Koncesionárske poplatky zamestnávateľa: dočkajú sa firmy zmeny?

Koncesionárske poplatky zamestnávateľa: dočkajú sa firmy zmeny?
Zdroj: Pixabay.com
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Do pripomienkovania putuje návrh zákona, ktorý nastaví objektívnejšie parametre určujúce výšku úhrady za služby RTVS v prípade podnikateľských subjektov. Čo by malo platiť po novom?

Pripravuje sa návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska. Rezort kultúry bol (v súvislosti s cieľom zlepšovať podnikateľské prostredie) uznesením vlády SR č. 79 z 2.2.2022 zaviazaný nastaviť parametre určujúce výšku úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS pre platiteľov – podnikateľské subjekty.

V platení koncesionárskych poplatkov sú znevýhodnení väčší zamestnávatelia

V súčasnosti sú jedným z hlavných zdrojov príjmov RTVS úhrady za služby verejnosti poskytované touto inštitúciou. Podľa aktuálnej právnej úpravy je platiteľom fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti, a to ako odberateľ v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome. Teda majitelia bytov a domov, ktorí majú v domácnosti zapojenú elektrinu. No koncesionársky poplatok verejnoprávnej RTVS platia aj zamestnávatelia, ktorí v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu zamestnávajú aspoň 3 zamestnancov.

Keďže takéto nastavenie znevýhodňuje najmä zamestnávateľov s väčším počtom zamestnancom a nezohľadňuje reálny hospodársky výsledok podnikateľskej činnosti, plánuje sa zmena v klasifikácii sadzieb úhrad.

Navrhovaná zmena v platení koncesionárskych poplatkov RTVS pre podnikateľov

Ako sa uvádza v predbežnej informácii, návrh zákona má za cieľ optimálne nastaviť sadzby úhrad za služby verejnosti pre podnikateľov tak, aby nedošlo k narušeniu nezávislého fungovania RTVS, najmä z hľadiska plnenia jej zákonných úloh pri poskytovaní služieb verejnosti.

Klasifikácia úhrad pre podnikateľov by po novom mala byť stanovená podľa účtovných výsledkov. Toto by znamenalo spravodlivejší postup pri určovaní, do akej miery ide o ekonomické zaťaženie. Parameter obratu podnikateľských subjektov bude objektívnejší ako parameter počtu zamestnancov.

Zapojiť sa môže aj verejnosť

Do prípravy právneho predpisu sa môže zapojiť aj verejnosť. Zasielať podnety či návrhy možno na adresu Ministerstva kultúry SR, sekciu kreatívneho priemyslu, odbor mediálneho práva a audiovízie či e-mailom na [email protected].

Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je október 2022.

Zdroj: slov-lex.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Prechodný pobyt na účel zamestnania: ako ho získať?

Aby mohla firma zamestnať cudzinca na Slovensku, musí mu byť udelený prechodný pobyt pre tento účel. Aké doklady treba k jeho získaniu a čo rieši zamestnávateľ?

Zákon o ochrane spotrebiteľa od 1.7.2024: koniec fiktívnych zliav

Ako musí obchodník postupovať pri poskytnutí zľavy z ceny tovaru podľa nového zákona o ochrane spotrebiteľa účinného od 1. 7. 2024?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa od 1. 7. 2024 – prehľad zmien

Parlament schválil nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Aké zmeny prinesie pre spotrebiteľov a obchodníkov vrátane e-shopov? Pripravili sme stručný prehľad tých najdôležitejších zmien.

ESG reporting na Slovensku od roku 2025

Ako bude ESG vykazovanie prebiehať v praxi, koho sa (ne)týka a čo robiť, aby firma mala lepší ESG rating? Približuje špecialista na oblasť ESG vykazovania Peter Szabó.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky