Leasingy neboli nikdy populárnejšie

Žijeme v dobe, keď je pri podnikaní, ale i pri súkromných účeloch automobil veľmi potrebný. Našetriť si také množstvo peňazí nie je jednoduché. Našťastie nám trh ponúka finančný, či operatívny prenájom. Túto možnosť využívajú súkromné osoby, ale i firmy. Aký je medzi nimi rozdiel a aký typ leasingu by ste si mali vybrať?

Finančný leasing

Finančný leasing je skvelou voľbou v prípade, že chcete mať na automobil odkupné právo. Po ukončení lízingu sa stáva majetok vlastníctvom osoby (firmy). Počas doby splácania lízingu nie je teda vlastníkom ihneď majiteľ, ktorý daný lízing spláca, ale firma, ktorá je prenajímateľom. Väčšina spoločností vyžaduje prvú zvýšenú splátku v podobe akontácie, ktorú si môže klient zvoliť v percentách z celkovej ceny. Následne mu bude vygenerovaná mesačná splátka, ktorú hradí na účet leasingovej spoločnosti. Ak by sa však náhodou stalo, že osoba, poprípade firma nespláca dohodnuté mesačné splátky, leasingová firma má nárok automobil zobrať a odviesť, neskôr i predať iným osobám.

Operatívny lízing

Operatívny lízing je menej využívaný súkromnými osobami, skôr firmami, avšak každým rokom pribúda čoraz viac súkromných osôb a preto sa lízingové spoločnosti prispôsobujú a vytvárajú výhodné podmienky bez rozdielu na fyzickú, alebo právnickú osobu (spoločnosť). Výhodou tohto typu lízingu je, že o údržbu ako servis, poistenie, opotrebenie a podobne sa stará lízingová spoločnosť a tieto náklady nepripadajú na osobou splácajúcu mesačné splátky. Akontácia v tomto prípade nie je potrebná. Nevýhodou je, že majetok po splatení ostáva lízingovej spoločnosti.

21. storočie nám umožňuje využívať služby, ktoré neboli vždy ľahko získateľné. Jednou z týchto vecí sú leasingy. Po dôkladnom zvážení a naštudovaní si rôznych firiem s rôznymi ponukami odporúčame ešte raz všetky podmienky a zmluvy preštudovať a následne všetko podpísať. Nie nadarmo sa hovorí, dva-krát meraj a raz strihaj.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Elektromobilita na Slovensku: v rozvoji nestíhame priemeru EÚ

Ako sa vyvíja počet registrácií automobilov na SR a koľko z nich tvoria vozidlá na elektrický pohon? Porovnanie s vývojom v krajinách EÚ či informácie o podporných opatreniach štátu.

Koľko stojí nabitie elektromobilu doma?

Aké sú náklady pri nabíjaní elektrického auta zo zásuvky v garáži či z domáceho wallboxu? Porovnanie s nabíjaním na verejných nabíjačkách aj s nákladmi na pohonné hmoty pri „spaľovákoch“.

Spätný leasing a DPH: zmeny od 1. 1. 2024

Od 1.1.2024 je spätný leasing oslobodený od DPH. Čo to v praxi znamená a aké sú výnimky? Prezradil Juraj Ďuratný, predseda Výboru pre dane a účtovníctvo pri Asociácii leasingových spoločností.

Prihlásenie nového vozidla: podstatné informácie v kocke

Ako postupovať pri prihlásení nového auta, v čom sa líši postup, možnosti zastúpenia či dokumenty v prípade kúpy firemného vozidla a s akými poplatkami rátať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky