Daňový bonus sa od 1. apríla 2019 zvýši

Anna Černegová | 15.12.2018
Daňový bonus sa od 1. apríla 2019 zvýši
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu zákona o dani z príjmov, ktorou s účinnosťou od 1. apríla 2019 dôjde k zvýšeniu sumy daňového bonusu na dieťa. Kto bude mať nárok na zvýšený daňový bonus na dieťa a aká je jeho výška?

Dňa 4. decembra 2018 Národná rada SR schválila novelu zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), ktorou sa zvyšuje daňový bonus na dieťa, a to s účinnosťou od 1. apríla 2019. Daňový bonus na dieťa upravuje § 33 zákona o dani z príjmov.

Pojem daňový bonus na dieťa

Daňovým bonusom na dieťa rozumieme daňové zvýhodnenie od štátu, ktorým si daňovník zvyšuje mzdu o sumu podľa počtu vyživovaných detí alebo si môže znížiť daň z príjmov, a to na každé jedno vyživované a nezaopatrené dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti.

Nárok na daňový bonus na dieťa si môže daňovník uplatniť mesačne (v prípade, ak ide o zamestnanca) alebo ročne (v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň alebo v daňovom priznaní).

Výška daňového bonusu na dieťa v roku 2019

Od 1.1.2019 je mesačná výška daňového bonusu na dieťa 22,17 eur alebo ročná výška 266,04 eur (22,17 eur x 12 mesiacov) na každé jedno vyživované a nezaopatrené dieťa.

Novela zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1.4.2019 zvyšuje sumu daňového bonusu na dieťa, a to na dvojnásobok sumy, t. j. 44,34 eur mesačne, ak vyživované dieťa nedovŕšilo šesť rokov veku (poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom vyživované dieťa dovŕši šesť rokov veku). Dvojnásobnú sumu daňového bonusu na dieťa si môže daňovník uplatniť prvýkrát za kalendárny mesiac apríl 2019.

Nárok na daňový bonus na dieťa

Je dôležité upozorniť, že nárok na daňový bonus na dieťa nemá automaticky každý daňovník. Daňovník si môže uplatniť nárok na daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie nároku na daňový bonus.

Nárok na daňový bonus na dieťa má daňovník, ak spĺňa tieto podmienky:

  • má v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 5 (t. j. príjmy zo závislej činnosti) aspoň vo výške 6 – násobku minimálnej mzdy, alebo
  • má v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 (t. j. príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti) aspoň vo výške 6 – násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov.

Od 1.1.2019 je výška minimálnej mzdy 520 eur, to znamená, že nárok na daňový bonus na dieťa vznikne daňovníkovi, ak jeho ročné príjmy dosiahnu minimálne sumu 3 120 eur a viac.


Najlepšie články do vášho mailu každý pondelok

Čítajte len to, čo vás naozaj zaujíma. Sumár vybraných článkov raz za týždeň, žiadny spam. Zasielanie newslettra si môžete kedykoľvek vypnúť.

Zvoľte si témy:

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.