Pridelenie ISBN: význam, postup, cena a ďalšie náležitosti

Pridelenie ISBN: význam, postup, cena a ďalšie náležitosti
Zdroj: Pixabay.com
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Kniha bez ISBN môže mať problém pri predaji. Prečo to tak je, kto a ako o toto číslo môže požiadať a čo robiť v prípade, že zmeníte niektorú z častí v už vydanej knihe?

Vydanie knihy sa spája s viacerými náležitosťami, medzi ktoré patrí aj pridelenie čísla ISBN. Mnohí sa s ním možno stretli pri písaní študentských prác a následnom zdrojovaní literatúry a brali ho len ako zhluk rôznych číslic. Vydavateľ knihy by naň však určite nemal zabudnúť. Erika Poloncová zo Slovenskej národnej knižnice pre Podnikajte.sk prezradila:

  • prečo je číslo ISBN dôležité,
  • ako a koho oň žiadať,
  • aké podmienky treba splniť, aj
  • kto o ISBN žiadať nemôže.

Prečo je číslo ISBN dôležité?

S pojmom ISBN sa stretol asi takmer každý, no o jeho význame sa až tak často nerozpráva. Toto označenie znamená medzinárodné štandardné číslo knihy (International Standard Book Number), uvádza sa vo forme 13-miestneho čísla a je medzinárodným identifikátorom monografických publikácií. „Je známe v mnohých krajinách na celom svete ako stručné a zrozumiteľné identifikačné číslo, ktoré je za určitých okolností čitateľné strojom. ISBN jednoznačne označuje konkrétnu monografickú publikáciu, a preto by ju malo sprevádzať od jej vzniku. Slúži ako základný nástroj na produkciu, distribúciu, analýzu trhu a systémy zhromažďovania bibliografických dát na knižnom trhu a má rovnako zásadný význam pre informačné riadenie knižníc,“ vysvetľuje Erika Poloncová. Zároveň však upozorňuje, že číslo ISBN nezabezpečuje ochranu autorských práv.

Vydavatelia a kníhkupci by na uvedenie tohto identifikačného údaja by mali dbať. Erika Poloncová uvádza, že je používanie ISBN v ich záujme. Ovplyvňuje to totiž možnosť objednávať a distribuovať knihy. Navyše publikácie bez tohto označenia nie sú zahrnuté v produktoch bibliografických dát. „Ľudia sa budú domnievať, že vaše knihy neexistujú a aj keď o ich existencii vedia, môže byť pre nich ťažké zaobstarať ich iným spôsobom.“ Takéto publikácie je teda zložité predať.

ISBN sa na Slovensku používa od roku 1989 a upravuje ho Zákon č. 212/1997 Zb. z. Na národnej úrovni spravuje systém ISBN Národná agentúra ISBN v Slovenskej národnej knižnici. Tieto čísla prideľuje spomínaná agentúra, avšak existuje aj výnimka pre veľkých vydavateľov. Tým pridelia bloky čísel, a tak svojim publikáciám ISBN prideľujú vydavatelia sami.

Kto môže o ISBN žiadať?

Číslo ISBN prideľuje Národná agentúra ISBN iba vydavateľom so sídlom na Slovensku. O označenie môže požiadať právnická i súkromná osoba (vydanie publikácie vo vlastnom náklade). Čísla ISBN sa prideľujú monografickým publikáciám a určitým druhom súvisiacich produktov, ktoré sú verejne dostupné, či už sú dostupné bezplatne alebo za určitú cenu. Súvisiacimi produktmi sú napríklad adresáre, atlasy, mapy, konferenčné zborníky, leporelá s textom či maľovanky s textom. Do systému ISBN sú zahrnuté publikácie bez ohľadu na to, či ide o trhovú alebo mimotrhovú produkciu, či ide o publikácie určené pre vnútornú potrebu inštitúcií.

Identifikátor ISBN však nemôže byť udelený vydavateľovi, ktorý nemá sídlo v Slovenskej republike a nesplní podmienky pre vstup do systému ISBN (spomínané doloženie potrebných dokladov).

Postup pri žiadaní o pridelenie ISBN

Vydavateľ musí pri prvom vstupe do systému ISBN v SR agentúre odovzdať doklad o svojej vydavateľskej činnosti, napr. živnostenský list, výpis z OR SR, výpis stanov a pod. a uviesť perspektívu vydávania – či ide o jednorazové vydanie titulu, alebo vydavateľ plánuje vydávať väčšie množstvo titulov. V druhom prípade je taktiež potrebné uviesť približný počet v rámci roka. Potrebné dokumenty môže zaslať elektronicky na mail [email protected] alebo poštou.

Vydavateľ s Národnou agentúrou ISBN v SR komunikuje prostredníctvom online formulárov zverejnených na webe Slovenskej národnej knižnice. Erika Poloncová však dodáva, že v krajnom prípade je možné poslať žiadosť o pridelenie čísla ISBN aj klasickou poštou. V žiadosti je potrebné uviesť tieto údaje:

  • vydavateľ,
  • autor,
  • názov,
  • zväzok/časť,
  • poradie vydania,
  • forma vydania (viazaná, brožovaná, elektronická (CD-ROM, DVD-ROM, online publikácia)).

„Národná agentúra ISBN po obdržaní žiadosti od vydavateľa zaeviduje údaje o ohlásenom vydaní publikácie do svojho systému a pridelí na žiadanú publikáciu číslo ISBN. Vydavateľ ho dostane v elektronickej verzii mailom, resp. klasikou poštou,“ približuje Erika Poloncová.

Prečítajte si tiež

Tieto údaje slúžia ako podklad pre zoznam ohlásených kníh, ktorý zverejňuje Slovenská národná knižnica a v ktorom si údaje o ISBN môže vydavateľ kedykoľvek skontrolovať. S pridelením čísla ISBN pre vydavateľov so sídlom na SR sa nespájajú žiadne náklady, tento proces je bezplatný.

Povinnosti vydavateľstiev, ktoré majú výnimku v udeľovaní ISBN

Väčšie vydavateľstvá majú v prideľovaní ISBN spomínanú výnimku. V rámci vydavateľskej činnosti pridelenie tohto čísla spravuje a jeho povinnosťou je:

  • oznamovať zmeny vo svojich údajoch, organizačné zmeny vo vydavateľstve,
  • zodpovedať za správnosť prideľovaných čísiel ISBN uvádzaných v publikáciách a zabezpečiť ich prípadnú opravu,
  • informovať Národnú agentúru ISBN v SR o pridelených číslach ISBN,
  • viesť si evidenciu pridelených čísiel ISBN a s nimi spojených metadát (vrátane prípadnej evidencie chybných, duplicitných, neopravených pridelených čísiel ISBN s odkazom na správne číslo ISBN, musia zabezpečiť zverejňovanie čísiel ISBN a titulov, ktorým už boli pridelené, vo vydavateľských katalógoch, bibliografiách, propagačných materiáloch).

Ako a kde sa identifikačné číslo ISBN umiestňuje?

„Číslo ISBN sa musí vyskytovať na publikácii samotnej. V prípade tlačených kníh sa štandardne uvádza v tiráži (pozn. red.: informácie obsahujúce technické a vydavateľské informácie o knihe, spravidla umiestnené na poslednej strane knihy) a na zadnej strane obálky,“ uvádza Erika Poloncová zo Slovenskej národnej knižnice.

Prečítajte si tiež

ISBN sa takisto musí vyskytovať na akomkoľvek sprievodnom materiáli vydanom spolu s publikáciou. Toto označenie by malo byť vždy vytlačené dostatočne veľkým písmom, aby bolo ľahko čitateľné (t.j. 9 alebo viac bodov). „Možno ho tiež uviesť v čiarovom kóde EAN, ktorého súčasťou je toto číslo. ISBN v čiarovom kóde sa uvádza len na zadnej strane obálky, dosky alebo prebalu.“

Erika Poloncová zároveň uvádza, že o správnosti umiestnenia a zobrazenia čísla ISBN na publikácii hovorí aj norma „STN ISO 2108 Informácie a dokumentácia. Medzinárodné štandardné číslo knihy (ISBN)“ z roku 2006.

Kedy sa udeľuje nové ISBN?

Niekedy sa knihy po čase dopĺňajú alebo upravujú. O pridelenie nového čísla ISBN však treba požiadať v prípade, ak boli v publikácii vykonané významné zmeny akejkoľvek časti alebo častí. Vydavateľ bude musieť požiadať o samostatné číslo ISBN vtedy, ak dôjde k zmene názvu publikácie. Rovnako aj pri zmene formátu je potrebné nové číslo ISBN. „Rozličné formáty publikácie vyžadujú rozličné číslo ISBN. Ide napr. o tvrdú väzbu, brožovanú väzbu, publikáciu v Braillovom písme, zvukovú knihu, online elektronickú publikáciu atď. Všetky si vyžadujú samostatné čísla ISBN. Ak sú elektronické publikácie dostupné v odlišných formátoch (napr. .lit, .pdf, .html, .pdb), každému samostatne dostupnému formátu sa pridelí jedinečné číslo,“ vysvetľuje Erika Poloncová.

Prečítajte si tiež

Zároveň dodáva, že v prípade dotlače bez zmeny textu alebo väzby/formátu sa musí ponechať pôvodné číslo ISBN, za predpokladu, že vydavateľ a nakladateľstvo zostávajú rovnaké. Pri zmene názvu dotlače je však potrebné prideliť nový identifikátor.

Článok pokračuje pod reklamou

V ktorých prípadoch sa ISBN neprideľuje?

Medzinárodná agentúra, ktorá spravuje systém ISBN so sídlom v Londýne vypracovala typológiu dokumentov, ktorým sa prideľuje číslo ISBN a ktorým nie. Označenie týmto číslom nemajú:

  • zdroje na pokračovanie považované vo svojom celku za bibliografické subjekty (samostatné vydania môžu mať pridelené čísla ISBN)
  • abstrahované subjekty, napr. textové práce a iné abstrahované výtvory intelektuálneho alebo umeleckého charakteru,
  • tlačené materiály s krátkodobou účinnosťou, napr. reklamné materiály a pod.,
  • tlačené hudobniny,
  • umelecké tlače a umelecké súbory bez titulnej strany a textu,
  • omaľovánky,
  • krížovky,
  • osobné dokumenty (napr. elektronický životopis alebo osobnostné profily),
  • pohľadnice,
  • hudobné zvukové nahrávky,
  • softvér, ktorý je určený na iný účel ako vzdelávací alebo inštruktážny,
  • elektronické vestníky,
  • elektronická pošta a iná elektronická korešpondencia,
  • hry.

Erika Poloncová zároveň upozorňuje, že číslo ISBN nie je možné prideliť retrospektívne, to znamená starším publikáciám, ktoré vyšli bez čísla ISBN.

ISBN v prípade elektronických publikácií

Do popredia sa dostávajú aj elektronické publikácie, tzv. e-knihy. Aj v ich prípade je potrebné, aby vydavateľ zabezpečil označenie číslom ISBN. Aby sa tak stalo, musí však splniť isté náležitosti: „Ak je publikácia prístupná v elektronickej forme (napr. e-kniha, CD-ROM alebo publikácia dostupná na internete), bude mať nárok na číslo ISBN za predpokladu, že obsahuje text, je dostupná verejnosti a že účelom publikácie nie je jej existencia ako zdroja na pokračovanie (seriálové publikácie, napr. periodiká, noviny, časopisy, ročenky). Tieto periodické publikácie totiž získavajú číslo ISSN a patria do systému ISSN.“ 

V prípade, že je súčasťou publikácie pripojený materiál (napr. hypertext), vzťahuje sa naň rovnaké číslo ISBN. Nie všetkým typom elektronických publikácií ale ISBN náleží. Ide o:

  • publikácie, ktoré podliehajú častým aktualizáciám, napríklad online databázy,
  • webové stránky,
  • propagačné alebo reklamné materiály,
  • vestníky,
  • elektronická pošta a iná elektronická korešpondencia,
  • vyhľadávače,
  • hry,
  • osobné dokumenty (napr. elektronický životopis alebo osobnostné profily),
  • cestovné poriadky/kalendáre.
Prečítajte si tiež

Čo sa týka označovania, pri e-knihách online by malo byť číslo ISBN uvedené na titulnej obrazovke / stránke a rovnako aj v tiráži (zadnú stranu obálky e-knihy nemajú). Ak sa publikácia vydáva v ochrannom obale so sprievodným materiálom (CD-ROM, DVD-ROM), číslo ISBN sa uvedie aj na sprievodnom materiáli a aj na obale (na etikete, v booklete, ...). Ak nie je možné uviesť číslo ISBN na obale, potom sa uvedie na spodnej časti chrbta obalu (napr. krabica, puzdro, ...).

Pokiaľ sú rozličné formáty dostupné samostatne a majú pridelené rozličné čísla ISBN, všetky by mali byť zapísané pod sebou na všetkých verziách a skrátená forma verzie by mala byť uvedená v okrúhlej zátvorke za číslom ISBN, napríklad:

  • ISBN 978-80-111-2222-3 (tvrdá väzba,
  • ISBN 978-80-111-2223-4 (brožovaná väzba),
  • ISBN 978-80-111-2224-5 (PDF),
  • ISBN 978-80-111-2225-6 (HTML),
  • ISBN 978-80-111-2226-7 (OEB).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Zápis do RPVS: vydavatelia publikácií a prevádzkovatelia webov

Vydavatelia periodických publikácií a prevádzkovatelia spravodajských webov sa musia zapísať do Registra partnerov verejného sektora. Koho sa to (ne)týka a ako postupovať?

Zmeny pre vydavateľov od 1. 8. 2022

Od augusta 2022 platí nový zákon o publikáciách, ktorý nahradil doposiaľ zastarané právne predpisy. Aké zmeny priniesol?

Povinné výtlačky od roku 2022

Povinnosť odovzdávať výtlačky periodických a neperiodických publikácií rôznym knižniciam, upravuje nový zákon. Čo sa ním zmení a aký je súčasný stav?

Nový zákon o publikáciách – čo prinesie od 1. 1. 2022?

V januári 2022 má nadobudnúť účinnosť nový zákon o publikáciách. Čo prinesie a ako sa zmenia počty povinne odovzdávaných výtlačkov publikácií určeným knižniciam?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky