Dane a účtovníctvo


Odvody SZČO do Sociálnej poisťovne od 1.7.2021

Od 1. júla čaká živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby zmena odvodovej povinnosti. Ktorých SZČO sa to týka a dokedy sa o zmene dozvedia od Sociálnej poisťovne?

Priebežná účtovná závierka - čo to je a kedy sa zostavuje?

Čo je to priebežná účtovná závierka? Kedy sa priebežná účtovná závierka zostavuje a čo sa vykazuje v priebežnej účtovnej závierke?

Oslobodenie od dane z príjmov vo výške 500 eur

Príjmy z prenájmu či z príležitostných činností. Ktoré ďalšie príjmy sú oslobodené od dane z príjmov vo výške 500 eur a aké pravidlá pre tieto oslobodenia platia?

Auto v podnikaní SZČO v roku 2021

Výdavky na auto používané v podnikaní si môže uplatniť aj SZČO, ich rozsah závisí aj od spôsobu obstarania. Je dôležité, či je auto napísané na IČO a ako sa uplatní odpočet DPH?

Pandemická OČR počas prázdnin: kedy možno dávku naďalej poberať?

Aj počas letných školských prázdnin môžu je možné dostávať pandemické ošetrovné. Kto na túto dávku bude mať nárok a aký je postup pri žiadaní?

Modernizácia v Sociálnej poisťovni: čo uľahčí poistencom?

Národná rada SR schválila Strategické zámery činnosti Sociálnej poisťovne na roky 2021 až 2026. Naplniť víziu stať sa modernou a proklientsky orientovanou inštitúciou, pomôže elektronizácia služieb aj zmeny v internom prostredí.



Daňové kontroly zamerané na odpočet DPH z nehnuteľností a z áut

Finančná správa preverovala uplatňovanie odpočtu DPH v súvislosti s obstaraním nehnuteľnosti. Najbližšie sa zameria aj na luxusné automobily.

Garančné poistenie a dávka garančného poistenia

Garančné poistenie je povinný platiť zamestnávateľ a táto suma slúži pre prípad jeho platobnej neschopnosti. Kto a ako môže požiadať o dávku garančného poistenia?

Aké sú náklady na zamestnávanie na Slovensku a v Európe?

Koľko stojí firmu hodina práce zamestnanca na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie? Ako rastú náklady na zamestnávanie u nás v porovnaní s inými krajinami?

Superodpočet výdavkov na výskum a vývoj v praxi (štatistiky)

Koľko firiem v praxi využíva superodpočet výdavkov na výskum a vývoj a koľko šetria na daniach vďaka tomu, že si vynaložené výdavky môžu zahrnúť do základu dane z príjmov viackrát?

Neoprávnené uplatnenie daňového bonusu na dieťa

Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť iba jeden z rodičov. V praxi sa však stáva, že si ho rodičia uplatňujú neoprávnene, najmä obaja na to isté dieťa. O koľko si rodičia neoprávnene prilepšili?

Účtovné doklady

Aké účtovné doklady sa používajú pri účtovaní účtovných prípadov? Aké sú zaužívané skratky účtovných dokladov a ako dlho je potrebné účtovné doklady archivovať?

Dôchodca (starobný, invalidný, výsluhový) a nezdaniteľná časť základu dane

Má starobný, invalidný, či napr. výsluhový dôchodca nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane? Ak áno, v akej výške?

Odklad daňového priznania - špecifické situácie

Dá sa opätovne predĺžiť už odložené daňové priznanie? Čo v prípade, ak nakoniec nemám povinnosť priznanie podať, alebo ak neuvediem príjmy zo zdrojov v zahraničí?

Daňové výdavky po zaplatení v roku 2021 a 2022

Aké pravidlá platia pre výdavky daňovo uznateľné po zaplatení v roku 2021 a 2022? Ktoré výdavky je možné daňovo uznať len po zaplatení?

Finančný príspevok na stravovanie: praktické problémy má vyriešiť novela

Praktické problémy s finančným príspevkom na stravovanie má vyriešiť „záplata" v Zákonníku práce. Čo prinesie, vysvetlil predseda výboru pre financie a rozpočet, Marián Viskupič.



To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky