Oznámenie čísla bankového účtu daňovému úradu od roku 2020

Od roku 2020 sa ruší povinnosť oznamovať daňovému úradu čísla bankových účtov, na ktorých sú sústredené prostriedky z podnikateľskej činnosti.

Novela daňového poriadku prináša aj niekoľko zjednodušení pre daňové subjekty. Tie prispejú k zníženiu administratívnej záťaže podnikateľov. Jedna zo zásadných zmien, ktorej účinnosť je odložená na rok 2021, je spôsob registrácie daňových subjektov, ktoré bude v mnohých prípadoch vykonávať daňový úrad automaticky (napríklad po zapísaní do príslušného registra alebo po podaní prvého daňového priznania). Viac informácií o zmenách v správe daní si prečítajte v článku Novela (zmeny) daňového poriadku od roku 2020. V tomto článku sa zameriame na dve zjednodušenia účinné od 1. januára 2020.

Povinnosť oznamovať číslo bankového účtu daňovému úradu do roku 2019

Do konca roka 2019 bolo povinnosťou fyzickej aj právnickej osoby v tlačive žiadosti o registráciu (napr. o pridelenie DIČ) uviesť aj čísla účtov vedených u poskytovateľov platobných služieb, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti.

Zároveň platí, že ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii (t.j. do 31.12.2019 aj zmeny v čísle účtu), povinnosťou je oznámiť to daňovému úradu v lehote do 30 dní odo dňa zmeny.

Povinnosť oznamovať číslo bankového účtu daňovému úradu sa od roku 2020 ruší

Od roku 2020 platí, že povinným údajom pri registrácii už nebudú čísla účtov (fyzickej ani právnickej osoby) vedených u poskytovateľov platobných služieb, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z podnikateľskej činnosti. Z tohto dôvodu už nebude potrebné zo strany daňového subjektu (podnikateľa) daňovému úradu nahlasovať ani zmeny v bankových účtoch.

Prečítajte si tiež

Založenie alebo zrušenie bankového účtu podnikateľa totiž oznamuje daňovému úradu aj banka. Na duplicitu pri nahlasovaní bankových účtov upozornila anketa Byrokratický nezmysel roka v roku 2018. Je preto pozitívne, že od 1. januára 2020 už túto povinnosť podnikatelia mať nebudú. Ďalšie byrokratické nezmysly je možné nominovať na stránke Byrokratický nezmysel roka.

Článok pokračuje pod reklamou

Zrušenie duplicitnej oznamovacej povinnosti voči daňovému úradu a inej inštitúcii od roku 2021

Od roku 2021 tiež platí, že ak vznikla daňovému subjektu rovnaká oznamovacia povinnosť voči inej inštitúcii a táto inštitúcia nové alebo zmenené skutočnosti oznamuje správcovi dane, daňovník nie je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane. Ide napríklad o zmenu sídla, trvalého pobytu či zmenu priezviska daňovníka.    

Upozorňujeme, že v roku 2021 sa chystá zavedenie novinky v podobe registrácie bankových účtov pre platiteľov DPH. Viac informácií nájdete v článku Registrácia bankových účtov na daňovom úrade – nová povinnosť

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Registrácia pre DPH od roku 2025

Od roku 2025 nastávajú výrazné zmeny v pravidlách registrácie za platiteľa DPH. Aké nové výšky obratu budú rozhodujúce pre podanie žiadosti o registráciu od 1. januára 2025?

Prechodný pobyt na účel zamestnania: ako ho získať?

Aby mohla firma zamestnať cudzinca na Slovensku, musí mu byť udelený prechodný pobyt pre tento účel. Aké doklady treba k jeho získaniu a čo rieši zamestnávateľ?

Zákon o ochrane spotrebiteľa od 1.7.2024: koniec fiktívnych zliav

Ako musí obchodník postupovať pri poskytnutí zľavy z ceny tovaru podľa nového zákona o ochrane spotrebiteľa účinného od 1. 7. 2024?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa od 1. 7. 2024 – prehľad zmien

Parlament schválil nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Aké zmeny prinesie pre spotrebiteľov a obchodníkov vrátane e-shopov? Pripravili sme stručný prehľad tých najdôležitejších zmien.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky