna poisťovňa má na schválenie žiadosti o dôchodok niekoľko týždňov. Na čo sa pripraviť z hľadiska výpadku príjmu a ako je to s poberaním dávky v nezamestnanosti či odvodmi?

Povinne dôchodkovo poistené SZČO s nárokom na predčasný dôchodok

Zoznam povolaní, pri ktorých výkone môže byť živnostník dôchodkovo poistený a zároveň mu bol priznaný predčasný dôchodok či jeho výplata.

Počet dôchodcov na Slovensku: predčasné dôchodky „zamiešali karty“

Ako ovplyvnila možnosť odísť do penzie po 40 odpracovaných rokoch trh práce, výšku priemerných penzií či výdavky Sociálnej poisťovne? Prehľad a porovnanie.

Predčasný vs starobný dôchodok: podmienky, žiadanie a výpočet

Kto a na ktorú dávku má nárok, od čoho závisí jej výška a ako je to s prácou popri dôchodku? Súhrn základných rozdielov pri žiadaní o klasický starobný a predčasný dôchodok.


Dôchodkový vek v roku 2024: prehľad a tabuľka

Dôchodkový vek sa bude viazať na strednú dĺžku života. Čo to bude znamenať v praxi, čo platí v roku 2024 a kedy sa hranica dôchodkového veku môže znížiť?

Oplatí sa ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

Čo všetko ovplyvňuje výšku predčasného dôchodku, ako sa líši výpočet, ak ide o odchod na penziu po 40 odpracovaných rokoch a kedy sa môže penzia aj navýšiť?

Predčasný dôchodok: do penzie po 40 odpracovaných rokoch

Od 1.1.2023 možno ísť do predčasného dôchodku skôr ako dva roky pred dôchodkovým vekom. Aké sú podmienky, ako o dávku žiadať a čo v prípade zamestnaných osôb?


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky