Ako zistiť majiteľa domény?

S podnikaním sa neodmysliteľne spájajú aj mnohé reklamné či marketingové aktivity. Tým najzákladnejším prvkom, ktorý by nemal chýbať žiadnej firme, je webová stránka.

Na jej fungovanie však potrebujete zabezpečiť niekoľko dôležitých vecí, okrem iného aj nákup domény.

Našli ste si doménu, ktorú by ste chceli používať, no už je obsadená? To dokáže poriadne znepríjemniť situáciu najmä, ak ste vybrali skutočne kvalitný a chytľavý názov. O to viac, ak je doména len kúpená a nič na nej nie je.

Vybrať si zaujímavú doménu nie je jednoduché, preto ak už je obsadená, znamená to, že už má svojho držiteľa. Avšak v skutočnosti nie je vlastníkom, iba ju má na istý čas prenajatú a môže na nej prevádzkovať svoju webovú stránku. Ak takúto doménu skutočne chcete, hodí sa vedieť ako zistiť majiteľa domény a následne ju odkúpiť.

Kedy sa oplatí odkúpiť už obsadenú doménu?

Ako zistiť majiteľa domény?

Nie je to nič zložité, dokážete to aj sami. Môžete tak urobiť viacerými spôsobmi podľa toho, o akú doménovú koncovku ide. Zistiť sa dá stav domény, jej držiteľ, od kedy je registrovaná a dokonca aj čas exspirácie (dokedy je registrovaná).

Majiteľa alebo po správnosti držiteľa domény môžete zistiť v centrálnom registri domén, ktorý je rozdielny pre každú koncovku.

Všetky nadnárodné a niektoré národné domény

Ak chcete zistiť vlastníka nadnárodných či niektorých národných domén, vaše online kroky by mali smerovať do databázy WHOIS a tam zadať vami vybranú doménu. Tieto záznamy vám odhalia, kto je za dané doménové meno zodpovedný. Pritom všetky doménové záznamy majú aspoň jeden stav, no je možné, aby ich mali aj viac. Stavové informácie oceníte aj vtedy, keď chcete zistiť, prečo vaša doména nefunguje alebo dokedy je uzamknutá, čím sa zabráni neoprávnenému prevodu domén.

SK a CZ domény

Národné domény majú svoje vlastné databázy. Držiteľov slovenský domén môžete zistiť v centrálnom registri slovenských domén, ktorý sa volá SK-NIC. Do vyhľadávacieho políčka zadajte hľadanú doménu, následne vo vyhľadávaní uvidíte, kto je majiteľom domény. Držiteľov českých domén môžete dohľadať v centrálnom registri českých domén CZNIC.

V niektorých prípadoch je súčasťou výpisu informácií o doméne aj kontakt držiteľa domény. Nie je tomu vždy tak. Ak vás vybrané doménové meno držiteľa oslovilo, môžete ho kontaktovať s požiadavkou o odkúpenie domény. Cena odkúpenia doménového mena však býva niekoľkonásobne vyššia ako cena novoregistrovaného doménového mena. Je preto potrebné dobre zvážiť, či sa vám investícia do kúpy existujúcej domény oplatí.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Informačné povinnosti e-shopu

Čo musí obsahovať webová stránka online obchodu a na aké informácie nezabudnúť v prípade obchodných podmienok či reklamačného poriadku?

Zápis do RPVS: vydavatelia publikácií a prevádzkovatelia webov

Vydavatelia periodických publikácií a prevádzkovatelia spravodajských webov sa musia zapísať do Registra partnerov verejného sektora. Koho sa to (ne)týka a ako postupovať?

Podvodné e-shopy: napodobenín webových stránok pribúda

Podvodníci kopírujú stránky e-shopov a zákazníkov oberajú o peniaze. Ako falošné e-shopy rozpoznať? Čo môžu robiť oklamaní spotrebitelia či prevádzkovatelia odkopírovaných stránok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky