Skolkovo - „Silicon Valley Ruska“

Skolkovo - „Silicon Valley Ruska“
Filip Hanák

Študent Fakulty Medzinárodných Vzťahov Ekonomickej Univerzity v Bratislave.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Silicon Valley je svetovo známy pojem. Dá sa niečo vytvoriť za pár rokov aj na inom mieste? Práve takáto snaha vzniká v Rusku, len 20 kilometrov od centra Moskvy, v časti Skolkovo.

Čo je Skolkovo?

Projekt zastrešuje Skolkovo Foundation a bol spustený v roku 2010. Skolkovo Innovation Centre je stále vo výstavbe a má sa rozkladať na 400 hektárovom pozemku vzdialenom približne hodinu cesty od centra Moskvy. V júni 2011 bolo priradené k Moskve ako západný administratívny obvod. V budúcnosti plánuje byť najväčším inovačným a technologickým centrom Ruska. Jeho cieľom je združiť firmy, výskumníkov a študentov a zároveň im poskytnúť kvalitnú infraštruktúru, ľudský kapitál a firemné prostredie, ktoré povedie k inováciám. Plánuje sa, že Skolkovo má zastrešovať okolo 40 centier výskumu a vývoja a 1000 startupov. Primárne je financované ruskou vládou , ktorá tu plánuje do roku 2020 preinvestovať 15 miliárd dolárov. Vznik inovačného centra takéhoto rozsahu poukazuje na snahu Ruska orientovať sa v medzinárodnom obchode nielen na ropu a zemný plyn ale aj na ekonomickú diverzifikáciu a rast založený na inováciách.

Z čoho dnes pozostáva Skolkovo?

Aj keď Skolkovo ešte nie je dobudované, už dnes toto miesto tvorí niekoľko významných súčastí. Sú to:

  • budova Hypercube, ktorá by mala v budúcnosti slúžiť ako veľká výstavná miestnosť inovatívnych produktov
  • samotné mesto, ktoré poskytuje kancelárske a obytné priestory pre podnikateľov, výskumníkov a vedcov
  • inovačné centrum s technologickým parkom, ktoré poskytujú infraštruktúru a pomoc začínajúcim biznisom a centrum výskumu a vývoja medzinárodných a Ruských spoločností
  • Skolkovský inštitút vedy a techniky (The Skolkovo Institute of Science and Technology – SkolTech), centrum pre náučné kurzy a vzdelávanie s možnosťou získať tituly MSc. a PhD.

Orientácia Skolkova

V projekte vzniká päť klastrov, z ktorých každý sa sústreďuje na inovácie v konkrétnych odvetviach. Sú to informačné technológie, technológie biomedicíny, technológie na efektívne využívanie energie, jadrové technológie, vesmírne technológie + telekomunikácie.
Conor Lenihan, viceprezident zodpovedný za rozvoj medzinárodných vzťahov v Skolkovo Foundation hovorí, že úloha Skolkova sa delí na štyri časti:

  • Obohatiť ruskú ekonomiku prostredníctvom inovácií a podnikania
  • Integrovať ruskú vedu a techniku do globálnej ekonómie
  • Rozvinúť ľudský kapitál prostredníctvom výskumu na svetovej úrovni
  • Pomôcť spoločnostiam založeným na vedomostiach

Výhody statusu rezidenta Skolkova

  • Oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH v Rusku je v roku 2014 vo výške 18%)
  • Oslobodenie od dane z príjmov právnických osôb (Daň z príjmov v Rusku je v roku 2014 vo výške 20%)
  • Zrážka z poistného vo výške 14%
  • Oslobodenie materiálov potrebných na výstavbu a výbavu svojej nehnuteľnosti v Skolkove od cla
  • Pomoc pri vybavení expresných víz
  • Možnosť získať grant od Skolkovo Foundation. Výška možného grantu sa odvíja od úrovne vývoja produktu a doteraz obdržalo grant už 166 firiem.

Ako sa dostať do Skolkova?

Na získanie statusu rezidenta je potrebná registrácia na hlavnej stránke. Následne je potrebné vyplniť elektronický formulár.
Projekty sú prijímané od právnických aj od fyzických osôb na predbežné odborné hodnotenie v piatich spomínaných klastroch. Projekty schválené v predbežnom hodnotení budú posunuté výboru expertov pre konkrétny klaster. Ak bude vaša žiadosť schválená aj výborom expertov, bude zaradená medzi rezidentov. V súčasnosti je v Skolkove zaregistrovaných viac ako 1000 spoločností, z ktorých je prevažná väčšina ruských. Kľúčoví partneri Skolkova sú zatiaľ IBM, Cisco, Intel, Siemens a Sberbank.

Video o Skolkove

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Filip Hanák
Filip Hanák

Študent Fakulty Medzinárodných Vzťahov Ekonomickej Univerzity v Bratislave.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky