Riadenie financií


Financie, finančný manažment, hodnota - základné princípy

Financie sú oblasť, s ktorou sa stretáva každý z nás v rôznych podobách, preto je relatívne užitočné poznať základné princípy tejto disciplíny. Veľa ľudí žiada o hypotéky, ale myslíte, že vedia, o čo vlastne ide? Nemusíme hneď vedieť z hlavy vypočítať splátku, ale bolo by fajn poznať aspoň princíp fungovania a finančné dôsledky pri použití tohto nástroja. Keď si spočítame všetky hypotekárne splátky a porovnáme ich s výškou úveru, pravdepodobne dostaneme niekoľkonásobne vyššiu sumu v prospech splátok. Ako to vlastne je? Preplácame kupovanú nehnuteľnosť či nie?

Register veriteľov

Podnikateľom poskytujúcim úvery a pôžičky dávame do pozornosti nové povinnosti vyplývajúce z legislatívy, podľa ktorej Národná banka Slovenska vedie register veriteľov. V tomto registri budú banky, lízinkové spoločnosti ale aj nebankové subjekty, ktoré podnikajú v oblasti poskytovania úverov a pôžičiek.

Príprava na rozhovor s bankárom

Nie každý má úspech pri získavaní úveru. Na jednanie s bankou je treba sa dôkladne pripraviť. Pripravili sme pre vás preto špeciálnu časť zameranú na jednanie s bankármi. Nezabudli sme ani na niekoľko tipov, ako sa stať "ideálnym" dlžníkom.

Proces žiadania a schvaľovania úveru

V prípade, že ste sa rozhodli, že niektorá z foriem úverového financovania je pre vaše podnikanie najdostupnejšia, resp. najlepšia voľba, pripravte sa na proces jednania o úvere, ktorý nezriedka trvá aj dva mesiace v závislosti od povahy situácie, vašich očakávaní a pripravenosti spĺňať podmienky, ktoré na vás banka bude klásť. Proces možno rozdeliť do niekoľkých fáz:

Zakladateľský rozpočet (checklist)

Zostavovanie zakladateľského rozpočtu je pre začínajúceho podnikateľa často prvou úlohu z oblasti riadenia a plánovania financií, ktorej musí čeliť. Na rad prichádza až vtedy, keď má podnikateľ ujasnené otázky týkajúce sa budúceho podnikania (pozná oblasť, v ktorej chce podnikať; ovláda základné legislatívne normy z danej oblasti podnikania; dokáže zhruba odhadnúť svoje odbytové možnosti, pozná približne výšku nákladov). Interaktívny nástroj, ktorý sme pre vás pripravili, vám pomôže naplánovať počiatočnú fázu financovania podnikania. Do šablóny môžete zadávať konkrétne hodnoty, prípadne aj písať.


Plán peňažných tokov (checklist)

Tok hotovosti je pre podnikateľa často dôležitejší ako ziskovosť. Pokiaľ podnik minie všetky peniaze, je bezprostredne ohrozená jeho existencia. Tok hotovosti je považovaný za najpresnejší indikátor úspešnosti malých a stredných podnikov, najmä v prvotných fázach a vo fázach rýchleho rastu podnikania. Plán peňažných tokov/likvidity (angl. cash flow) sleduje príjmy a výdavky tak, ako do firmy skutočne prichádzajú a zase odchádzajú. Do interaktívnej šablóny môžete zadávať konkrétne hodnoty a okrem operatívneho riadenia ju môžete použiť aj pri tvorbe podnikateľského plánu.

Plán ziskov a strát (checklist)

Plán ziskov a strát, resp. plánovaná výsledovka predstavuje súhrn všetkých výnosov a nákladov za plánované obdobie, väčšinou za kalendárny rok. Pri zostavovaní tohto plánu sa postupuje tak, že sa sčítajú všetky výnosy a odpočítajú všetky náklady. Na konci obdobia je výsledkom podnikateľskej činnosti zisk, strata alebo vyrovnaný výsledok hospodárenia. Pripravená interaktívna šablóna pomôže najma podnikateľom pôsobiacim v obchode vypočítať hrubý výsledok hospodárenia na ročnej báze. Opäť je vhodnou metodickou pomôckou pri tvorbe podnikateľského plánu.

Riadenie prevádzkového kapitálu

Veľké sumy investované do zásob a veľa dlžníkov môže predznamenať pokles výnosnosti, ktorá zaujíma každého podnikateľa. Vždy predsa ide o návratnosť investícií. Preto cieľom manažmentu prevádzkového kapitálu je zníženie zásob a počtu dlžníkov a zabezpečenie čo najrýchlejšieho prísunu hotovosti do podniku.


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky