Iveta Živicová (ERA): Ak je niekto individualista, nech ide cestou vlastného podnikania bez zastrešenia silnou značkou. Franšíza je pre tímových hráčov

Iveta Živicová (ERA):  Ak je niekto individualista, nech ide cestou vlastného podnikania bez zastrešenia silnou značkou. Franšíza je pre tímových hráčov
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Keď sa Iveta Živicová rozhodovala pre franchising, nevedela o koncepte takmer nič, dnes je licencorom konzultačnej spoločnosti Expense Reduction Analysts (ERA) pre celú Slovenskú republiku.

Podnikateľka Iveta Živicová je dnes vo franchisingu ako doma. Nebolo však tomu vždy tak. Keď sa v roku 2012 rozhodla pre kúpu licencie, o franchisingu nevedela takmer nič. O to viac ju prekvapilo, že ako prvý partner v krajine, „dostala do vienka“ aj možnosť vybudovania značky na Slovenskom trhu. A tak namiesto jednej licencie potrebovala dve, a teda aj omnoho vyšší kapitál, s akým na úvod počítala. Nenechala sa však odradiť a dnes je licencorom spoločnosti Expense Reduction Analysts (ERA) pre celú Slovenskú republiku. Navyše je zatiaľ jedinou ženou - countrymanažérkou na svete v celej licenčnej sieti. Už štyri roky sa na slovenskom trhu venuje optimalizácii nákladov a procesov a spoločnostiam a firmám nielen na Slovensku pomáha fungovať efektívnejšie a šetrnejšie.

Iveta Živicová si po viac ako dvoch dekádach v segmente bankovníctva povedala, že práce v tomto odvetví stačilo. „Keď som v bankovníctve začínala, bol to kreatívny odbor s veľkým priestorom na rozvoj. Postupne sa však procesy zautomatizovali a mnohé z nich sa stali „pásovou výrobou“. V práci som už nenachádzala také potešenie ako predtým a začala som premýšľať nad odchodom. Pálenie mostov však nebýva jednoduché a ja som potrebovala nabrať odvahu,“ rozpráva franchisantka Iveta, ktorej nakoniec k definitívnemu rozhodnutiu pomohla nešťastná náhoda. „Zlomila som si nohu a bola som nútená sedem mesiacov ostať doma na posteli. V tomto období som mala dostatok času popremýšľať, ako ďalej a tiež otestovať, či dokážem fungovať bez práce v tejto inštitúcii. Uvedomila som si, že chcem robiť niečo celkom iné, najlepšie v oblasti procesov,“ rozpráva Iveta, ako začala postupne pátrať po nejakej pre ňu vhodnej franchisingovej príležitosti. „Keďže som nemecky hovoriaca, s hľadaním som začala priamo v Nemecku. Nemecký trh je naozaj veľmi rozsiahly aj pokiaľ ide o možnosti pre franchisantov. Keďže som hľadala vyslovene tzv. bielogolierovú franšízu, Nemecko som vnímala ako najšikovnejšiu voľbu. Napokon som oslovila tri koncepty podobného typu. Koncept ERA (Expense Reduction Analysts, teda manažment nákladov a nákupu) bol najsofistikovanejší z nich. Krátko na to, ako som ich oslovila, sa mi ozvali naspäť a začali sme diskusie o spolupráci,“ opisuje jeden z kľúčových momentov svojej podnikateľskej kariéry. Tá jej podľa jej slov umožnila obrovské rozšírenie obzorov a vedomostí.

Bývalej bankárke sa napokon podarilo nájsť vysnívaný franšízový bielogolierový koncept. „Prioritne som chcela kúpiť licenciu know-how franšízy. Netúžila som po obchodnej prevádzke ani vzdelávacom koncepte, ale po práci s výrazným podielom intelektuálneho kapitálu. Hľadala som niečo predovšetkým v oblasti šetrenia nákladov, hoci som nevedela, či niečo také existuje. Začala som lustrovať stránky franchisingových asociácií a objavila som koncept ERA. Povedala som si, že toto je niečo, čo by ma zaujímalo. Tak sa začali naše diskusie,“ hovorí dnes už skúsená franchisantka. Na začiatku tejto cesty však o franchisingu nevedela takmer nič. „Reálne som netušila, ako funguje a ako vyzerá podnikanie týmto spôsobom. Dnes sa teším, že mám za sebou taký silný koncept s overenou metodikou a pracovnými postupmi,“ dodáva.

Nie som typický príklad, ako začať. Takto to, prosím, nerobte

Koncept ERA sa Ivete na toľko zapáčil, že už od neho odmietala upustiť či zmeniť kurz svojho smerovania. „Chcela som. A hotovo. To bola moja motivácia. Založila som si eseročku a kúpila dve licencie. Iná možnosť nebola. Jedna z nich je typická partnerská, ktorá mi umožnila vykonávať činnosť. Druhá je licencia pre krajinu. Keďže u nás na Slovensku nemala ERA rozvinutý trh, ak som chcela začať, potrebovala som obe licencie. Priznám sa, že ma to zaskočilo. Po prvé to bolo niečo, s čím som vôbec nepočítala, po druhé kúpa licencií si vyžadovala naozaj veľký vstupný kapitál. Do kúpy som investovala úspory doslova celej rodiny a plus vlastný úver,“ spomína podnikateľka. Na otázku, či sa nebála podstúpiť také veľké riziko, bez zaváhania odpovedá, že nie. „Ostatným radím nenasledovať môj príklad, pretože som si nespravila ani prieskum trhu. Mala som víziu a rozhodla som sa naplno ísť do jej realizácie,“ dopĺňa.

Prvá na Slovensku

Po kúpe licencií na Ivetu čakala séria tréningov. Vyzbrojená novými vedomosťami prišla na Slovensko, kde začala budovať svoju firmu celkom od nuly. „Po tréningu musíte začať hneď robiť presne to, čo ste sa naučili na úvodnom intenzívnom 2-týždňovom tréningu, ktorý je na vysokej a profesionálnej úrovni. Začínate oslovovaním budúcich klientov prakticky s minimálnymi skúsenosťami. Pre mňa bola táto fáza naozaj veľmi náročná. Chýbala mi spätná väzba od niekoho, kto by mi povedal, či to robím dobre alebo či sa v niečom potrebujem zlepšiť,“ opisuje najťažšie momenty rozbiehania konceptu vo svojej domovine. Nájsť prvých zákazníkov nebolo vôbec jednoduché a vypýtalo si to svoj čas. Rovnako veľkou výzvou pre Ivetu bolo získavanie ďalších partnerov značky – tých, ktorí si taktiež zakúpia licenciu, no zodpovedajú sa priamo Ivete ako garantke kvality a zástupkyni franchisora na slovenskom trhu. „Koncept spoločnosti ERA je postavený tak, že funguje iba na predaji licencií, sublicencií nie. Na Slovensku mám v súčasnosti 6 partnerov, ktorí si licenciu zakúpili priamo od majiteľa, no ja za nich ako licencor slovenského trhu nesiem zodpovednosť. Znamená to, že som akási predĺžená ruka franchisora. Ručím za ochranu značky, za samotné procesy i za dodržiavanie etického kódexu a zmlúv, ktoré sú s klientmi podpisované,“ hovorí nositeľka značky s tým, že každý kupca licencie musí byť stotožnený s charakteristickými črtami konceptu. Nových partnerov najčastejšie nachádza či už prostredníctvom referencií, alebo cez medzinárodnú sociálnu sieť. „Na potenciálnych kandidátoch musím vidieť zapálenie, ochotu byť nositeľom kvality značky a schopnosť pracovať v tíme. Ak vyberiem nevhodného kandidáta a v podnikaní sa mu nedarí, býva to nepríjemné pre oboch. Znamená to, že svoje investície zle zhodnotil a ja som odporučila osobu, ktorá na tento typ podnikania nie je vhodná,“ rozpráva Iveta, ktorá si na výbere partnerov musí dávať naozaj záležať. Hoci franchisingové koncepty podľa nej vytvárajú ideálne podmienky na to, aby sa človek stal úspešným, predtým však musí byť ochotný tvrdo pracovať. Začínajúcim franchisantom preto odporúča okrem pevnej vôle aj vytrvalosť.

Článok pokračuje pod reklamou

Získavanie prvého zákazníka Ivete ako franchisantke konceptu ERA trvalo približne rok. Oplatilo sa však čakať, pretože prvý klient sa stal výbornou referenčnou spoločnosťou. „Dlho trvalo, kým som našla vrcholového manažéra, ktorý mi bol ochotný dať potrebnú dôveru. Je síce pravda, že sme koncept, ktorý je platený zo sumy, ktorú ušetrí, no mnoho ľudí si to nevie predstaviť, kým sa s nami nestretne. Napokon sa mi však podarilo nájsť prvého klienta, ktorý chcel využiť naše služby a optimalizovať náklady. Stala sa ním rovno veľká a renomovaná slovenská spoločnosť OFZ, a. s. (Oravské ferozliatinárske závody). Spoločne sme negociovali zmluvy o službe, pričom spoluprácu sme reálne odštartovali asi 4 mesiace od nášho prvého stretnutia,“ načrtáva svoje celkom prvé skúsenosti. Predmetom pilotného projektu u prvého klienta sa stali technické plyny. „O plynoch som nevedela prakticky nič. Ale keďže sme celosvetová sieť, disponujeme expertmi z rôznych oblastí, medzi nimi i z oblasti technických plynov. Spolu s kolegom, expertom z Nemecka, sme začali na projekte pracovať sa zistili sme, že v tejto oblasti mali Oravské ferozliatinárske závody zazmluvnených partnerov bez možnosti predčasného ukončenia zmluvy. Pol roka som teda len čakala na to, aby sme s klientom mohli vypovedať nevýhodné zmluvy a začať implementovať výhodnejšie opatrenia. Prvého príjmu som sa tak dočkala približne po dvoch rokoch, keď sa nám v OFZ podarilo dosiahnuť takmer 19 % úsporu,“ približuje strasti prvej zákazky Iveta, ktorá sa však nenechá len tak ľahko odradiť. „Každý licenčný partner na Slovensku, ktorý s činnosťou začal po mne, nemal toľko problémy. Predo mnou totiž stála výzva otvárať cestu tomuto konceptu na Slovensku a postupne vzdelávať trh,“ tvrdí.

Jediná žena v celej sieti na čele krajiny

Klienti začali postupne pribúdať a chod spoločnosti pod vedením Ivety Živicovej sa krok po kroku rozbiehal. Ako však vraví, narazila na ďalšiu prekážku, s ktorou nerátala. „Ženy v tomto type podnikania nie sú celkom bežným javom. Ja som jedinou manažérkou zodpovednou za krajinu v celej sieti. Fakt, že som žena, mi nijako nepomáhal budovať trh a povedomie o našich službách na Slovensku. Kým som pracovala v bankovníctve, s týmto javom som sa nestretla. V tomto podnikaní som sa však zapotila, kým ma prevažne mužské publikum vo výrobných firmách začalo vnímať ako rovnocenného partnera,“ hovorí Iveta, no dodáva, že v súčasnosti už tvorí ženské zastúpenie medzi majiteľmi licencie na Slovensku majoritu. „Z nás siedmich franchisantov na Slovensku v koncepte ERA sú 4 ženy a 3 muži. Je to rarita. Podobná situácia je už len v Mexiku,“ teší sa, že sa aj nežnejšiemu pohlaviu napokon darí presadiť v našom podnikaní.

Tvrdá práca a vytrvalosť majiteľke licencie ERA začala prinášať prvé ovocie. „Pomohli nám referencie, pozitívne skúsenosti, úspešné implementácie u klientov a tiež enormné úspory, ktoré sa nám darí dosahovať,“ konštatuje, no zároveň upozorňuje, že slovenský trh je pokazený, tzv. konzultačnými spoločnosťami, ktoré vypracujú drahý audit a odkráčajú. Podľa Ivety je pridanou hodnotou ERA to, že spolu s klientom každú navrhovanú zmenu implementujú a naďalej monitorujú. Pri slove konzultant sa podľa odvážnej podnikateľky preto mnohí rovno otáčajú chrbtom. Iveta sa však začína čoraz viac stretávať osvietených manažérov, ktorí vedia o existencii tejto služby a vnímajú ju ako serióznu. „Už poznajú hĺbku kow-how, ktoré im ponúkame. Ak nám dá klient dôveru, môžeme začať spolupracovať. Ani my však nepotrebujeme každého klienta a spolupracujeme len s tými dôveryhodnými. Pretože skutočne dobré výsledky sa dosahujú vzájomnou spoluprácou. Od klienta potrebujeme prístup k všetkým nevyhnutným dátam, aby sme s nimi vedeli ďalej pracovať a najmä transparentne komunikovať,“ vykresľuje.

Za najsilnejšiu stránku konceptu ERA považuje bohato rozvetvenú networkingovú sieť. „Celosvetovo máme viac ako 700 partnerov. Všetko sú to ľudia, ktorí stihli nazbierať veľké množstvo skúseností. Disponujeme koncentrovaným know-how po celom svete. Počas riešenia konkrétnych projektov s obraciam na svojich kolegov – odborníkov, bez ohľadu na to, v ktorej časti zemegule sa nachádzajú. Dôležité je, že sú expertmi na danú oblasť. Najčastejšie komunikujeme s odborníkmi z Čiech alebo Holandska a Nemecka. Ak je niekto individualista, takéto výsledky by nedokázal sám dosiahnuť. Franchising stojí a padá na ľuďoch. Pokiaľ ste na trhu sám, veľmi veľkú dieru do sveta neurobíte. A ak by si firmy chceli takýchto odborníkov zamestnať, nedokázali by ich zaplatiť,“ pochvaľuje si Bratislavčanka, ktorá sa stretáva s optimalizáciou nákladov v rôznych oblastiach, a to od technických plynov cez finančné náklady až po tlač či obalové materiály. V súčasnosti sa jej najväčšie úspory darí dosahovať vo výrobných podnikoch a v obchode. Znížiť náklady dokáže dokonca aj vtedy, keď iní tvrdia, že je to prakticky nemožné. Procesy pritom podľa Ivetiných slov netrvajú tak dlho, ako by sa predpokladalo. „Hneď, ako podpíšeme zmluvu s klientom, začíname na projekte okamžite pracovať. Zhruba za 30 dní od zberu dát máme vypracovanú analýzu, ďalší mesiac trvá výberové konanie a načrtnutie výhodnejších možností a ponúk pre zákazníka. Za ideálnych podmienok vieme začať s implementáciou zmien do 90 dní,“ vysvetľuje.

Iveta v tomto období čelí takému náporu práce, že zvažuje prijatie prvých zamestnancov. „Sme naozaj nízkonákladová franšíza, pretože okrem know-how, ktorým disponujeme, nám stačí počítač, kvalitná stolička a automobil. Ako garantka slovenského trhu sa však už obzerám aj po spoločnej kancelárii a zamestnancovi, ktorý by nám vedel pomôcť rôznymi asistentskými činnosťami,“ hovorí majiteľka licencie, ktorá sa kupuje na 10 rokov. Po skončení doby jej platnosti je namiesto odchodu do dôchodku rozhodnutá pre jej opätovné predĺženie na ďalšiu dekádu. V tomto období by chcela rozšíriť slovenskú sieť o niektoré expertízy, ktoré zatiaľ u nás absentujú.

Tip na záver: Zvažujete podnikanie formou franchisingu? Nazrite s nami do sveta podnikania so značkami ako Pizza Mizza, Subway, RE/MAX, KINEKUS, Yves Rocher a mnohými ďalšími v publikácii 19 príbehov podnikania formou franchisingu, alebo Ako podnikať so známou značkou na Slovensku.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky