Riešenie sporov


Riešenie sporov za pomoci súdneho zmieru

Veľmi často sa stáva, že dlžník „príde k rozumu“ až keď mu súd domov doručí žalobu. V takejto situácii si uvedomí, že predžalobná výzva (resp. upomienka) sa stala skutočnosťou a zavolá Vám s oznámením, že svoj záväzok uznáva a rád by všetko alebo aspoň časť dlhu uhradil. Na podobný scenár je náš právny poriadok pripravený a umožňuje stranám uzavrieť v rámci prebiehajúceho súdneho konania (ako aj pred jeho začatím) tzv. súdny zmier. Ten sa aj napriek svojej „dohodovej“ podobe môže stať exekučným titulom, na základe ktorého môžete v prípade neplnenia povinnosti viesť proti dlžníkovi exekúciu aj proti jeho vôli. Viac o súdnom zmieri, podmienkach a správnych postupoch si povieme v dnešnom článku.

Ako na exekúciu v EÚ?

Nemôžete sa domôcť svojich práv napriek tomu, že miestny súd už Vám dal za pravdu alebo dlžník svoj záväzok voči Vám písomne uznal?

Rozhodcovské konanie – v čom je lepšie ako súd?

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov alternatívneho riešenia sporov, medzi ktoré nepochybne patrí tiež konanie pred rozhodcom, skupinou rozhodcov či rozhodcovským súdom. Rozhodcovské konanie (inak nazývané tiež arbitráž) predstavuje rýchlu, efektívnu a nie príliš nákladnú formu vyriešenia majetkovoprávnych konfliktov medzi fyzickými osobami i podnikateľmi, ktorého výstup – rozhodcovský nález, má rovnakú váhu ako platobný rozkaz či rozsudok obecného súdu. V tomto článku sa pokúsime ozrejmiť túto problematiku v kontexte predpokladov, výhod i úskalí, ktoré so sebou rozhodcovské konanie prináša.

Ako vymôcť nesplatenú pohľadávku bez súdu? Spíšte notársku zápisnicu!

V prípade, že dlhodobo korektné obchodné vzťahy s Vašimi partnermi neuviazli na mŕtvom bode a dohoda s dlžníkom je stále možná, pokúste sa o ňu. Reč však nie je o splátkovom kalendári zaslanom poštou či emailom ani o ústnej dohode. V rámci mimosúdneho riešenia sporov zákon poskytuje stranám možnosť spísať zápisnicu u notára, ktorá predstavuje efektívny nástroj pri vymáhaní nesplatených pohľadávok. Notárska zápisnica odobrená autoritou štátnej moci dovoľuje dlžníkovi splácanie podľa vopred dohodnutých podmienok a pre prípad porušenia splácania môže tiež vystupovať ako exekučný titul, s ktorým bez nutnosti ďalšieho súdneho konania môžete iniciovať zahájenie exekúcie.

Voľný pohyb dlžníkov v EÚ - ako ich dobehnúť?

Voľný pohyb v rámci Európskej únie prináša podnikateľom mnohé výhody ako aj nové problémy a riziká s nimi spojené. Rozvoj medzinárodného obchodu závisí okrem iného na dodržiavaní základných pravidiel podnikateľskej „slušnosti“, medzi ktoré nepochybne patrí aj platenie dlhov. Omeškanie s platbami častokrát ohrozuje existenciu mnohých malých a stredných podnikov, pričom komplikovanosť vymáhania pohľadávok v cudzine dokáže odradiť nejedného ambiciózneho podnikateľa od uzatvárania nových kontraktov so zahraničnými subjektmi. Problémov, ktoré môže pri domáhaní sa svojich práv klasickým spôsobom zapríčiniť jeden dlžník z cudziny, je hneď niekoľko – nájdenie dlžníka, zabezpečenie prekladov, porozumenie právnemu či súdnemu systému v zahraničí atď. S ich riešením sa Vám pokúsime pomôcť.


Zápasíte s nesplatenými pohľadávkami? Skúste ich vymôcť mimosúdne

Faktúry po splatnosti, neuhradené zmenky a rôzne spôsoby porušenia zmluvných záväzkov sú dnes bežnou praxou vo svete podnikania, ktoré často vedú až k súdnemu sporu. Podnikatelia však často zabúdajú, alebo jednoducho nevedia, že existujú aj iné efektívne spôsoby riešenia, ktoré sú oproti súdnemu konaniu rýchlejšie, lacnejšie a majú rovnakú váhu.


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky