Sadzby stravného (diéty) od 1. 11. 2014

Zuzana Varmusová | 26.10.2014
Sadzby stravného (diéty) od 1. 11. 2014
Od 1. 11. 2014 sa menia sumy stravného na základe Opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 296/2014 z 24. októbra 2014 o sumách stravného.

V súlade s § 1 Opatrenia o sumách stravného sú pre jednotlivé časové pásma trvania tuzemskej pracovnej cesty poskytované nasledovné sumy:

pre časové pásmo 5 až 12 hodín 4,20€
pre časové pásmo 12 až 18 hodín 6,30€
pre časové pásmo nad 18 hodín 9,80€

Aké sú sumy stravného platné do 31. 10. 2014?

Do 31. 10. 2014 sú pri tuzemských pracovných cestách platné nasledovné sumy stravného:

pre časové pásmo 5 až 12 hodín 4€
pre časové pásmo 12 až 18 hodín 6€
pre časové pásmo nad 18 hodín 9,30€
 

Na čo má vplyv zmena výšky súm stravného?

Od zmeny sadzieb stravného poskytovaného pri tuzemských pracovných cestách sa odvíja nielen výška stravného poskytnutého pri tuzemských pracovných cestách, ale aj ďalšie skutočnosti, ako napríklad:

  • výška stravného, ktorú si môže daňovník s príjmami z podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti uznať ako daňový výdavok,
  • výška príspevku, ktorú je povinný poskytnúť zamestnávateľ na stravovanie zamestnancov,
  • minimálna hodnota stravovacích poukážok.

Stravné, ktoré si podnikateľ alebo živnostník môže uplatniť do daňových výdavkov od 1. 11. 2014

Podľa § 19 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) si môže daňovník s príjmami z podnikania, resp. s príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti dať do daňových výdavkov za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku sumu stravného najviac vo výške 4,20€ (do 31. 10. 2014 sumu 4€), čo predstavuje sumu stravného stanovenú pre časové pásmo od 5 do 12 hodín pri tuzemských pracovných cestách.

Slovné spojenie „najviac vo výške“ určuje hornú hranicu výdavku na stravné, ktoré si môže daňovník dať do daňových výdavkov. Ak daňovník nakúpi v danom kalendárnom dni jedlo za vyššiu sumu, do daňových výdavkov si môže dať maximálne 4,20€, zvyšok je nedaňový výdavok. Ak daňovník v danom kalendárnom dni nakúpi jedlo za nižšiu sumu, do daňových výdavkov si nemôže dať sumu 4,20€, ale len sumu nákupu stravy.

Musí však pritom spĺňať niekoľko podmienok:

  • nesmie mu byť poskytované stravné podľa Zákonníka práce, tzn. nesmie mať súčasne nárok na stravné ako zamestnanec,
  • nesmie mu byť za daný kalendárny deň poskytované stravné súvisiace s pracovnou cestou,
  • výdavok na stravu musí byť preukázateľný (napr. pokladničný blok dokazujúci nákup jedla, doklad preukazujúci nákup stravných lístkov),
  • výdavok musí byť zaevidovaný v daňovej evidencii alebo zaúčtovaný v účtovníctve (v závislosti od spôsobu preukazovania výdavkov na daňové účely).

Výška príspevku na stravovanie zamestnancov od 1. 11. 2014

V súlade so Zákonníkom práce je zamestnávateľ povinný zabezpečiť zamestnancovi stravovanie, ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny v rámci pracovnej zmeny.

Zamestnávateľ si môže do daňových výdavkov dať príspevok na stravovanie zamestnancov, a to:

  • minimálne vo výške 55% z ceny jedla,
  • maximálne vo výške 55% zo sumy 4,20€, čo predstavuje sumu stravného platnú pre prvé časové pásmo pri tuzemskej pracovnej ceste.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ si môže dať do daňových výdavkov sumu maximálne 2,31€ (do 31. 10. 2014 bola maximálna výška daňovo uznateľných výdavkov 2,20€).

Minimálna hodnota stravovacích poukážok od 1. 11. 2014

Podľa Zákonníka práce musí byť hodnota stravovacej poukážky minimálne vo výške 75% stravného stanoveného pre prvé časové pásmo pri tuzemskej pracovnej ceste. V súlade s Opatrením o sumách stravného musí byť hodnota stravovacej poukážky minimálne v sume (0,75*4,20) = 3,15€. Do 31. 10. 2014 predstavovala minimálna hodnota stravovacej poukážky sumu 3€.

Najlepšie články do vášho mailu každý pondelok

Čítajte len to, čo vás naozaj zaujíma. Sumár vybraných článkov raz za týždeň, žiadny spam. Zasielanie newslettra si môžete kedykoľvek vypnúť.

Zvoľte si témy: