Nelegálne zamestnávanie


Nelegálne zamestnávanie a nelegálna práca od roku 2018

Čo sa považuje za nelegálne zamestnávanie, aké riziká pri ňom hrozia zamestnávateľom a zamestnancom a aké zmeny v legislatíve prináša rok 2018?

Od 18.6.2016 budú za nelegálne zamestnávanie zodpovední a trestaní všetci podnikatelia!

Po novom budú zodpovední tiež objednávatelia služieb od tých podnikateľov, ktorí využívajú nelegálnu prácu živnostníkov a ďalších skupín osôb. Všetci podnikatelia si od 18.06.2016 budú musieť overovať tiež to, či zamestnanci ich dodávateľov náhodou nepracujú načierno. Prijatie práce či služby od takéhoto dodávateľa totiž môže znamenať porušenie zákona a pokutu od inšpektorátu práce. Pozrite sa, ako sa mení zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a aké povinnosti či riziká z neho vyplývajú pre slovenských podnikateľov.

Ako zvládnuť kontrolu z inšpektorátu práce vo firme

Kontrola z inšpektorátu práce môže u podnikateľa spôsobiť ekonomické, finančné, časové, ale aj technické problémy, o nečakaných pracovných úrazoch nehovoriac. Poradíme Vám ako úspešne prejsť procesom kontroly inšpekcie práce a následným konaním a na aké riziká sa pripraviť.

Opatrenia v boji proti nelegálnemu zamestnávaniu od roku 2016

Pri posudzovaní nelegálneho zamestnávania sa zavedie objektívna zodpovednosť odberateľa služby alebo práce. Inšpektorát práce si bude môcť fotiť alebo kamerovať osoby aj bez ich súhlasu na spracovanie osobných údajov.

Aké sú riziká spojené s nelegálnym zamestnávaním – prácou načierno?

Kedy v súvislosti s nelegálnym zamestnávaním hrozí podnikateľom pokuta od inšpektorátu práce, zákaz čerpania dotácií alebo nemožnosť účasti vo verejnom obstarávaní.


Kedy sa zamestnávateľ dopúšťa nelegálneho zamestnávania?

Aké situácie sa považujú za nelegálne zamestnávanie (prácu načierno).

Je práca „na živnosť“ (švarc systém) legálna?

Pracujete na živnosť alebo by ste na živnosť chceli niekoho "zamestnať"? Prinášame prehľad rizík a sankcií, ktoré sú spojené s prácou na živnosť, ak nahrádza bežný pracovný pomer.

Kedy je neplatená stáž, prax alebo výpomoc vo firme legálna?

V súčasnosti sú veľmi obľúbené stáže pre študentov vo firmách. Prečítajte si, za akých podmienok je možné pracovať bezplatne a kedy už ide o porušenie zákona.


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky