Seedmatch: najväčšia crowdinvestingová platforma v Nemecku

Seedmatch je jednotkou na nemeckom trhu crowdinvestingu. Nemeckým start-upom pomáha v riešení financovania a za krátku dobu svojej existencie pre ne získal vyše 20 miliónov EUR.

Táto spoločnosť vznikla v roku 2011 a momentálne má 10 zamestnancov. Riadi sa mottom: Investujme spoločne do silných ideí. Základnou ideou je prepojiť investorov a jednotlivé start-upy.

Ako sa start-up stane súčasťou?

Seedmatch prevádzkuje tzv. pitch deck, kde sa nové firmy môžu uchádzať o zaradenie do platformy. Po prvom oboznámení sa s projektom nasleduje osobné stretnutie, vypracovanie biznis plánu a po internej dohode sa firma stáva súčasťou platformy. Pri tejto príležitosti sa obe strany dohodnú na cieľovej sume, ktorú sa start-up bude snažiť dosiahnuť a tá sa uverejní na stránke. Táto suma je konečná a po jej dosiahnutí sa zbieranie príspevkov končí. Cieľová suma je totiž určená ako objem peňazí, ktorý je start-up v súčasnom stave schopný zmysluplne využiť a obmedzená na pol milióna EUR. Z konečnej sumy sa vypočítava aj provízia pre samotný Seedmatch. Tá sa pohybuje medzi 5 až 10% v závislosti na výške cieľovej sumy.
Potom už nasleduje vypracovanie podkladov, s pomocou ktorých má projekt osloviť potenciálnych investorov. Vytvorí sa úvodné video, spíše sa podnikateľský príbeh a vytvorí sa konečná verzia business plánu pripravená na zverejnenie. Financovanie štartuje vždy vo štvrtok o 12:00 a celá kampaň trvá maximálne 60 dní alebo do dosiahnutia zvolenej čiastky. Tu už nič nebráni projektu v ceste za úspechom. Vyzbieranú sumu spravuje platforma do chvíle, pokiaľ sa nedosiahne plná čiastka, ktorá už putuje priamo start-upu.

Seedmatch deklaruje, že svojim klientom ponúka viac než len alternatívnu formu financovania. Pod jeho krídlami sa totiž buduje online komunita a firmy získavajú reklamu pri zakladaní nových značiek. Seedmatch sa ale žiadnym spôsobom nestará o marketingovú kampaň pre jednotlivé projekty, investuje však do reklamy pre samotnú platformu. Tá potom prirodzene otestuje trhový potenciál každého nápadu. Investori síce získajú malý podiel, nemajú však žiadnu právomoc podieľať sa na rozhodovaní vo firme.

Investorom skoro každý

Typický investor, ktorý si v rámci Seedmatchu nájde ,,svoj“ start-up má so 60% pravdepodobnosťou vysokoškolské vzdelanie a jeho priemerný vek je 36 rokov. Platovo sa radí do strednej až vyššej strednej triedy, v Nemecku tento rámec predstavuje mesačný príjem od 2000 do 4000 EUR. Pre vyššie príjmové skupiny sú zaujímavejšie skôr iné formy investovania, ako napr. business angels.

Až 80% Seedmatch investorov už v minulosti na rast iného start-upu prispelo. Láka ich možnosť podieľať sa na rozbehnutí konkrétnej firmy, s ktorou sa človek stotožňuje a nejde iba o anonymnú investíciu. Ľudia podporujú hlavne projekty, ktoré ich nadchnú svojou myšlienkou, prípadne sa chcú podieľať na rozvoji regiónu, v ktorom je aktívna.
Samozrejme, riziko neúspechu je pomerne vysoké a návratnosť často nie je finančne zaujímavá. Minimálne investície sa začínajú na 250 EUR, maximálna čiastka je 10 000 EUR.

Ak by ste aj vy chceli zainvestovať a ťažiť z potenciálneho rastu start-upov z tejto platformy, môžete tak urobiť v piatich krokoch:

  1. Prihlásite sa na platformu a získate tak prístup k business plánom firiem;
  2. Vyberiete si svojho obľúbenca, pričom majiteľom môžete sami klásť otázky ;
  3. Nasleduje samotný proces investovania, cez ktorý vás bude platforma sprevádzať krok po kroku. Tu sa môžete tiež rozhodnúť, či sa na procese chcete podieľať ako súkromná osoba alebo investičná spoločnosť. Ak funding nebude úspešný, dostanete svoje peniaze naspäť;
  4. Ďalej už môžete v rámci chránenej investorskej zóny sledovať, ako sa projekty rozvíjajú. Budete dostávať pravidelné kvartálne správy, aktuálne informácie a môžete so zakladateľmi udržovať kontakt.;
  5. Posledná a najpríjemnejšia časť je krok, kedy investori profitujú zo svojich príspevkov. Počas dohodnutej doby trvania získate malé základné úročenie a ročný bonus závislý na zisku. Po uplynutí minimálnej doby (obyčajne 5 rokov) môžete vždy ku koncu roka svoju účasť na projekte vypovedať a budú vám vyplatené dividendy. V prípade exitu je to možné aj skôr. Konkrétne detaily a podmienky investovania sú bližšie určené v závislosti od jednotlivých start-upov.

Úspešné projekty

Medzi najúspešnejšie projekty Seedmatchu zatiaľ patria:

  • e-volo: projekt súkromnej ekologickej helikoptéry. Jednoducho sa ovláda a môže parkovať pri dome rovnako ako auto. V roku 2013 získal 1 200 000 EUR.
  • AoTerra: využíva teplo z počítačov na vykurovanie. V rovnakom roku ako e-volo získal milión EUR.
  • Tollabox: na projekt, ktorý rozvíja interaktívny spôsob výučby detí, putovalo 600 000 EUR.

Ak by ste chceli objaviť podobne zaujímavý projekt, aktuálnych uchádzačov nájdete na seedmatch.de.

Nie len Seedmatch

Na nemeckom trhu crowdinvestingu však nie je len Seedmatch. Ten síce za posledný rok získal najviac prostriedkov, má však aj veľa schopných konkurentov. Bergfürst je známy predovšetkým vďaka financovaniu projektu Urbanara na domáce potreby a doplnky. Na rozdiel od Seedmatchu je držiteľom oficiálnej bankovej licencie (BaFin), investori preto môžu s podielmi obchodovať na akciovej burze. Companisto patrí medzi najúspešnejšie platformy svojho trhu, umožňuje totiž investície už od 5 EUR. Innovestment, ktorý umožňuje investície od 500 EUR, predáva podiely start-upov prostredníctvom aukcií.

Crowdingová forma investovania je síce riziková, ale o to zaujímavejšia. Ak vás niektorý projekt skutočne oslovil, skúste sa spoľahnúť na svoju intuíciu a dať mu šancu. Možností je veľa.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky