Due diligence

Due diligence je previerka (audit) informácií o podniku pred uskutočnením investície. Ako úspešne uskutočniť due diligence? Due diligence obvykle pozostáva z preverenia podniku z účtovnej, daňovej, personálnej, finančnej alebo právnej stránky. Vo výročnej správe a iných verejne dostupných dokumentoch sa nenachádzajú tak podrobné informácie, ako prinesie starostlivo vykonaná due diligence.

Due diligence odkryje pri kúpe podniku jeho slabiny

Pojem „due diligence“ má históriu v americkom práve. V doslovnom preklade znamená „náležitá pozornosť“. Je nevyhnutným nástrojom, prostredníctvom ktorého sa stanovuje kúpna cena podniku. Umožňuje formulovať podmienky obchodných transakcií a vymedziť zodpovednosť jednotlivých zmluvných strán. Due diligence teda predstavuje hĺbkovú komplexnú previerku podniku, ktorá odhaľuje na jednej strane riziká podniku, ale odkrýva aj jeho skrytý potenciál.

Zoznam podkladov k due diligence

V predchádzajúcich článkoch sme sa venovali tomu, čo je to due diligence, aký má význam a ako prebieha. Ako vieme, obsahom due diligence je hĺbková kontrola podniku externým subjektom pri rôznych situáciách, medzi ktoré patrí napríklad predaj podniku, vstup investora do podniku a čiastočne aj poskytnutie úveru zo strany banky. V článku sme zosumarizovali zoznam dokumentov, ktoré pri rokovaní s investorom musel predložiť stredne veľký výrobný podnik.

Čo je to due diligence a kedy sa s ním podnikateľ môže stretnúť?

Pojem due diligence pochádza z amerického práva a tamojšej praxe pri uzatváraní zmlúv. V preklade znamená obvyklú opatrnosť a starostlivosť vynakladanú v obchodnom styku podnikateľov. V európskych krajinách sa pod termínom due diligence rozumie najmä hĺbková previerka podniku v súvislosti s potenciálnou obchodnou transakciou akou môže byť napríklad kúpa akcií podniku, kúpa a následný prevod obchodného podielu alebo poskytnutie úveru zo strany banky.

To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky