Nadčasy

Čo sa považuje za prácu nadčas a naopak, čo práca nadčas nie je? Koľko hodín môže zamestnanec maximálne pracovať nadčas? Kedy môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi prácu nadčas a aká mu za to náleží odmena? Aké sú príplatky za prácu nadčas?

Príkaz na prácu nadčas - vzor

V živote zamestnanca môže nastať situácia, kedy musí ostať v práci dlhšie ako je jeho štandardná pracovná doba. Ak je to na základe príkazu zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom, hovoríme o práci nadčas.

Zákaz predaja počas sviatkov

Koho sa zákaz predaja počas sviatkov týka a pre koho naopak neplatí? Aké sankcie hrozia podnikateľovi, ak zákaz poruší? Koľko pokút už kontroly dali?

Práca zamestnancov počas sviatkov

V ktorých prípadoch možno zamestnancovi nariadiť prácu počas sviatkov a kedy naopak nie? Aká mzda patrí zamestnancovi za prácu cez sviatok?

Príplatky za prácu nadčas

Nie každá naviac odpracovaná hodina je v zmysle Zákonníka práce považovaná za nadčas. Kedy môžeme o práci nadčas hovoriť a aká odmena za ňu zamestnancovi patrí?

Práca zamestnanca nadčas - jej podmienky a rozsah

Za akých podmienok a koľko hodín môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca, aby pracoval nadčas? Aké nároky majú zamestnanci za prácu vykonanú nadčas?


Aké sú práva a povinnosti vedúcich zamestnancov?

Prehľad práv, povinností a špecifík spojených s pozíciou vedúceho zamestnanca.

Kedy môže zamestnanec pracovať nadčas a aká mu za to náleží odmena?

Za akých podmienok, v akom rozsahu a za akú odmenu sa podľa zákonníka práce pripúšťa práca nadčas?

Práca nadčas

Zamestnávatelia využívajú prácu nadčas najmä v situáciách, ak je potrebné vynaložiť väčšie množstvo práce z hľadiska splnenia určitých podnikových cieľov, ktoré by so základným fondom pracovného času zamestnancov nebolo možné dosiahnuť. O legislatívnych obmedzeniach a úprave práce nadčas si prečítajte v tomto článku.


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky