Prechod zo živnosti na s.r.o.


Kedy sa oplatí prejsť zo živnosti na s.r.o.

Otázku, či prejsť zo živnosti na s.r.o., si už položilo niekoľko živnostníkov. Napriek tomu, že posudzovať výhodnosť či nevýhodnosť je nevyhnutné vždy individuálne, zhrnuli niekoľko zovšeobecnených dôvodov aj s ukážkou na príkladoch.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2015

Živnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným si ako právne formy podnikania často konkurujú. Aké kritériá vyhodnocovať pri výbere, ktorá právna forma a v ktorých situáciach je výhodnejšia?

Živnosť alebo s.r.o. v roku 2015?

Ak chcete začať podnikať a rozmýšľate, či sa vám viac oplatí začať ako živnostník alebo si založíte spoločnosť s ručením obmedzeným, pri rozhodovaní by ste mali prihliadať na množstvo faktorov. O siedmych dôležitých kritériách, ktoré by ste mali zvažovať si prečítajte v tomto článku.

Počet podnikateľov na Slovensku v rokoch 2012 - 2014

Ako sa vyvíja počet podnikateľov na Slovensku a aké právne formy podnikania najčastejšie využívajú? Ostatné roky priniesli výrazné zmeny.

Živnosť alebo s.r.o. v roku 2014?

Oplatí sa podnikať ako fyzická osoba alebo je výhodnejšie založiť si s. r. o.?


Prevod majetku zo živnosti do spoločnosti s ručením obmedzeným – právne, účtovné a daňové hľadisko

Po skočení živnosti a pokračovaní v podnikaní ako spoločnosť s ručením obmedzeným je potrebné vybrať spôsob, ako majetok alebo jednotlivé časti majetku, ktorý zostal zo živnosti (alebo aj iný súkromný majetok) previesť na spoločnosť s ručením obmedzeným. Spôsobov presunu majetku je niekoľko a v tomto článku si môžete prečítať o vložení majetku do základného imania (jeho vytvorenie alebo zvýšenie), darovaní alebo predaji majetku.

Daňové aspekty prechodu zo živnosti na s.r.o.

Už počas plánovania a príprav podnikania je potrebné vyriešiť otázku voľby právnej formy, ktorá je pre podnikateľa optimálnou z rôznych hľadísk. K významným kritériám výberu patria najmä výdavky na začatie podnikania, administratívna a riadiaca náročnosť, daňové a odvodové zaťaženie a ručenie za záväzky. S nárastom daňového a odvodového zaťaženia v roku 2013 pribúda počet zmien formy podnikania zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným. Ak uvažujete nad touto cestou, práve v tomto článku nájdete východiskové informácie.

Prechod zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným

Základnou otázkou, ktorú pri plánovaní podnikania rieši každý podnikateľ, je výber právnej formy podnikania. Častou voľbou je podnikanie ako fyzická osoba– živnostník. Pod vplyvom rôznych okolností, akými sú napríklad rast podnikania, alebo legislatívne zmeny, sa môže podnikateľ rozhodnúť zmeniť právnu formu svojho podnikania. Väčšinu ide o zmenu zo živnosti na s.r.o..


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky