Aká je zadlženosť slovenských firiem?

Portál FinStat pripravil analýzu zadlženosti slovenských firiem. Vychádzal so svojej databázy, ktorá obsahuje 193 774 účtovných závierok slovenských spoločností za rok 2013. Aké sú rozdiely podľa krajov či odvetví?

Celková zadlženosť slovenských firiem

Celková zadlženosť je jedným z najdôležitejších ukazovateľov zadlženosti firiem, ktorý je udávaný v percentách. Vyjadruje koľko percent z celkových aktív tvoria cudzie zdroje, zvyšok je tvorený vlastným kapitálom. Vypovedá o mieri zadlženosti a o rozsahu využívania dlhov na financovanie podnikov. Podiel cudzích zdrojov a vlastného kapitálu na aktívach ovplyvňuje finančnú stabilitu a mieru ziskovosti firmy. Čím je celková zadlženosť nižšia, tým je predpoklad pre väčšiu finančnú stabilitu a ziskovosť vyšší. Vlastný kapitál je vo všeobecnosti drahší ako cudzie zdroje, pretože akcionári vyžadujú vyššie výnosy ako by získali uložením svojich prostriedkov v banke, tento fakt je spojený s mierou rizika v podnikaní. Prílišné zadlženie však so sebou nesie aj veľké riziko nestability. Výška celkovej zadlženosti závisí od konkrétnej firmy, situácie na trhu, schopnosti generovať cash-flow a zisk, v jednotlivých odvetviach sa prirodzene líši.

Celková zadlženosť slovenských firiem podľa krajov

Celková zadlženosť krajov Slovenska v roku 2013 je zobrazená na grafe. Priemerná hodnota tohto ukazovateľa pre celé Slovensko je 68,58%. Všetky hodnoty sú vyššie ako 50%, čo značí pomerne vysokú zadlženosť slovenských firiem. Nízka hodnota celkovej zadlženosti firiem banskobystrického kraja voči ostatným krajom je spôsobená väčšinovým zastúpením spoločností s nízkou celkovou zadlženosťou podľa objemu aktív, napríklad Poľnohospodárstvo a lesníctvo, Energie a ťažba. Ďalším dôvodom je zastúpenie menšieho počtu firiem z odvetví s vysokou hodnotou tohto ukazovateľa, napríklad Financie.

V Trnavskom, Nitrianskom, Košickom, Bratislavskom a Prešovskom kraji je celková zadlženosť približne na rovnakej úrovni a korešponduje aj s priemerom Slovenska. Bratislavský kraj je do veľkej miery ovplyvnený odvetvím Financie, ktorých aktíva tvoria až 33% aktív celého kraja, pričom celková zadlženosť Financií je 86%. Podobným príkladom je aj Prešovský kraj ovplyvnený odvetvím Nehnuteľností, ktorých zadlženosť je 79% a ich aktíva tvoria 12,6% aktív tohto kraja.

Celková zadlženosť slovenských firiem podľa odvetví

Celková zadlženosť sa v jednotlivých odvetviach prirodzene odlišuje. Pre niektoré odvetvia, napríklad Financie, je vyššia celková zadlženosť prirodzená. Výška tohto ukazovateľa záleží najmä od rozhodnutí a stratégie manažmentu danej spoločnosti. Napríklad Tesco Stores SR, a.s. a Kaufland Slovenská republika v.o.s. patria do odvetvia Maloobchod, ktorého priemerná celková zadlženosť je takmer 70%, zadlženosť Tesco Stores SR, a.s. je pritom iba 32% a Kaufland Slovenská republika v.o.s. je až 53%. Celková zadlženosť jednotlivých spoločností závisí iba do istej mieri na odvetví, v ktorom podnikajú. V najväčšej miere ju ovplyvňuje už spomínaný manažment spoločnosti.

Odvetvia s najvyšším ukazovateľom celkovej zadlženosti: Financie, Reklama, Nehnuteľnosti a Školstvo a vzdelávanie. Hlavným dôvodom je veľmi nízka časť ich aktív tvorená vlastným kapitálom. Najnižšia celková zadlženosť je v odvetví Služieb, iba 34,46%. Práve tieto firmy majú najväčší podiel vlastného kapitálu na aktívach.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako sa vyhnúť neuhradeným faktúram? Firmy môžu zabojovať proti dlžníkom

Nielen v ťažkých časoch je vhodné zamyslieť sa nad poistením pohľadávok. V akej výške môže firma v prípade škody získať plnenie a aké sú ďalšie výhody?

Opatrenia na konsolidáciu štátneho dlhu: inšpirácia pre novú vládu

Úradnícka vláda vypracovala materiál s opatreniami na záchranu nášho rozpočtu. Rátať treba so škrtmi v dotáciách, zdvihnutím daní aj zmenami v dôchodkoch. Čo ďalšie navrhuje?

Umelecké diela a obrazy do kancelárie v účtovníctve

Akým spôsobom si môže firma zaobstarať umelecké dielo a ako obstaranie zaznamená vo svojom účtovníctve? Je možné uznať výdavky súvisiace s obstaraním umeleckého diela za daňový výdavok?

Tvorba cien a zľavy: kedy a v akej výške ich dávať

Kedy využívať zľavy, o koľko je potrebné navýšiť predaj pri zľave z cien, ak nechce firma prerobiť a aké sú alternatívy k poskytnutiu zľavy?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky