Alexandra Račková: V dnešnej dobe je dôležité, mať v podnikaní svoj vlastný podpis

Spoločnosť RAK si už takmer štvrťstoročie drží slovenské prvenstvo vo výrobe kvalitnej detskej obuvi. Papučky s nezameniteľným dizajnom si mnohí z nás pamätajú ešte na vlastných nohách a dodnes si kupujú svojim deťom. Za touto úspešnou značkou stoja sympatickí manželia Račkovci, ktorí sa obuvníckemu remeslu venujú už od vysokej školy. Za ten čas si vybudovali klientelu po celom svete, ich topánočky putovali na Nový Zelánd, do Ruska i Afriky, čo je dôkazom toho, že poctivé remeslo má zlaté dno aj v 21. storočí.

Vaša spoločnosť Rak obuv je na slovenskom trhu už od roku 1993. Aká bola vaša motivácia podnikať a prečo práve s detskými topánočkami?

Na trhu sme už takmer 25 rokov a veľkou motiváciou boli pre nás stále deravé papučky našich dvoch synov a tiež diera na trhu po rozpade Československa. Tento artikel sa vyrábal hlavne v Čechách, na Slovensku bol iba jeden výrobca. V tom čase chodili naše deti do škôlky a videli sme, že zohnať papučky bol veľký problém. Chalanom som párkrát musela kúpiť aj červené papučky, pretože modré nemali. Dnes sa bežne kupuje chlapcom aj červená obuv, ale v tej dobe platilo, že červená je dievčenská a modrá chlapčenská farba. Myšlienka založiť firmu prišla prirodzene. Obaja s manželom sme pracovali v obuvníckom výrobnom družstve v Bánovciach a náš vzťah k obuvníckemu priemyslu sa začal vyvíjať už na vysokej škole (terajšia Baťova univerzita).

S podnikaním ste nemali žiadne predchádzajúce skúsenosti. Pracovali ste v obuvníckom obore, ale vlastná firma je niečo celkom iné. Ako si spomínate na svoje začiatky?

Nebolo to jednoduché, ale poháňala nás nespokojnosť v pôvodnom zamestnaní a hlavne sme mali hlavy plné predstáv. Obavy ako také fungovali vždy, no elán, ktorý sme v sebe mali ich vždy utlmil. Pamätám si, ako sme zháňali priestory – oslovovali sme ľudí, známych...a nakoniec sme si prenajali areál bývalej škôlky.

V súčasnosti slúžia vaše firemné priestory na výrobu, kancelárie, sklad aj výdaj tovaru. Ako ste na začiatku dokázali fungovať v takých malých priestoroch?

Mali sme menej strojov a menej zamestnancov. Na začiatku bolo vo firme spolu s nami osem ľudí, no veľmi rýchlo sme zistili, že tie priestory nám už nebudú dlho stačiť. Prvé roky sme pracovali vo výrobe aj my s manželom. On okrem riadenia výroby lepil podošvy a opravoval stroje. Ja som razila veľkosti a balila hotové papučky. Vtedy sme robili všetci všetko, keď prišiel zákazník, umyla som si ruky od lepidla a v špinavých teplákoch som na písacom stroji vystavovala pre zákazníka faktúru. Robili sme od rána do večera do desiatej.

Mnohí z nás si RAK papučky pamätajú ešte na vlastných nohách, mamičky ich dodnes kupujú deťom do škôlky. Čím ste špecifickí oproti konkurencii?

Našou veľkou prednosťou pred konkurenciou je veľmi široká farebná ponuka obuvi, bezplatná výmena, komunikácia so zákazníkmi a ochota poradiť s výberom tej správnej obuvi. V začiatkoch sme vyrábali papučky a následne sme začali pridávať detské capačky a topánočky. V súčasnosti máme v ponuke široké portfólio rôznych modelov papučiek, capačiek, topánočiek, tenisiek, sandálikov, baleríniek a najnovšie aj zimnej obuvi. Ponúkame približne 35 modelov vo viac ako 400 farebných kombináciách.

Z akých zdrojov čerpáte materiály a čo všetko si vyžaduje príprava na samotnú výrobu?

Od chvíle ako sa zrodí nápad až po spustenie výrobku do sériovej výroby, uplynie zhruba 5-6 mesiacov, pri zimnej obuvi 7-8 mesiacov. Materiály použité k výrobe našej obuvi pochádzajú z Európy. Nič z nášho tovaru nie je nakupovane v Ázii, používame kožu a 100% bavlnu. Kože nakupujeme v Taliansku, lepidlá máme zo Švajčiarka a z Anglicka dovážame suché zipsy. Veľa materiálu nakupujeme v Čechách a niečo máme aj zo Slovenska a Nemecka.

Nebolo by jednoduchšie nakúpiť tovar v jednej krajine?

My hľadáme tých najlepších dodávateľov a človek časom zisťuje, že objednaný tovar často nevyhovuje predstavám, preto skúšame rôznych dodávateľov. Sú dodávateľské firmy, ktoré robia prieskumy a na základe toho nás oslovujú. Pokiaľ sme s dodávateľom dlhodobo spokojní, neskáčeme od jedného k druhému. Veľa nových dodávateľov stretávame na výstavách a tým, že stále inovujeme, potrebujeme aj nové veci. Materiál z Čiech si dovážame sami, ale je veľa dodávateľov, ktorí nám vozia tovar priamo do firmy.

Teraz sú už jednoduchšie spôsoby komunikácie. S dodávateľom sa viete dohodnúť cez telefón či mail, ale ak sa v spomienkach vrátite na začiatok podnikania, čo bolo vtedy zložité a teraz je oveľa jednoduchšie?

Teraz to vôbec nie je jednoduché, podnikanie je čoraz zložitejšie. Možno to znie ako klišé, ale je to pravda. Bohužiaľ, štát nám robí rôzne prekážky a podnikateľský život nám čím ďalej, tým viac sťažuje. V súčasnosti je ťažké konkurovať dovozcom obuvi, pretože štát nemá na nich také prísne kritéria, ako na nás, domácich výrobcov. Na začiatku podnikania sme mali auto ,,kombík“ a do neho sa zmestilo neuveriteľné množstvo vecí. Manžel jazdil po Slovensku a nakupoval materiály, pretože sme nemali žiadneho zásobovateľa, väčšinu vecí sme si vozili sami. Neskôr sme kúpili dodávku a chodievali sme do Čiech pre manchester. Bol to prvý materiál, z ktorého sme vyrábali. Z maskáčového manchestru sme vyrábali papučky univerzálne pre chlapca aj pre dievča. Manžel vstával o jednej hodine v noci, aby sa do večera stihol vrátiť, pretože vozil materiál až z česko-nemeckých hraníc. Dnes existujú rôzne kuriérske spoločnosti, ktoré vozia tovar priamo do firmy. Občas nostalgicky spomíname na to, čo bolo kedysi.

Podnikanie vo všeobecnosti nie je jednoduché. Boli momenty, kedy ste boli na konci so svojimi silami?

Spolu s manželom nie sme tí, ktorí sa vzdávajú. Naša firma je naše tretie dieťa a za deti sa predsa vždy bojuje a nevzdáva sa. To je také naše súkromné krédo. Pamätám sa na deň, keď sme priviezli prvé stroje. Niekoľko hodín som ich drhla drátenkou, až mi z prstov tiekla krv. Mali sme dva roky veľmi náročné obdobie, a keď bolo po všetkom, dokázali sme sa vrhnúť plnou parou vpred a následne na to, sme založili e-shop.

Bol to váš nápad?

O tomto kroku sme už dlhšie uvažovali a práve vtedy prišiel rozhodujúci impulz od cudzieho človeka. Jedného dňa dostal manžel mail s informáciou, že je voľná doména prezuvky.sk a mali by sme si ju rýchlo zabezpečiť. Je to zvláštne, ale doteraz neviem, ako sa dotyčný volá. Doménu sme si zaplatili a máme ju doteraz, aj keď dnes už používame nový názov gugenio.sk.

Prečo je podľa vás dôležité meniť zaužívaný názov e – shopu?

Pôvodný názov Prezuvky nebol až taký svetový, veď napr. v Českej republike málokto vie, čo sú prezuvky. Uvedomili sme si, že názov musíme zjednotiť, aby bol zrozumiteľný vo všetkých jazykoch. Túto úlohu sme už zverili do rúk spoločnosti, ktorá sa tejto práci venuje a z približne jedenástich názvov nás oslovil práve novotvar Gugenio. Tomuto názvu bola vytvorená postavička – chlapec Gugenio so šiltovkou v tvare tenisky. Ruka v ruke so vznikom Gugenia bol navrhnutý aj redizajn loga RAK, veď po toľkých rokoch si už logo zaslúžilo „nové šaty“.

Zákazníkov máte po celom svete. Vaše topánočky kúpili ľudia z Ruska, Austrálie, Nového Zélandu, Kanady a dokonca putovali aj do Afriky. Čím to je?

Vďaka internetovému predaju nás môže nájsť ktokoľvek. V čase, keď sme ešte nemali e – shop sa o nás ľudia dozvedali len ústnym podaním. Dnes už máme široký okruh zákazníkov z celého sveta a sú to najmä Slováci žijúci v zahraničí, ktorým sa naše topánky zapáčili ešte v čase, keď žili na Slovensku. Momentálne máme rozpracovaných niekoľko zahraničných spoluprác – Rumunsko, Nový Zéland...

Článok pokračuje pod reklamou

Počas rokov nastali vo vašej firme rôzne zmeny, prešli ste si mnohými vylepšeniami a veľa ste inovovali. Ako sa po čase zmenila organizačná štruktúra vašej firmy a ako ste si podelili úlohy?

Aktuálne nás je vo firme 38, z čoho najväčšiu časť tvoria výrobní pracovníci, zastrešené to je obchodným a ekonomickým oddelením, no a špičkou ľadovca je môj manžel a ja.

Ako rodina žijete v jednom kolobehu, neustále musíte dohliadať na výrobu, objednávať materiály, spracovávať objednávky, riešiť marketing a podobne. Ktorá spomedzi všetkých činností, je podľa vás dominantnou v zmysle dlhoročného prvenstva na trhu?

Snažíme sa zákazníkom vychádzať v ústrety a prispôsobujeme sa ich potrebám. Tým, že so zákazníkmi pravidelne komunikujem, snažím sa veľa vecí zjednodušovať. Podnecujem tvorbu edukačných videí, aby sme ľudí naučili, ako správne merať detské chodidlo a ako sa vyrábajú naše papučky. K zásielkam pribaľujeme aj leták s návodom, ako reklamovať tovar, alebo akým spôsobom je možné odstúpiť od zmluvy. Do budúcna plánujeme pridávať do krabíc aj omaľovanku o rakovi, aby mali deti radosť, pretože väčšinou sa z topánok tešia skôr maminy ako samotné deti.:-)

S dobrými nápadmi musí ísť ruka v ruke aj inšpirácia. Odkiaľ ju čerpáte?

Občas dostávame zaujímavé tipy aj od našich zákazníkov. Pokiaľ sa mi zákazníkov nápad páči, nikdy ho nezrealizujem bez jeho vedomia. Súčasťou nášho tímu je aj šikovná grafická dizajnérka, ktorá vymýšľa komixy a pútavé kresby. Pokiaľ ide o dizajn našich výrobkov, to je doménou môjho manžela, ktorý ma hlavu plnú nápadov.

Obuvnícke remeslo je najprecíznejšie zo všetkých remesiel. Pokiaľ človek nepracuje v obuvníckom priemysle, alebo nenavštívil vašu firmu, tak si ani nevie predstaviť koľko ľudí musí priložiť ruku k dielu, kým vyrobí jeden pár obuvi.

Na výrobe jednej topánky pracuje tím tridsiatich ľudí. Obuvníctvo je pásová výroba a každý zamestnanec robí určitý úkon, ktorý nadväzuje na ďalší. Vyrobiť detskú topánku je oveľa náročnejšie ako topánku pre dospelých. Pri výrobe dospeláckej topánky je jednoduchšia manipulácia, pretože šijací stroj sa pohybuje po väčšej ploche. Výroba detskej topánky si vyžaduje zručnosť, pretože zvršok obuvi sa neustále otáča na ihle a ťažko sa s ním manipuluje. Pri zošívaní musia byť jednotlivé diely vopred označené, a vo švíku treba kožu jemne zbrúsiť, aby bola topánočka mäkká a pohodlná. Je to veľmi zložitá a precízna práca.

Čím v najbližšej dobe plánujete prekvapiť svojich zákazníkov?

My sa snažíme neustále obmieňať sortiment a ponúkať zákazníkom nové modely obuvi, pretože kto neinovuje, neposúva sa vpred a začne stagnovať. To je začiatok konca. Firma je živočích a len od nás záleží, či to bude dravec alebo prvok v hlbinách mora. Plánov máme veľa a naši zákazníci sa majú naozaj na čo tešiť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky