Podnikateľské osobnosti

Spoznajte podnikateľskú osobnosť či významného podnikateľa, ktorí ovplyvnili životy mnohých. Jedinečné myšlienky, vízie či štýl podnikania. O tomto a mnohom inom si môžete prečítať v článkoch venovaných podnikateľským osobnostiam ako Carl Benz, Henry Ford alebo Mark Zuckerberg. Priblížime Vám životy, úspechy či pády Slovenských a zahraničných podnikateľských osobností. Načerpajte inšpiráciu a aj Vaše podnikanie môžu ovplyvniť osudy firiem ako Toyota, Zara, Škoda alebo Coco Chanel.
Joanne Rowlingová
Evita Urban | 30.04.2012

Joanne Rowlingová

Nie je síce typickou podnikateľkou, ale to jej nezabránilo v tom, aby vďaka svojej práci brutálne nezbohatla. Musela padnúť na úplné dno, aby začala konečne robiť to, v čom je dobrá a dnes jej meno poznajú milióny detí aj dospelých. Keď zrovna nepíše, venuje sa charite. Je to žena, ktorá dokázala pretaviť svoje životné problémy do napínavého príbehu o malom čarodejníckom chlapcovi. Ale však o ňom ste už určite počuli. Teraz sa budeme venovať jeho autorke – Joanne Rowlingovej.
Gary Vaynerchuk
Evita Urban | 12.04.2012

Gary Vaynerchuk

Tento pán je veľkým zástancom humanizácie obchodu. Dokonca o tom napísal knihu s názvom Thank You Economy, ktorá sa stala bestsellerom. Riadi rodinný obchod s vínom, ale zároveň je medzinárodne známy ako guru sociálnych médií. Je jedným z najsledovanejších ľudí na Twitteri a jeho videá majú hádam viac pozretí než všetky aktuálne vysielané slovenské reality šou dokopy. Bodaj by nie, keď so svojími priaznivcami aktívne komunikuje. Takýmto tempom bude mať jeho hodnotenie vín čoskoro väčšiu váhu ako Parkerova stupnica. A kto je teda tento pán? No predsa Gary Vaynerchuk!
Emil Škoda
Evita Urban | 26.03.2012

Emil Škoda

Začal ako obyčajný zamestnanec, ale keď si uvedomil, že zmeny k lepšiemu dokáže vo fabrike urobiť len ako vlastník, presvedčil grófa Waldsteina, aby mu továreň predal. Podobne ako Steva Jobsa, aj jeho si zamestnanci pamätajú ako človeka, ktorý bol drsný, keď videl lajdácku robotu, štedro však odmeňoval excelentnú prácu. Podnikanie síce naštartoval vďaka peniazom od rodiny, na špičku sa ale vyšvihol vďaka svojej intuícii. Škoda Holding dnes existuje vďaka základom, ktoré vybudoval Emil Škoda.
Ole a Godtfred Kirk Christiansenovci (LEGO)
Evita Urban | 12.03.2012

Ole a Godtfred Kirk Christiansenovci (LEGO)

Dnes už hádam neexistuje človek, ktorý by nepoznal výsledok ich práce. Ovplyvnili detstvo miliónov ľudí a mnohí si vďaka nim vybrali kariérny smer. Namiesto toho, aby ich Veľká hospodárska kríza zlomila, využili ju a vytvorili hračku storočia. Takú, s ktorou sa radi hrajú malí aj veľkí. Ole a Godtfred Kirk Christiansenovci pochopili, že v jednoduchosti je krása a dali deťom jedinečný nástroj na využitie a budovanie ich kreativity – LEGO.
Tim Ferriss
Evita Urban | 26.02.2012

Tim Ferriss

Povedomie širokej verejnosti získal bestsellermi Štvorhodinový pracovný týždeň Štvorhodinové telo. Mal vlastnú šou Trial by Fire, v ktorej mal jeden týždeň na to, aby sa naučil veci, ktoré sa iní učia roky. Je prvým Američanom zapísaným v Guinessovej knihe rekordov ako držiteľ svetového rekordu v tangu. Je sériovým podnikateľom a svoj čas alebo peniaze investoval napr. do Twitteru Posterous a StumbleUpon. Muž, ktorý prednáša svetovým organizáciám vrátane CIA a ktorý si vyslúžil označenie Indiana Jones digitálneho veku. Tim Ferriss.
Mary Kay Ash
Ivica Ďuricová | 06.01.2012

Mary Kay Ash

Jej osoba bola niečo ako priekopníčka ženského podnikania v USA, ale aj na celom svete. Charakteristické ružové cadillacy, obľúbená ženská kozmetika a výnimočná osobnosť zakladateľky firmy spravili zo značky Mary Kay fenomén doby. Jej firma je dodnes jednou z najúspešnejších súkromných amerických spoločností a jej meno pozná väčšina žien na svete – Mary Kay Ash.

Oskar Troplowitz (NIVEA)
Ivica Ďuricová | 05.01.2012

Oskar Troplowitz (NIVEA)

Na niektoré mená z pomyselnej podnikateľskej „siene slávy“ sa časom zabudlo. Na výrobky, ktoré však tieto múdre hlavy vymysleli a uviedli na trh, sa zabudnúť nedá – obklopujú nás totiž každodenne. Presne toto je i prípad Oskara Troplowitza. Jeho maličkosť vám možno nič nepovie, no ak spomenieme značky Nivea či Labello... už jasnejšie? Poďte sa spolu s nami pozrieť na príbeh európskeho velikána, ktorý stojí za najväčšími kozmetickými „evergreenmi“.

Luigi Lavazza
Ivica Ďuricová | 02.01.2012

Luigi Lavazza

Káva a jedna jej konkrétna značka. Ak si niektorí z vás mysleli, že Lavazza je len originálny branding, vyvedieme vás z omylu. Lavazza je nielen chutná káva, ale aj priezvisko zakladateľa talianskej značky chutného čierneho moku Luigiho. Jeho cesta viedla od štúdia chémie až k najslávnejšiemu predajcovi kávy v Taliansku i mimo neho. Vychutnajte si dnešný hrnček dobrého podnikateľského príbehu – v hlavnej úlohe Luigi Lavazza.